• şekspirin 3. riçırdından (bkz: richard iii) serbest uyarlayayım diye başladım, sonunda sadece isimleri değiştirdim, zaman, mekan ve dili uyarlamak zorunda kaldığım bir doğrudan çeviriye dönüştü.

mübalağa ettiğimi düşünüyorsanız orijinalini okuyun.

----

dış. gezi parkı. - gün.

çelik yelekleri ve gaz maskeleriyle donatılmış olan erdoğan, jöleli ve ankara dükü gökçek ve korteji helikopterden alana iner.

erdogan

...burada mı konaklasak jöleli?

jöleli'nin yüzü düşer, tırsmıştır

erdogan

ne o surat?

jöleli

yüzümüze bakmayın, içimiz rahat başkanım.

erdogan

(gökçek'e seslenir)

06gökçek!

gökçek

buyrun başbakanım!

erdogan

ne diyosun gökçek? ortalık kızışır mı?

gökçek

(eliyle ritmik jestler yapar ve sırtarır)

kızışsın başkanım. sürtücez ki kızışacak.

erdogan

(gözleri ufku tarar)

o zaman çadırı dikiyoruz! bu gece allahın izniyle makamımız burada. yarın kimbilir nerede.

erdoğan, gökçek'in omzu üzerinden yutub videosuna bakar.

erdogan

(ilgilenmiyormulş gibi yaparak)

...kaç kişilermiş?

gökçek

maksimum 25 bin. hepsi marjinal.

erdogan

onların getireceği marjinal başına 3 tane düz adam eklerim bu taraftan. ismim teminat benim, kapı gibi başbakanım. dikin şu çadırımı! (el çırpıp topu alıp koşarak) beyler, hadi, dağılmıyoruz. çok sıkı çalışıyoruz yarın kimseye göz açtırmıyoruz beyler! yarın büyük gün!

gökçek elinde tvitiyle el çırparak ısınma hareketleri yapan erdoğan'ın ardısıra koşar.

kes:

gece. çadırda

erdoğan yatağında uzanmış uyumaktadır. kapı açılır, eşikte takunyalı bir gölge belirir. gölgeyi seçemeyiz, en sonunda gölgenin üzerindeki milli görüş gömleği alev alır, yüzü karanlıkta konuşmaya başlar

erbakan

erdoğan! erdoğan! senin elinden ilk ben tuttum diye kazığı en son bana attın erdoğan! yarın siyasi kariyerin biterken beni hatırla erdoğan. bu gece de koltuğu kaybettiğini ve adam yerine konmadığını düşün erdoğan. yüreksizleştiğin anda özgüvenini de yitir inşalllllah erdoğan! yitir de kariyerini bitir erdoğan! yıl ve git erdoğan! yıl ve git erdoğan!

erdoğan yatağından fırlar.

erdogan

bana bir toma verin! gökçek'i siper edin! allahım sen bana acı yarebbim! (es) dur! rüya lan bu! rüya. hah bir bu eksikti. korkaklık edersem biteriz.

dışarı baklar

erdoğan

melih'in tvitinin ışığı görülüyor, demek ki gecenin en köründeyiz. olm nasıl titriyorum. yav ben neden korkuyorum? kendimden mi korkuyorum? benden başka birisi yok ki? ben de kendimi seviyorum, besliyorum. kendimle de -haşa- bir sorunum yok. sonuçta hak mı gasp ettim? etmedim...

