şükela:  tümü | bugün soru sor
 • pazartesi günü londra'da gerçekleşmiş olan, fon yöneticileri ile erdoğan ve ekibi arasındaki özel toplantı.

  reuters bu toplantıya katılan fon yöneticileri ile yaptığı görüşmeleri haberleştirmiş:
  https://www.reuters.com/…with-markets-iduskcn1ig2y1

  haberin başlığı bile çarpıcı, "inanılır gibi değil, yatırımcılar erdoğan'ın piyasalarla olan savaşı karşısında hayretler içinde"

  anonim kalma koşulu ile konuşan, toplantıya katılmış olan fon yöneticileri "şok olmuş durumda" olarak betimleniyor.

  bir yönetici "erdoğan herkesle kavgaya tutuşuyor, muhalefetle kavgalı, gülen ile kavgalı, aşırıcılarla kavgalı ve şimdi de piyasalarla kavgalı. piyasalarla kavgaya tutuşmak tehlikelidir "

  "ülkenizde kiminle kavga etmek isterseniz edersiniz ancak piyasalarla kavga etmek kazanamayacağınız bir kavgadır"

  "erdoğan yerel düşmanlarını ezmeyi başarmış olabilir ama küresel piyasaların çok daha çetin ceviz olduğunu görecektir"

  "erdoğan yapmak istedikleri ve düşündükleri konusunda oldukça dürüst. erdoğan piyasaların bir kaç spekülatörden oluştuğunu düşünüyor ve bu spekülatörler kafasında onun muhattabı değil, muhattabı sıradan halk ve sıradan halk düşük faizlere ihtiyaç duyuyor" (rte halkın adamı mesajı mı vermeye çalışıyor ki?)

  ve en önemli cümle de sona bırakılmış.

  " yahu erdoğan neden londra'ya gelip yatırımcıların kabul etmediği ve duymak istemeyeceği bu sözleri söyledi ki? "
 • abiiiii. çok fena taşşak geçmişler asrın lideriyle. kısaca özetleyeyim. yatırımcılar gerizekalı değil. para mara yok yabancı yatırımcıdan. toplantının tek sonucu türkiyeyi yerin dibine sokmak olmuştur. ekonomi siki tutmuştur bu manyağın yüzünden. dolar alın. yatırım tavsiyesidir.

  adamlar rte nin cehaletinin karşısında şoka uğramışlar. herif gitmiş global yatırımcılara bile faizi düşüreceğim seçimden sonra demiş. adamlar dumur. hahahahahhahhahhaha

  sıkı tutunun. kriz fena geliyor.
 • hangi tarafın söylediklerinin daha fazla manipüle etmeye odaklı, daha inanmamayı gerektirdiğini kestiremediğim toplantı.
 • sen ohal ilan et..
  ülkeyi khk'lar ile yönet
  senden olmayan zenginlerin defterlerini dür..
  insanların emeklerine servetlerine bir gecede kayyum ata...
  onları da yok pahasına yandaşa sat..
  kalanı da hapise..

  sonra neden dış yatırımcı gelmiyor...
 • bugün bloomberg’de sergilediği “baş döndürücü” performanstan önce finans televizyonunda paylaşacağı muhteşem hayallerini gidip yabancı fon yöneticileriyle paylaşmış ve adamları şoka sokmuştur.

  adamlar ne yapmaya çalıştığını anlamamışlar, yani neden böyle bir toplantı organize edip (hele mehmet şimşek’in yaptığı benzer bir toplantıdan olumsuz yanıtla dönmesinin tam üstüne) sonra da adamlarla ekonomi biliminin hiçbir dinamiği ile en ufak gerçeklik bağlantısı olmayan tuhaf fikirler paylaşırsın?

  işin tuhafı erdoğan hep iç siyasete oynar, çıkıp açık arazide atar tutar. bu konuda da son derece başarılıdır ama bu toplantıdan iç siyaset malzemesi de kotarılmaz ki birader? hadi bbc’yi anladık, bloomberg’ü de anladık diyelim madem

  ama bunu biz de anlamadık...
 • abi bloomberg'teki muhabbet olta atti bizimki laks diye atladı. ne söylememesi gerekiyorsa söyledi. ekonomi danismanlari kafalarını vuruyordur bence. yiğit bulutu falan demiyorum tabi :) bir kac tane adam var ekonomiden anlayan da düşüncelerini ne kadar degerli bilmiyorum.
 • doların 20 kuruş yükselmesinin nedeni de belli oldu.
  kemerleri bağlayın, henüz yeni başladılar pozisyon boşaltmaya sanki.
 • erdoğan'ın psikolojisini öğrenmek isteyenler şu filmi izleyebilirler:

  (bkz: der untergang)
 • - türkiye'de yatırım yapın.
  + tamam.

  ulan seni kendi yatırımcını tehdit ediyorsun, yandaşının milyonlarca liralık borcunu silerken muhalif gördüğüne ceza yağdırıyorsun elin oğlu neden yatırım yapsın?

  çok da ciddiye alınmayacak toplantı.