şükela:  tümü | bugün
 • ust edit: lutfen suna destek olalim 2.5 milyon kisi bugun tekrar twitter'da 1 milyon tweet atti
  (bkz: #sınavtemmuzsonu)
  sinav eski tarihine cekilsin imza kampanyasi

  bilgi kirliligine karsilik once su 2 entry'i incelemenizi oneririm cunku dezenformasyon yapan cok aktroll var.
  entry 1
  entry 2

  kanuna göre bir kimse 2 kez cumhurbaşkanı secilebilir.
  2014 erdogan cumhurbaskani secildi
  2018 erdogan tekrar cumhurbaskani secildi

  eger kanunlar normal islese erdogan'in 2023'te aday olmasi imkansiz. ama hem yayin organlarinda hem de eksi sozlukte her gun imamoglu'nun erdogan karsisinda 2023'te alacagi oy vs. gibi basliklar goruyorum. artik anayasa'ya da mi karsi geliniyor anlamadim.

  --- editler ---

  edit 1: baskanlik sistemi geldi sifirlandi, bu sistemde ilk cumhurbaskanligi diye dezenformasyon yapanlar var. yasa aynen şöyle : "cumhurbaşkanının görev süresi beş yıldır. bir kimse en fazla iki kez cumhurbaşkanlığı yapabilir." bunun haricinde herhangi bir ekleme yok. yani baskanlik sistemine gectigimiz icin bundan oncekiler cumhurbaskani sayilmayacak mi? eger erdogan'in baskanlik sisteminden onceki cumhurbaskanligi kabul edilmiyorsa suleyman demirel ve turgut ozal gibi eski cumhurbaskanlarinin cumhurbaskanliklari da yok sayilmis olunuyor.

  edit 2: ayrica yeni anayasada "mevcut cumhurbaşkanı için 2 dönem hükmü bu anayasa değişikliği sonrası başlar." gibi bir hüküm yok. baskanlik sistemindeki ilk cumhurbaskanligi, tekrar olabilir yazanlar bir tane yasa ya da kanun soyleyin tamam diyelim. aksi taktirde bizi salak yerine koymaya calismayin.

  edit 3: ayrica burda aktrollerin kanunen mümkün olduğunu soyledigi ve suan yalan arguman olarak kullandigi 2017 anayasa referandumu son maddelerinden 18/b maddesi hakkinda da:

  "75, 77, 101 ve 102 nci maddelerinde yapılan değişiklikler, birlikte yapılacak ilk türkiye büyük millet meclisi ve cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin takvimin başladığı tarihte yürürlüğe girer." yaziyor ve bahsedilen 101. madde de yukarıda bahsettiğim "cumhurbaşkanının görev süresi beş yıldır. bir kimse en fazla iki kez cumhurbaşkanlığı yapabilir." ifadesinin de yer aldigi cumhurbaskani olmak icin gereken niteliklerin yer aldigi anayasa maddesi.

  yani o tarihte yururluge giren sey referandumun 18.
  maddesidir. yani bir cumhurbaskani en fazla 2 kez secilebilir cumlesinin de yer aldigi maddenin duzenlemesi ilk kez o tarihte yururluge girmistir. bu tarihten itibaren yapilacak ilk secimleri kazananin cumhurbaskanliginin ilk donemi sayilacaktir, bundan onceki donemler sayilmayacaktir tarzi bir madde degildir. uzaktan yakindan alakasi yok bu maddenin bu olayla. sizin gibi ak trollerin ozellikle milleti kandirmaya calismasindaki basit bir cirpinis goruyorum sadece.

  ayrica 18. maddenin yururluge konmasindaki sebep yukarida bahsettigimden cok cumhurbaskanligina kimlerin girebilecegiyle ilgili bazi ayrintilarin degistirilmesi, yani iki kez secilebilebilir maddesi daha once de vardi o madde de. artik milleti kandirmayin lutfen.

  son edit: erdogan'in tekrar aday olmasi icin gozuken tek yol madde 116'ya dayanarak meclisin üye tam sayısının beşte üçünün (yani 360 milletvekilinin) secimleri olmasi gereken tarihten once yenilemesi (yani erken secim) kararini vermesi sonra da kendisinin onaylamasi halinde mumkun. mhp ve akp'nin toplam oyu 340. yani erdogan'in tekrar aday olmasi icin muhalefetten en az 20 milletvekilinin oyuna ihtiyaci var. bunun disindaki hersey hukuken mümkün degil. tabi hukuk kaldiysa. 2017'de referanduma giderken akp ve mhp bu cogunlugu sayliyordu suanda saglamiyor. ve erken secim cumhurbaskanligina 1 seneden fazla kala olabiliyor.

  yani recep tayyip erdogan'in tekrar cumhurbaskani olabilmesi icin once muhalefetten 20 vekil transfer edip sonra tbmmden erken secim kararini gecirse bile bu 25 haziran 2022'den once yapilmak zorunda.

  --- editler ---
 • başkan olarak yeni başlıyor daha başganımm
 • işte kritik cümle, kanunlar normal işlerse. kanun mu kaldı ülkede.
 • erdoğan'ın çıkaracağı yeni bir kanun ile bu durumu değiştirebileceği için olmayan bir olasılıktır. velev ki kanun çıkartamadı meclisi fesih edip tekrar seçime girer.

  edit: @psikolojibozuntusu'ndan gelen tarafından mesajla verilen bilgi, akp'nin ve mhp'nin tek başına erken seçime gidemeyeceği yönünde. şayet erdoğan kendisi erken seçime gider ise tekrar aday olamıyormuş. verdiği bilgi bu yönde.
 • kanun derken ? enstrüman olan mı ?
 • yeni anayasada "mevcut cumhurbaşkanı için 2 dönem hükmü bu anayasa değişikliği sonrası başlar." gibi bir hüküm bulunmadığı için kanunlar doğrultusunda aday olamayacaktır; ama o yine hobi olarak olabilir.
 • iki cumhurbaskanligi bir yanlisi götürdügü icin dogru olmayan tespit.
  2023'te aday olamaz diye kanun varsa, secimler 2022'ye alinir,
  2 kez baskan olamaz diye kanun varsa daha öncesi 1 kere cumhurbaskani secildigi icin 2 kere baskan secilmemis oldugundan gene sorun olmaz,
  kanun sorun oluyorsa kanunu, anayasa sorun oluyorsa anayasayi, meclis sorun olursa meclisi degistirir gene de o secimlere girer.
 • (bkz: sus lan hatırlatma)

  şaka bir kenara, insanlar erdoğan'ın aday olacağına kesin gözüyle bakıyor; çünkü bu ülkenin artık bir anayasası değil "erdoğan ne istersesi" var.

  sırf kendi istedi diye başbakanlık makamını kaldırıp rejim değişikliği yapan bu şahıs elbette tekrar aday olabilmek için anayasa üzerinde değişiklik de yapacaktır. burada "anayasa böyle" diyerek sadece kendinizi kandırırsınız.

  ha, tekrar aday olması fark eder mi? elbette etmez. ilk seçimde zaten dibi görüp kaybedecekler, o konuda da bir endişeniz olmasın.
 • şu ülkede kanun koyucu, kanun bükücü, kanun değiştirici, kanun delici, kanun ezici, kanun sevici vb. hepsi aynı uca çıktığı için eğer ki hobi olarak birkaç dönem daha yapmak isterse, bir şekilde kitabına uydurulacaktır.
 • kanunen olamaz evet ama bi khk'ya veya benzerine bakar....