şükela:  tümü | bugün soru sor
 • başlık biraz saçma oldu ama idare edin. esas anlatmak istediğim, milletvekili seçiminde hdp'nin barajı geçmesiyle birlikte muhalefetin 300 ile 320 arasında milletvekili çıkararak cumhur ittifakına üstünlük sağlaması sonrası başkanlığı da erdoğan alırsa süreç nasıl olur? bu olabilecek en yüksek ihtimal aslında. tüm anket ve araştırmalar gösteriyor ki mecliste muhalefet, başkanlıkta erdoğan avantajlı ve önde.

  böyle bir durumda meclis ile başkan arasında bir uyumsuzluğun olacağı muhakkak. yeniden erken seçim olur mu mesela 1 yıl içinde? konda genel müdürü bekir ağırdır'a göre mutlaka bir seçim daha olacak, hatta bu seçim onun provası.

  yeniden seçim olursa muhalefet nasıl adaylarla çıkar ve bu sürecin kazananı kaybedeni kim olur, bunlar da önemli sorular. benim de tahminim meclisi muhalefetin, başkanlığı da erdoğan'ın kazanacağı yönünde. sürprizler olabilir elbet, bekleyip görelim.
 • "başkanlıkta erdoğan avantajlı ve önde"

  kim diyor amk bunu? bi siktirin gidin efendim.
 • kazanana kadar secimler tekrarlanilir. gerekirse teror eylemlerine start verilir, hazir ekonomi kotu iken kriz cikmasi saglanir.

  24 haziran'a kadar "dis guclerin oyunu" diye haber yapan havuz medyasi 25 haziran'da "akp kaybedince dolar 4.5 oldu. 2001'den bile kotu bir kriz icerisindeyiz" diye haberleri pompalamaya baslar.

  o yuzden oncelik erdogan'dan kurtulmak olmali. o basta oldugu muddetce istersen 550 vekilin olsun, seni mecliste oturtmaz! ıste bunlar hep ileri demokrasi yuzunden. baskan olunca daha da fazla demokrasi getirecek reis.
 • kazanırsa 2’sini birden kazanır. kaybederse 2’sini birden kaybeder. zira normal bir seçmen başkanlıkta erdoğana verip, parlementoda hdp’ye oy atmaz. veya tam tersi başkanlıkta ince’ye oy vermiş terrier köpek sahibi laik teyze parlementoda akp’ye oy atmayacaktır.konu kilit admin.