(sessiz)
    aslında biraz ettim...

ayağa fırlar, giyinmeye başlar

erdoğan

o zaman kaçacaz. o zaman kaçıyoruz.

pantolon ayağının tekini geçirirken durur:

erdogan

...da kimden kaçacağım?

aynadaki aksiyle yüz yüze gelir.

erdogan (aynadaki)

kendimden kaçacağım? bir çılgınlık yapıp kendime zarar vermeyeyim diye kaçacağım?

erdoğan

ama kendimi de seviyorum. o ne olacak?

erdogan (aynadaki)

niye? kendime bir hayrım mı dokundu da?

es. aynada kendisiyle bakışmaya devam eder.

erdogan (aynadaki)

yoo? bildiğin kendimden nefret ediyorum olm ben. bildiğin vicdan azabı çekiyorum. eşkiyayım ya?

erdoğan

yok lan, eşkiya falan değilim. kafam mı kıyak da kendimi kötülüyorum?

erdoğan aynadan uzaklaşır. sessiz durur. aniden döner aynada kendine bakar:

erdogan (aynadaki)

manyadım mı lan ben kendime yalakalanıyorum?

jöleli (o.s.)

padişahım?

erdoğan yerinden sıçrar.

erdogan

(elindeki pantolonu sallayarak)

sen kimsin! kimsin sen! kimsin!

jöleli

benim başbakanım ben, jöleli. saat geldi de onu haber vereyim dedim. sizi bekliyoruz.

erdogan

jöle.... ben çok acayip bir rüya gördüm jöle... erbakanlı falan rüya gördüm jöle! herkes beni satıyordu jöle! ekibime güvenebilir miyim jöle?

jöleli

şüphesiz.

erdogan

jöle...ben korkmaya başladım jöle. bana mukayyet ol.

erdoğan koltuğa çöreklenir. jöleli erdoğan'ın şakaklarına masaj yapar

erdogan

işte senin şu girdiğin kapıdan içeri erbakan girdi jöle. üstünde alevli milli görüş gömleği vardı. acayip kafalara girdim. gün daha doğmadan ben bizim kurmayları bir kontrol edeceğim. satışa gelmeyelim

kes:

gezi. yürütme çadırı.

erdoğan önde mümtazer arkada kriz yönetim çadırına girerler.

erdogan

....ne diyor halk hakkında? gizli kemalist diyor mu?

mümtazer

evet başbakanım diyor. yıh yıh yıh

erdogan

doğru. bilinçsizler. çandar ne diyor buna?

mümtazer

'iyi işte bize zarar veremezler' diyor yıh yıh yıh

kestik:

çandar ev

mümtazer

yani çok uzadı. artık bırakması lazım.

çandar

öyle öyle. şahsi şovuna dönüştürdü iyice.

mümtazer

tabi biraz kemalistliğinden o da.

çandar

tabi canım, bu en başından beri neo-kemalisttir de biz izin vermiyorduk. artık kontrolden çıktı.

mümtazer

isyancı bu istifa etse bizi unutur zaten

çandar

iyi işte en fazla bunu yerler, bize ilişmezler.

gülüşmeler.

geri dön:

bir önceki sahne neyse o

yıh yıh yıh gülüşmeler.

erdogan

(parmakalarını ritmik bir şekilde asabi asabi şıkırdatarak)

aynen aynen.

saat çalar:

erdogan

(yüzünden pişkin bir gülüş olan gökçek'in elinden alır)

ver şu tviti bir saniye. ezan daha yeni mi okunuyor? güneş neden görünmüyor?

kestik:

dış. istanbul gökleri

gaz bombası saldırısı başlamıştır. dumanlar güneşli bir yaz gününde şehrin bir kısmını kaplar.

geri döndük:

erdogan

gökçek! lodos var.

gökçek

başbakanım?

erdogan

lodos esiyor gökçek. kokusu geldi gökçek.

gökçek

(arkada sürekli tvit yapıp öksürüyor)

evet başbakanım.

erdogan

bize doğru esiyor gökçek! ama dur. bir tek bize mi esiyor? onlara da esiyor. onların taraftan geldiğine göre zaten.

jöleli

düşman göründü başbakanım!

