şükela:  tümü | bugün
  • recep tayyip erdoğan, nobel ödülleri'nden bahsederken aziz sancar'a verilen ödülün tartışılacak bir yanı olmadığını belirterek "türkiye'den kalkmışlardır teröriste ödül vermişlerdir" dedi. aziz sancar dışarıda bırakıldığına göre ödül alan "terörist" orhan pamuk.

aziz sancar'ın da adının geçti video: https://twitter.com/…ndy/status/1204397856414523393
    sadece "terörist" ifadesinin geçtiği video: https://twitter.com/…cek/status/1204389706399649792
    youtube: https://youtu.be/lq3wy8uosm8

bir ülkenin cumhurbaşkanının, ülkesini uluslararası arenada başarıyla temsil eden bir yazara hiç sebep yokken, durup dururken terörist demesi. erdoğan için terörist ifadesi böyle bir şey. basit bir hakaret olmuş artık. akp'li olmayan herkese söylenebilecek sıradan bir ifade. peki bu kadar ucuz mu gerçekten? evinizde otururken erdoğan tarafından terörist ilan edilerek hedef gösteriliyorsunuz. orhan pamuk'un başına bir şey gelse sorumlusu kim? sonuçta ülkenin en yetkili ismi bu adama terörist dedi. takipçilerinden biri vatanseverlik uğruna neler yapabilir?

ha erdoğan, bu "terörist"i ödül aldığında niye tebrik etmiş o da merak konusu. ayrıca devlet bu "terörist"e niye polis koruması tahsis ediyor.

erdoğan'ı çok güzel özetleyen bir konuşma oldu bu.

(bkz: #98924893)

edit: fahrettin altun düzeltmeye çalışmış. diyor ki orhan pamuk'a demedi. kime dedi? başkaları varmış ona demiş. yapma yav. konu nobel. türkiye'den alan kişi teröristmiş. iki kişi var zaten haha. ama başka ödüller varmış, onlara demişmiş. başkaları varmış bir de ödül alan. kim birader kim bunlar
  • orhan pamuk okuyana üyelik, kitabını alana teröre yardımdan dava açılır mı? acil cevap ona göre evde yakmam gereken kitaplar var!

edit: anlamayan andavallar için ironi içerir?!
  • gobel ödülü almayı sizden öğrenecek değiliz ey pamuk!

2005 yılında hürriyet'te fatih altaylı yazdı :

yine de yazar olarak bir değer taşıdığına inanıyorum. benim beğenmiyor veya okumuyor olmam, pamuk’un yazarlığına zarar vermez. ancak orhan pamuk’u bir entelektüel olma, aydın olma iddiasındaki bir kişi olarak kabul etmem. […] “korkudan” türkiye’ye gelemediğini söyleyen pamuk, “türkler 1 milyon ermeni’yi ve 30 bin kürt’ü öldürdü” diyor. bir kısım fanatik ermeni ve pkk’lı dışında kimsenin söylemediği, temkinli konuştuğu bir konuda romancı pamuk, “ben biliyorum, bu iş böyle” edasında konuşuyor. […] ermeni meselesini tartışmak istemek, bu konudaki belgelere ulaşıp bunları yazmak başkadır, işkembeden, bazı lobilere yaranmak, nobel jürisine göz kırpmak, üç beş kitap daha fazla satıp bir iki ödül daha alabilmek uğruna “bilmeden” karalamak başkadır. entelektüel olarak bence pamuk’un tavrı “aydınca” değil, “düşmanca”dır. kendini önemsetmek için söyledikleri de yalandır. pamuk, “ben ab’den yanayım. ben kıbrıs’ta çözümden yanayım. bu yüzden türkiye’de milliyetçiler beni karalıyorlar ve bana düşmanlar” diyecek kadar zavallıdır. […] bence bu adam “düşman olmaya bile değmeyecek” kadar çaresizdir. onu en iyi anlatan da kara kitap isimli romanıdır. içinin karalığını, başlığına koyduğu kitap... orhan pamuk’a bir an önce nobel’i verseler de, türkiye de rahatlasa. (hürriyet, 11 şubat 2005)

gazi üniversitesi’ndeki “günümüzde ermeni sorunu” panelinde konuşan chp istanbul milletvekili, emekli büyükelçi şükrü elekdağ, orhan pamuk’la ilgili bir soru üzerine ise “orhan pamuk’un nobel ödülü almak istediği söyleniyor. bunun için de türkler hakkında olumsuz şeyler söylemek lâzım” diyerek, sözlerine şöyle devam etti: “ancak olumsuz şeyler söylediğiniz zaman, siz objektif, nesnel bir insan olarak kabul ediliyorsunuz. aslında ben orhan pamuk’u önemsiyorum. onun hakkında biraz ihtiyatlı olmak lazım. onu eğitmemiz lazım, hemen harcamayalım.” (hürriyet, 27 nisan 2005)

