şükela:  tümü | bugün soru sor
 • elinde guc varken, neden fabrikaya, tarima, teknolojik uretime yatirim yapmiyor da tum parayi betona gomuyor, hic aklim almiyor... yani gercekten, neden kek? hani yerli araba var bi tek, onun da ne zaman gerceklesecegi muallak, bi de savunma sanayide bazi atilimlar var ok. bu 16 yilda neden uretimi tesvik etmez ki bir insan? hani betona yatirim yapacaksan yine yap ama, tum soylem "yol kopru tunel yaptik"tan hic mi oteye gecmez? hangi kaptan gemisi batsin ister ki?

  edit: ya hala daha torku, bim diyor ya, cidden vizyon bu mu?
 • senin neden türkçe konuşmayı bilmemen.
 • cünkü üretimin kaymagini yiyebilecek, gercekten bir seyler üretebilecek kadrolara sahip olamamasindan. beton dök, fabrika sat, beton dök gibi embriyodan hallice akil gerektiren islere sülaleni sokabilirsin ama ötesi olmaz.
 • katma değerli üretim uzun vadeli bir politika gerektiğinden dolayı erdoğan'ın istese bile çok zorlanacağı durumdur. çünkü türkiyede siyaset seçmene rüşvetten, populizmden geçer. erdoğan son derece akıllı olduğu için oy kaybetmeyi göze almamıştır. çünkü o zemine geçerse rakipleri kendisinden popülizmle oy çalacaktır. bu türkiye'nin en büyük sorunudur.

  ayrıca seçim kazanmak ve oy oranları seçmenin ne kadar tüketebildiğiyle doğru orantılıdır. uzun yıllar, sonuçlarını bilfiil bilmelerine rağmen düşük kur yüksek tüketim politikasıyla seçmeni doyurdular ve memnun ettiler. kendi seçmeni de bu seçimde kendisine vefalı olduğunu kanıtlayıp teşekkür etti.

  çok siyasi analiz kasmanıza gerek yok gençlik. ayrıca türkiye üretmektedir ama ağır aksak ilerler, ithalata dayalı üretim düşük kur politikasının sonucudur.

  edit: ekleme düzeltme
 • (bkz: oded yinon)
 • üretime yapılacak yatırımın geri dönüşü ancak orta ve uzun vadede olacağındandır. sayın diktatöre ve yandaş hırsızlara para ve rant hemen lazım.
 • bimin üretim olduğunu gördüğümüz başlık. bim ve a101 denen iki oluşumun bir iyi bir kötü yanı var. iyi yani komisyonun allah'ını koyan market zincirleri ve depocular kendilerinin olduğu için fiyatları düşük tutabiliyorlar. kötü yanı ise ucuz gıda üretimi için her türlü kaliteden taviz veriyorlar. o yüzden sucuklar plastik hani. bim ve a101'e fason üretim yapan fabrikalara gıda etiketlerinden bakın ve o markalardan alışveriş yapmayın.

  a101 ve bim üretim değil, hali hazırda açık fabrikaları kullanıp kendilerine ucuz mal üretip satın alan işletmelerdir. ayrıca biz süt 5 lira oldu diye gezerken asgari ücret çalışanı dost sütü 2 liraya alır ve ekonomi çok iyi sanır. asgari ücretlinin gözünü boyamak için kurulmuşlardır. hani ciddiye alan varsa diye kendimce açıkladım lan bildiğin. neyse böle bisiler işte.

  edit: esas konu hakkındaki fikrimi de yazayım bari. çünkü ortamlarda atar gider yapıp ithalat yapmayı çok sevdiği için olabilir. (bkz: dış bağımlılık) (bkz: dolar) (bkz: arge)

  istemiyo ki.
 • nedeni su; otomobil ithalatindan devlete verilmesi gereken verginin, otomobili ureten markanin otomobil basina elde ettigi kardan yusek olmasidir.

  siz olsaydiniz uretir miydiniz?

  edit: imla
 • bim a101 üretim kategorisine girdiyse vatandaş gözünde biz neyi tartışıyoruz dedirten sorudur.

  eğitimsiz, cahil diyince kızıyorlar. hatta ben de kızıyorum bu kitle bilerek isteyerek eğitimsiz kalmadı diye ama yani yuh artık ya!

  neyse sorunun cevabına gelirsek.

  üretim ile kalkınma uzun bir yoldur ve kısa vadede gözle görünür sonuç getirmez.

  günlük başarılara prim veren eğitim seviyesi düşük ortadoğu toplumlarında kısa vadeli başarılar daha faydalıdır iktidarlar için. hele bir de ardından gelen ekonomik krizi muhalefete kitleyebilirsen tadından yenmez. sonra muhalefet ülkeyi batırmışken(!) sen yeniden iktidara geçersin. kriz sonrası açılan piyasa boşluklarını yine inşaat ve niteliksiz turizm ile doldurursun, ardından bir kriz daha.

  bu sefer de teröre yol verirsin. çalışmayan silahlar, patlamayan el bombalarını sol örgütlerin eline verirsin. iki eylem bombalama yapsa pkk vs.. dikkati şehitlere, teröre çekersin. hop sana bir 5 sene daha.

  tabi bu dönemlerde sınav/eğitim sistemleri niteliksizleştireceksin. eğitimli kitle bunlara prim vermez. sana whatsapp/facebook esiri zalım kitle lazım. çukur evimiz idris babamız diyen biatçı kitle lazım. mafya özentisi kitle lazım.

  bilim namına da silah teknolojisi geliştirirsin, asker nasılsa bol. çukur, diriliş vs.. vatan savunuyorum zanneden bedava ölmeye hazır kitleyi zaten hazırlamıştın. (bu arada bu kitle hakikaten vatan savunması yapacak olsa allah yardımcımız olsun.) sınır ötesi birkaç operasyon yaparsın. zaten boşaltılmış kandili, afrini temizlersin. (bu gece bir tabur askeri mahmur kamplarına sevket dünyanın haberi olmadan bu lafları çatır çatır yerim.) bir beş sene daha sana.

  umarım açıklayıcı olmuştur.