erdogan

bana bir toma hazırlayın. türkiye'nin geri kalan illerinden de kalan tüm polisleri yollasınlar. karar verdim: bu savaşı ben yöneteceğim. şu tertipte saldıracağız: en önde toma'lar ve çevik. gaz bombalılar ortada. kanatlarda gökçek ve jöleli başka toma'ları ve robokopları idare edecek. merkezde ben toma'mla ve şahsi koruma ordumla, iman dolu göğsümle duracağım elhamdülillah! ne diyorsun gökçek?

gökçek

çok iyi bir plan mücahit başbakanım. bu arada bugün böyle bir mention aldım tvitırdan:

erdogan

(okur)

''@06melihgökçek başbakanına güvendiğin günlerin sonuna geldik 06. sırtarışın donakalacak 06''... marjinal tvitinden mi korkacaz? bunların haklarımız, mağduriyet edebiyatına da kanmayın. yenileceklerini anlayınca vicdan edebiyatı.. biz güçlü tarafız, pazarlık yapmayız. bu it sürüsüne karşı vicdanımız irademize engel oluyorsa, gerekirse onu da bir kaşık suda boğarız.

cross fade to:

tv demeci

erdoğan podyum'dan polislere sesleniyor

erdogan

durmak yok, yola devam! bu savaş yerinde de durmak yok! sizlerle lambır lumbur cennete giderim, el ele cehenneme bile giderim.

polis bıkkındır, boş bakmaktadır:

erdogan

daha ne diyeyim?

yayın kesilir, reklamlar girer. erdogan devam eder

erdogan

(polislere))

daha ne diyeyim? çok ilgilenmiyor görünüyorsunuz ama ben yine de kimlerle savaştığınızı hatırlatayım

ayak sesleri artar:

erdogan

(devam)

marjinallerle. çapulcularla. eziklerle.

polis'in ifadesi pek değişmemektedir. birisi ayakta uyuklamaktadır.

erdogan

(dozu artırır)

chpliler. kemalistler! kürt milliyetçileri! afedersiniz rumlar, ermeniler ve diğerleri!

polislerden bazıları uyanır.

erdogan

güzelim ülkemizin, ideallerimizin içine etmeye ahdetmiş bir halk.

bu lafı duyduktan sonra bir tanesi tekrar gözlerini kapar.

erdogan

bu halka uyarsak zaten bitmişiz.

erdogan

ne güzel uyuyordunuz, uykunuzu kaçırdılar!

uyumaya çalışan polis yeniden uyanır, yüzünü ovuşturur

erdogan

bu vatanı siz tek tek oylarınızla hak ettiniz, sizden çalmaya çalışıyorlar. karınıza kızınıza da takık değillerse neyim?

polislerde bir hareketlenme oluır. gökçek sırtarır. tvitine geri döner.

erdogan

sürekli soymaya, başını kıçını açmaya çalışmalarının başka bir sebebi olabilir mi? başlarındaki adamlar da işe yaramaz sülükler, mirasyediler değil mi? internet başından dünyayı kurtaran işsizler değil mi? erkeğe benzemeyen karı gibi kırık tipler değil mi? ayağına soğuk değse 'uff dondum yaaa' diye tvit atacak, sıcacık evinde oturuken sizi eleştiren tipler değil mi? haydi bu adamlara dur diyelim, oyunlarına gelmeyelim. hizmet ettikleri batı'ya gönderelim. bu çapulcuları, bu ömrü boyunca ham hayal peşinde komuş işsiz güçsüz hımbılları, değişiklikleri ait olduğu yere, batı'ya yollayalım. birisi bizi ele geçirecekse bari bunlar değil adam gibi bir başkası ele geçirsin. biz bunların atalarını çok üzdük, tarih kitaplarından çıkarttık bunları atalarını da meydanlarda çok ağlattık diye kuyruk acıları var. bunlar bu vatana sahip mi çıksın? karılarımıza sarksın? kızlarımıza tecavüz etsin?

polisler hem kızmış hem de korkmuş bir şekilde uğul uğul duyulan tezahüratlara kulak kabartır

kalabalık

tayyip istifa! tayyip istifa! tayyip istifa!

