• elinde guc varken, neden fabrikaya, tarima, teknolojik uretime yatirim yapmiyor da tum parayi betona gomuyor, hic aklim almiyor... yani gercekten, neden kek? hani yerli araba var bi tek, onun da ne zaman gerceklesecegi muallak, bi de savunma sanayide bazi atilimlar var ok. bu 16 yilda neden uretimi tesvik etmez ki bir insan? hani betona yatirim yapacaksan yine yap ama, tum soylem "yol kopru tunel yaptik"tan hic mi oteye gecmez? hangi kaptan gemisi batsin ister ki?

edit: ya hala daha torku, bim diyor ya, cidden vizyon bu mu?
  • bim a101 üretim kategorisine girdiyse vatandaş gözünde biz neyi tartışıyoruz dedirten sorudur.

eğitimsiz, cahil diyince kızıyorlar. hatta ben de kızıyorum bu kitle bilerek isteyerek eğitimsiz kalmadı diye ama yani yuh artık ya!

neyse sorunun cevabına gelirsek.

üretim ile kalkınma uzun bir yoldur ve kısa vadede gözle görünür sonuç getirmez.

günlük başarılara prim veren eğitim seviyesi düşük ortadoğu toplumlarında kısa vadeli başarılar daha faydalıdır iktidarlar için. hele bir de ardından gelen ekonomik krizi muhalefete kitleyebilirsen tadından yenmez. sonra muhalefet ülkeyi batırmışken(!) sen yeniden iktidara geçersin. kriz sonrası açılan piyasa boşluklarını yine inşaat ve niteliksiz turizm ile doldurursun, ardından bir kriz daha.

bu sefer de teröre yol verirsin. çalışmayan silahlar, patlamayan el bombalarını sol örgütlerin eline verirsin. iki eylem bombalama yapsa pkk vs.. dikkati şehitlere, teröre çekersin. hop sana bir 5 sene daha.

tabi bu dönemlerde sınav/eğitim sistemleri niteliksizleştireceksin. eğitimli kitle bunlara prim vermez. sana whatsapp/facebook esiri zalım kitle lazım. çukur evimiz idris babamız diyen biatçı kitle lazım. mafya özentisi kitle lazım.

bilim namına da silah teknolojisi geliştirirsin, asker nasılsa bol. çukur, diriliş vs.. vatan savunuyorum zanneden bedava ölmeye hazır kitleyi zaten hazırlamıştın. (bu arada bu kitle hakikaten vatan savunması yapacak olsa allah yardımcımız olsun.) sınır ötesi birkaç operasyon yaparsın. zaten boşaltılmış kandili, afrini temizlersin. (bu gece bir tabur askeri mahmur kamplarına sevket dünyanın haberi olmadan bu lafları çatır çatır yerim.) bir beş sene daha sana.

umarım açıklayıcı olmuştur.
  • mehmet şimşek'in kendi ağzı ile itiraf ettiği gibi uzun vadede karşılık alınması. rant elde edilememesi. yol köprü gibi en fazla 2-3 yılda kasadan para çıkmadan yap işlet devret ile yaptırıp reklam yapacağı ve oy toplayacağı somut şeyler var iken üretim ve ihracatımızın artmasının uluslararası alanda rekabet eden bir sürü marka çıkartmamızın istihdamın artmasının kimsenin umrunda olmaması.
  • nedeni su; otomobil ithalatindan devlete verilmesi gereken verginin, otomobili ureten markanin otomobil basina elde ettigi kardan yusek olmasidir.

siz olsaydiniz uretir miydiniz?

edit: imla
  • bunun güç veya güçsüzlükle pek ilgisi yok. dünyada islamcı iktidarla yönetilen, muhafazakarların çoğunlukta olduğu, demokrasinin kenara itildiği, üretime destek veren bir ülke var mı?
  • yapılan ikili ve gizli anlaşmalar gereği ülkemiz bir üretim ülkesi olmaktan çıkıp tüketim ülkesi haline getirilmiştir. bir nevi yabancı ülkelerin açık pazarı olmuştur. bu tamamen uygulanan politikalar ile alakalıdır. jöleli saçın zamanında yaptığı konuşmalardan birisinde söylediği güzel bir cümle var; gün gelecek herkes ithalatçı olacak, üretim kalmayacak diyordu. dediği olmak üzere.

işin kötü yanı borcumuz her geçen gün artıyor. bu hiç iyi bir şey değil.
  • bir otomobil üretebilmek için yıllarca arge yapman gerekir. fabrikasını kurarken, çalışacak elemanları eğitirken milyar dolarlar dökersin. sen ilk arabayı banttan çıkardığında da, elin korelisi, japonu, almanı gelir, senin güç bela ürettiği arabanın çok daha iyisini, çok daha ucuza koyar önüne. rekabet ortamında mal gibi kalırsın. yatırımı yapan bile kolay kolay para kazanamazken kim kimden ne cukkalayacak...

aynı arabanın gideceği yolu yapacağın zaman öyle arge, fabrika, yetişmiş eleman, milyar dolar yatırıma falan gerek yok. en fazla bir mıcır-asfalt şantiyesi, bir günde kapına gelecek araç parkı.
    güzel yani ihale açılmadan kulağına fısıldar birileri, istimlak yapılacak arazileri önceden ucuza toplarsın. ihaleye üç beş kanka girersin, sırası gelen alır. 10 metre yol için kaç kamyon malzeme kullandığını senden başka kimse bilmez. yol bitmeden maliyet arttı dersin, ihale bedeli artar. malzemeden çalarak yaptığın yol ilk kış sonunda çöker, yenilerken bir vurgun daha yaparsın. o yola ihtiyaç var mıydı, maliyeti ne kimse sormaz, sorsa da karşılaştırma yapmak mümkün olmaz.

e, hepsini de sen yemezsin, cukkalar birileri.
  • vizyon dediğimiz şey basit tabirle.

arkadaşlar 16 yıldır anlayamadınız mı adamlardaki kapasiteyi? adamların derdi ülke değil ki, kendilerinin ceplerini doldurmak. daha faizin ne olduğunun aslında ne anlama geldiğini bilmeyen, buzdolabı ile refahlık tespiti yapan güruhtan ne umuyorsunuz?

önümüzdeki beş yıl erdoğan otoriterliğini bir nebze de olsa azaltacak. çünkü ona risk oluşturan hiçbir kuvvet kalmamış durumda. piyasa bu anlamda biraz bir gevşeme yaşar ama o refah günler çok eskide kaldı ve çok uzak gelecekte.
  • a101 ve bim'in kendi adına ürettirdiği ürünler var ama bunlar da ülkede zaten üretilen ürünler. kendi adına ürettirdikleri olmasa zaten o ürünlerin yerli muadillerini satacak. tabi a101 ve bim'i örnek olarak buraya yazmak akıllıca bir eylem değil.

üretime dayalı politika üretilmemesinin sebebi halktır. erdoğan ve ekibi halkı bizden daha iyi biliyor. günlerce haklı olarak makarasını yaptığımız kıraathanelerde bedava çay ve kek vaatinin yerini bulması bunu gösteriyor.

kısacası halk: bana balık tutmayı öğretme, balık ver diyor.
  • üretim uzun vadede sonuç alınabilecek bir şeyken siyaset kısa vadede bir geri dönüş ister. ister ki yaptıklarıyla bir sonraki seçimi de kotarabilsin. o yüzden yatırımlar her daim inşaat üzerine kurulu çünkü en kralı 3 senede bitiyor.
hesabın var mı? giriş yap