94 entry daha
  • arkadaş ben 91 de anadolu lisesini kazanıp (ilçede) okudum. anadolu lisesi olmasaydı beni özel okula gonderebilecek ama bunu yaş itibariyle tercih etmeyen eğitim ve mali yeterliliğe sahip bir aileden geliyorum. yaşadığımız ilçenin belki de en bilinen beyaz yakalısının kızıyım. sonra o ilçede mavi yakalı ailelerden gelen ve hatta çiftçi çocuğu olan sınıf arkadaşlarına sahip oldum. (uzun anlatacağım)

sonra fen lisesi zamanına geldik. ben ergenlik tripleri ile hiç asılmadım. birşey yapamayacağım belliydi. iki devlet, üç özel fen lisesi yazdık. tabi ki ilk özel i kazandım. babam yine durdu. "istersen gönderelim. ama bence okulun da sana yetecek" dedi. yetecek dediği okuluma 72 kişi girmiştik. liseye 38 kişi kaldık. gidenlerden bir kısmı izmir, ankara,istanbul a gitti (fen lisesi-95). kalanlar da bağlı olduğumuz il ve çevresindekilere.

neyse lise 2 ye geldik. alan seçme. ve 9 kişilik sınıftayım. öğretmenler kendini yırtıyor. ek dersler veriyorlar. haftasonu ilgileniyorlar. ve o zaman bizim okullar (ve tabi ki fen liseleri) cezalandirilarak ortaöğretim puanları düşürülüyor. gidenlerin epey kısmı geri döndüler. düz liseye. babam yine konuştu "istersen geç, ama bence okulun aradaki farkı kapatmana yetecek". ve ben 9 kişilik sinifta kalmayı seçtim. bu arada aklım başıma da geldi ve istediğim şeyleri belirledim. sene 98, öss. derecem 10 binlerde. babamın tepkisi. "bu mudur senin iddian". ve son öys. seçtiğim alan itibariyle en yüksek tr derecesini ben aldım. istediğim şehirde istediğim okullardan birine yerleştim. tabi o sınava giderken tercihlerin götürüldüğü son yıldı. ve öys nin en kötü, belki de tek kötü tarafi oydu. konuya döneyim. o ilçeden ben ve benim gibi 10 arkadaşım ilk 500 e, 10-15 arkadaşım da ilk bine girdi. ve bu arkadaşlarımın %90 ı mavi yaka ve altı ailelerden geliyordu. o son öys idi. kazanamasam, on binlerdeki öss derecemle 99 da avcumu yalayacaktım.

o ilçe ne oldu biliyor musunuz? bütün egitim sistemi: çöp. iki sene daha sürdü bizim okulun başarısı. 2002 sonrasını zaten biliyorsunuz.

şimdi neyle mi uğraşıyorum? iki matematik netiyle üniversiteye gelen, türev-integral i hayatı boyunca duymamış cocuklara, ekonomi anlatmaya çalışıyorum. doğrunun eğimi nedir dediğinde cevap alamadığım bir kitleye denge çözümü yaptırmaya çalışıyorum. olmuyor. olamıyor.

bizimki gibi sınıf ayrımının kader gibi yapıştırıldığı ülkelerde ya da doğrudan bizim ülkede "merkezi sınav" olmaksızın "eğitimde adalet" saglanamaz. ve istatistiklerle oynamak için sistem kolaylaştırmak geleceğinizi baltalar. ben şimdi bildiklerimi (hala unutmadığım kadarını) anlatamıyorsam, gelecektekiler bunları bilmeyecek bile. çocuklarınızın diplomalarını da kırpıp yıldız yapar ve duvara asarsınız.

üniversite hazırlık okutmanımızdan geliyor: tebrikus ve hatta tebriki
  • muhtemelen torunu yüzündendir. torununu ders çalıştırırken fark etmiş yeter ulan diyip kaldırmaya kara vermiştir. artık her şey beklenir bunlardan.
  • our education system is fucked up.
  • sinavlar mufredat o kadar degistiki kim neyi neden yapiyor bildigini sanmiyorum... sinavi kaldirirlar 2 yil sonra geri getirirler cunku yurumez bu sistem...
  • herşeye bulaşık olma isteğindendir.
    sende bir ortadan kalksan be yiğidim(!)
  • istememesidir, herhangi başka bir gerekçeye ihtiyaç yoktur.

tayyip istemezse yaprak düşmez, bu böyle biline.
  • herkes ortak sınava giriyo ona göre yerleşiyo teog doğrudur
  • bence 5 sene sonra komple bütün okulları kapatacak. ona alıştırma yapıyor. okumaya gerek yok. gereksiz ve lüks. kagit kalem israfı. bilal harvard'da okudu da ne oldu. kadınlar çocuk yapsın, erkekler de köle gibi çalışsın. tayyip bakar bütün ülkeye. sarayın altında tüm ülkeye yetecek kadar yem var diyorlar.
    benim çocuğum olsa alırım pılımı pırtımı samoa adalarına falan kaçarım. balıkçı olur ama en azından mutlu olma şansı olur.
  • şu an ki durumumuz,
    eğitim sisteminin
    cahillere ve hatta tek bir cahilin dudaklarının ucuna
    teslim edilmesidir.

adam ne diyor, benim referansım islam.
    sonra da kalkıp entryler döşeniyoruz, yok sınavsız eğitim olacakmış, yok eğitimde finlandiya modelini getireceklermiş.
    adamın yaptığı hamleler basbayağı ülkenin anasını sikmek, bilimsel eğitimi sikip atmak, yeni kulları ve sarayları ile huzur islamdadır şeklinde yaşamak.
    tabi biz de hata çok daha fazla.
    ülkece (bkz: abi beni sik) modundayız, hani bu olmasaydı yine bunun gibisi gelirdi başımıza.

not: entry tamamen arabistan ve eğitim sistemi üzerine yazılmış bir yazıdan kopyalanmıştır. haliyle tc. ile alakalı değildir.

not2: sikmek kelimesi rahatsız edici fakat bahsedilen toplumun durumunu anlatmak içim en uygunu bu.
  • sebebi önemli değil, kimin yaptığı önemli değil, bir ülkenin kaderinin tek bir kişinin dudakları arasında olması facia :( kabileye doğru tam gaz gidiyoruz
2 entry daha
hesabın var mı? giriş yap