oktay ekşi: bir kimsenin “türkler, ermenilere karşı soykırım yaptı” tezini savunmasında bir gariplik yok. nitekim bilen de bilmeyen de bu konuda her şeyi söylüyor. hattâ tüm hayatını hayal dünyasının ürünlerini káğıda dökmekle kazanan romancı orhan pamuk bile, bu konularda ciddi bir araştırma yapmış da vardığı bilimsel sonucu kamuoyuna duyurma sorumluluğunun gereğini yapıyormuş gibi “türkler 1 milyon ermeni, 30 bin de kürt öldürdü” deme yetkisini kendisinde buluyor. bu hafifliği (biliyoruz, daha uygun kelimeler var ama kullanmak istemiyoruz) üstelik aydın namusu adına yapıyor. ve biz de katlanıyoruz. (hürriyet, 6 haziran 2005)

melih aşık: ödül kimlere -- ne var ki ulusal duyarlığı ön planda tutan kesimler aynı mutluluğu paylaşmıyor... onlarda “ne pahasına olduğuna bakmayalım, alınan ödülün tadını çıkaralım” gibi bir rahatlık yok. buruk duygular ağır basıyor... ödülün türkiye’yi yücelten değil cezalandıran nitelik taşıdığına inanılıyor. ödül türkiye’ye mi verildi, türkiye karşıtlığına mı? pamuk'un romanına mı verildi, türkiye’yi kuşatanları memnun eden sözlerine mi? kuşku okyanus ötesine dek uzanıyor: washington times gazetesinde şu yorum: “nobel bile siyasetten kaçamadı.” bu ödüle içten sevinenler mi? var tabii... ermenistan yazarlar birliği başkanı david muradyan, sevincini, “bu ödül türkiye’ye verilen güçlü bir mesajdır. bu hem bir edebiyat ödülüdür hem de ahlaki bir durumdur” sözleriyle dile getirmiş. ülkenin ünlü yazarlarından perch zeitunsiyan'ın yorumu, “bu, pamuk'u yargılamak isteyen türklere bir derstir” olmuş... bir başka ermeni yazar aleksandır topçiyan, “bu gelişmeye çok çok sevindim” diyor...orhan pamuk, “bu ödül türkiye'ye verilmiştir” diyerek yüreklere su serpiyor... iyi de... o zaman ermenistan’daki ermeni yazarların bu sevinci niye? (milliyet, 14 ekim 2006)

başbakanlık sözcüsü akif beki, aa muhabirinin sorusu üzerine şunları söyledi: “sayın başbakan, abd’de bulunan orhan pamuk’la bugün yaptığı telefon görüşmesinde, nobel ödülünün bir türk yazarına verilmiş olmasından memnuniyet duyduğunu belirterek kendisini tebrik etti. orhan pamuk da sayın başbakan'a teşekkür ederek, memnuniyetini ifade etti.” (hürriyet, 13 ekim 2006)

orhan pamuk türk edebiyatının 3. sınıf yazarlarından, nobel ödülünü alması mucizeydi ama bildiğiniz üzere nobel ödülleri genellikle ülkeleriyle sorunlu tiplere veriliyor. orhan pamuk'un terörist olup olmaması beni ilgilendirmez, nobel tarihine türk yazar olarak girmesi aslolan.
  • zamanında adamı cok överdin. ne oldu şimdi.
  • kafkaesk nedir sorusunun cevabı tam olarak budur işte.

nobel ödüllü bir yazar, üstelik kafka’yı çok sevdiğine eminim, bunu kendi iç dünyasında aşabilecek birikime ve güce muhtemelen sahiptir. peki yarın sırf muhalif olduğun için terörist ilan edildiğinde, sen ne yapacaksın sevgili sözlükçü, sen hazır mısın?
  • süreci ağzım açık izliyorum.
    gerçekten çok üzgünüm, dehşete düştüm.

ülkenin dünya çapında tanınan en önemli edebiyatçısına durup dururken böyle bir itham akıl alır gibi değil.
    handke'ye öfke (ki bunu da tartışabiliriz) pamuk'a ne ara yöneldi? (bu ne anlamsız, temelsiz, çirkin bir suçlama)

bir de paul auster'a bir şeyler söylenmişti zamanında. ayrıntıları unutmuşum, ama entelektüellere yönelen öfke mıh gibi aklımda!
  • (bkz: demokrasinin gelişmemiş toplumlara uygun olmaması)

lütfen şu halkın seçme hakkını elinden alın. şu lafı eden adamı başkan seçen bir toplum hiçbir şeyi hak etmiyor.
  • ne kadar üzücü. sen tut, yaşar kemal için dgm'nin duvarına sırtını yasladığın bir gençlikten esademperyalist ağzıyla tehdit ettiğin, kendi ülkendeki baskıcı uygulamalar için pazar röportajlarında "kaygı"landığın bir yetişkinliğe ulaş ve gerçekten aydın sorumluluğu namına, büyük harflerle: h i ç b i r - ş e y yapmadığın hâlde terörist ilan edil. bu payeyi almak öyle kolay değildi: orhan pamuk'u şereflendirmiş tayyip erdoğan, olup bitene bir söz sanatı kullanmadan yaklaşmak zor.
  • yuh.
    resmen şu an ülkenin bir romancısı hiç gündemde değilken, belki evinde çay içerken ya da hatta belki uyurken falan şakkadanak terörist oldu. komik de bir yandan. hayatın ne getireceği gerçekten belli olmuyor bazen.