• tayyip erdogan'in insaniyet namina neredeyse yapmak zorunda oldugu hareketti. yapti, dogru bir karar verdi, bunu teslim etmek lazim.

turkiye cumhuriyeti devleti'nin, gerek hariciye burokratlari ve disisleri bakanligi, gerekse cumhurbaskani ve hukumet olarak, uluslararasi platformda aldigi tavir kesindir:

* medinat yisrael halkina ve yahudi milletine saygiliyiz, kendilerine karsi en ufak bir husumet ve nefret beslemiyoruz.
    * medinat yisrael devleti hukumetinin uyguladigi kimi spesifik politikalari (ozellikle suriye ile iliskiler ve gazze ambargosu) bolge guvenligi icin bir tehdit olarak goruyoruz ve bu politikalara muhalefet ediyoruz.
    * medinat yisrael devleti hukumetinin ve onun yonetimindeki askeri birliklerin sivil vatandaslarimiza karsi giristigi mavi marmara operasyonunu sonuna kadar haksiz buluyor ve lanetliyoruz, bu konuda ozur ve tazminat talep ediyoruz.

israil halkini hedef alan en temel insani yardimi dahi esirgemek, bu tavrin samimiyetine golge dusururdu. nitekim turkiye cumhuriyeti devleti, dis politikada yine nispeten sagduyulu davranip bu tuzaga dusmedi. ben bunda elestirecek veya alaya alinacak bir yan goremiyorum; ayni sekilde ayakta alkislanacak kadar cesur veya siradisi bir karar da degil kanimca.
  • mart ayında elazığda meydana gelen depremden sonra israil hükümetinin yardım etme talebi kadar normaldir.
    99 depreminde israil'in yardım icin gönderdiği askerler kadar normaldir.
    erdoğan'lık abdullah'lık bir durum değildir! politika, savaş, din olayı değildir!

insani yardımdır insani!
  • normaldir. yardım güzeldir.

insanların bunu "haydarpaşa'ya giden uçak" diye eleştirmesidir benim çok garip bulduğum. ne içtiniz siz yahu, kalabalık bir yerde, tarihi esere uçakla müdahele edilir mi? dilinde çıkan yaraya giyotinle mi müdahele ediyorsun sen?

uçak dedi ya.
  • israil'e laf giydirirken de yardim ederken de puan toplayabilmektir.

(bkz: babalar hem sever hem dover)
  • "devletin uçağı", "milletin uçağı", "halkın uçağı", "hükümetin uçağı", "tayyibin uçağı", "benim uçağım", "senin uçağın" gibi gereksiz tartışmaların yaşanmasına neden olmuş hadise. recep tayyip erdoğan bu ülkenin başbakanıysa, tabiki de o uçağı oraya türkiye cumhuriyeti ve türk milleti adına, insanlık namına göndermiştir. doğru olan da budur. adım gibi eminim hiç bir türk yanında cayır cayır yanan bir insanı (yahudi, hristiyan falan demiyorum, insan) izlemekle yetinmez. bu başlık altında ısrarla üzerinde durulan haydarpaşa yangınıyla bu meselenin alakasını ise henüz çözebilmiş değilim, bizim haydarpaşamız yanmış dünya yansa bize ne mi? yoksa bu uçaklar haydarpaşayı söndürmedi gitti israil ormanını söndürdü, ulan tayyip israili bizden çok seviyosun mu? benim aklım ermedi...
  • haber değeri yoktur ancak tersi durum haber değeri taşır.
    başlığın ''erdoğan ın göndermesi'' şeklinde olmasına ise değinmiyorum bile. bu artık öyle bir algı oldu ki demek ki etrafında bi allahın kulu değil hayır demek çekimser bile kalamıyor.tabi ki bu konu hakkında söylemiyorum.
    neyse e tabi ondan sonra adamın söylemleri iyice coşuyor. ali kıran baş kesen tavırlar tek adam havaları normal oluyor.wikileaks belgelerini haber yapanlar şerefsiz falan oluyor.
    demokrasi aşığı bi insanın bu kadar agresif olması ilginç tabi...
  • bu olay sonrasında bağdadi binadakı yangına uçakla müdahale edilmemesine gönderme yaparak "haydarpaşa'ya uçak göndermediniz ama" diyen saflara mı, "israil'e nasıl yardım edersiniz?" diyen embesillere mi yanayım bilemedim.

garip olan nedir lütfen birisi anlatabilir mi? yani sevmediğiniz bir komşunuzun mutfağında yangın çıksa, yangın söndürücünüzü kapı arkasına gizleyip "valla bizimkini de oğlanın bir arkadaşına gönderdik" diyebilecek kadar insanlıktan uzak mısınız? akıl alır gibi değil.

arkasında siyasi hamle bile olsa, insani hareketler engellenmemeli, engellenemez. bırakın birileri bundan rant elde etsin, sorun değil.
  • aslında hem sana tokat atan birine diğer yanağını çevirmektir, hem de ironiktir.sonuçta olmuş bir harekettir.
hesabın var mı? giriş yap