erdogan

işte geliyorlar! hayd, aslanlarım, savaşın! hepsini sallandırın! urun kırın, parçalayın! bu maçı alın! biber gazcı, en uzağa salla! toma'cılar, o güzel tomalarınıza binin ve ezip geçin! gürültünüzün şiddeti gökyüzünü bile korkutsun!

bir mesaj gelir: erdoğan gugıl glass'ından okur:

erdogan

ok glass!

ekranda yazı belirir: hocefendi isimli bir kullanıcıya mesaj yazar: meşgulsn snrm ama srmam lzm. glicekmsn?

yanıt gelmez. erdogan iki kez inbox tuşuna basar. yeni email yazmaya girişir

erdogan

mşglsün snrm bn cihda çıkıyorum sn de glrsin blki die sodumdu..bayz

gözlüğü çıkarır, yüzünü ovalarken jöleliye seslenir

erdogan

apo'nun cumhurbaşkanlığını bitirin!

jöleli

başbakanım düşman gümüşsuyunu çıkıyor şu an. apo'yu sonra hallederiz.

erdogan

olm bitttiniz hepiniz. yardırın tomaları! fatih'in torunlarısınız. ulubatlılar olun atklılın! haydi! zafer bizimdir!

kestik:

saatler sonra

yıkım yerine dönmüş bir meydanda kaçmakta olan perişan bir erdoğan.

erdogan

toma yok mu?

jöleli

başbakanım ben size bulurum sizi kaçıracak bir vasıta.

erdoğan

ne kaçması ulan jöle! ben bu yola hayatımı koydum ulan! gelin! ulan son tomayı da mı götürdünüz? sanırım marjinalleri bitirdim! sanırım sandığımızdan fazla marjinal varmış. çünkü 25 bin'den fazlasını tek başıma ben bitirdim. marjinal değilse bile bayağı benziyorlardı. çok pis hırs yaptım! bir toma ya!!

hırsından ağlamaya başlar

erdogan

(ağlayarak)

bir toma daha yok mu ya!

kestik:

televizyonda erdoğan istifasını açıklamaktadır: podyuma çıkmış. yüzü kireç gibi. bıyıkları üzgün. çok bağırmış; sesi kırık. birden çökmüş. ihtiyarlığı ilk kez yüzünden okunur olmuş. ölüm sessizliğini bölen gurul gurul homurdanan baba sesiyle konuşmaya başlıyor:

erdoğan

sayın milletvekilleri, değerli arkadaşlar,

erdoğanın istifa açıklaması azalarak devam et:

inceden müzik gir:

siyaha düş:

resimüstü: tvitler akar, eylemden mutlu anlar görünür

#erdoğanınistifası #günbizimgünümüz #ağaçbayramımızkutluolsun #hükümetteistifalar istifalarını medeni bir şekilde kabul edelim, / dalga geçmeyelim beyler, örnek olsun./ eylemden kaçanlarla da dalga geçmek yok, şu grup böyle yaptı, bu grup şöyle yaptı da yapmayalım / herkes çalıştı çalışabildiği kadarıya. / gezi parkı kurtuldu. / ağaçlar kurtuldu. / ne kadar uzun süre ayrıydık birbirimizden. / artık gülümseyebiliriz, bu mutluluk bizim.

----

tam bu son kısımda bir numara yaptım. orjinal eserde richard'ın yerine geçen richmond çok güzel şeyler söylüyor, sonra daha dumanı üstündeyken 'barışa zarar veren eller kırılır, beni ritivitlemeyen haindir'' diye konuşmaya, yani inceden richardlaşmaya başlıyor, o mizahın tam başladığı yerde oyun bitiyor. ben o mizaha girmedim. 400 sene öncesinden erdoğan'ı bire bir seslendiren şekspiri haksız çıkarmak zor görünüyor ama belki şansımızı deneriz.
hesabın var mı? giriş yap