şükela:  tümü | bugün
 • mustafa erdoğan
  ahmet burak erdoğan
  bilal erdoğan
  ziya ilgen

  ahmet burak erdoğan=

  -10 nisan 2006’da turkuaz denizcilik adlı şirketi satın aldı, şirketin ismini de bumerz denizcilik olarak değiştirilir.

  -19 ocak 2007 tarihinde mecit mert çetinkaya ile yüzde 50 hisseyle ortak mb denizcilik taşımacılık limited şirketi’i kurulur.

  -mb denizcilik, kuruluşundan 18 gün sonra 6 şubat 2007 tarihinde hasan doğan’ın sahibi olduğu gürgem denizcilik’ten 95 metre uzunluğunda olan safran 1 adlı yük gemisini satın alınır.

  -2012 yılının başında 2. gemisi 170 metre uzunluğunda, 23 metre genişliğindeki kuru yük gemisi eternal confidence isimli gemiyi satın alarak adı sakarya olarak değiştirilir.

  -12 mart 2012 tarihinde sermaye artışına giderek mb denizcilik şirketinin sermayesini 2 milyon 650 bin tl'ye yükselterek, şirketin yüzde 99 hissesini mecit mert çetinkaya'dan satın alır.

  - sırasıyla g. inebolu, cihan, bosna ve pretty isimli gemiler filoya katılır.

  -5 geminin toplam taşıma kapasitesi 92 bin ton. buna karşın yeni sahip olduğu pretty adlı gemi tek başına 91 bin 971 ton yük taşıyabilmektedir.

  bilal erdoğan=

  -24 ağustos 2005 tarihinde abd’nin maryland eyaleti, college park’ta da bir ev satın alınır. 146 metrekaralik bu ev, bilal ve eşi reyyan erdoğan adına kaydedilir.

  - kuruluş sermayesi 3 milyon lira olan bmz group denizcilik ve inşaat a.ş şirketi ile denizcilik şirketinin hissedarları ise amcası mustafa erdoğan ile eniştesi ziya ilgen’dir.

  - maye dış ticaret isimli şirkete abd’li makyaj malzemesi üreticisi bellapierre cosmetics’in ürünlerini türkiye’de satmaktadır ve bu şirkete ortak olunur.

  - mis hediyelik eşya şirketinin 50 bin tl sermayesi bulunuyor. sermayesinin 2 bin 500 tl’si bilal erdoğan’a, 2 bin 500 tl’si ali bahadır yeşil’e, 5 bin tl’si mustafa esankal’a geri kalan sermayenin 40 bin tl’si ise yine bilal erdoğan’ın şirketi olan maye dış ticaret şirketine ait olmaktadır.

  -oğul erdoğan, doruk ızgara limited şirketi ile de fırıncılıktan tabldot yemeğe; otel işletmekten, kahvehaneye; kuruyemişçilikten aktarlığa kadar pek çok alanda daha faaliyet yürütebilmenin adımını atmıştı. 300 bin tl sermayeli şirketin ortakları da mustafa esenkal ve ali bahadır yeşil'dir.

  -bilal erdoğan, ağabeyi burak erdoğan’ın eşi sema erdoğan ile birlikte atatürk havalimanı’nda atagold’un kuyumculuk mağazasına ortak olmakta ve erdoğan ailesinin diğer ortakları da başbakan’ın da yakın arkadaşı olan atasay’ın sahibi cihan kamer’in çocukları atasay ve simay kamer’dir. 500 bin lira sermayeli şirketin yüzde 25’i bilal erdoğan, yüzde 25’i de sema erdoğan’ın olmuştur.

  - burak erdoğan ile birlikte değeri tapu kayıtlarına 1 milyon lira olarak yazılan kısıklı’da ki bir villayı alır. 5 bin 20 metrekarelik bir arazi üzerinde yer alan villalardan birinin sahibi de halası vesile erdoğan’ın eşi ziya ilgen olmuştur.

  ek not: erdoğan’ın 4 çocuğunun da yurt dışında ki eğitim masraflarını işadamı remzi gür üstlenir.

  ve esas vurgun görsel

  mayıs 2017'de ki haber"$25 million oil tanker gifted to erdogan’s family ıs just one of many revelations in the malta files
  #72474677
  -offshore-

  yani kılıçtaroğlu'nun gösterdiği belgelerde ki hadise medyaya çok daha önceleri yansımış. özellikle kaynaklarda belirtildiğine göre erdoğan ailesinin zenginleşmesi 2008 yılından sonra gerçekleşmekte. ve burada da kilit rol oynayan kişiler var. birisi de mübariz mansimov. erdoğan ailesi ile oldukça içli dışlı ve hatta ortak ticari antlaşmalar yürütülüyor. kısaca bir mal varlığı edinilmek isteniyor. bankadan kredi çekilip bu mal varlığı(tanker) alınıyor. şunu belirtmekte fayda var, kredi çekilebilmesi içinde hayali bir şirket kuruluyor, bu da vergi cenneti olan malta ve man adaları gibi yerlerde gerçekleştiriliyor. bu şirketler dost ve aile bireyleri üzerine yapılıyor. daha sonra elde edilen bu mal varlığı azeri iş adamına kiralanıyor. kira mesela 6 yıl, bu 6 yıl içerisinde azeri iş adamı kira ödemek yerine banka kredisini ödüyor. erdoğan ailesinin elinede de hazır nakit geçmiş oluyor. 6 yıl sonunda azeri iş adamı edindiği mal varlığı yani kaynaklara göre tanker, bununla o süre zarfında işlerini görmüş oluyor ve erdoğan ailesi de bu tankerin sahibi konumunda oluyor.

  azeri iş adamının erdoğan ailesiyle yakınlaşması sonunda türkiye'de aldığı ihaleler yatırımlar giderek artmakta. şu an bulup buraya yazamayacağım ama bu işleyişin gerçekleştiği her dönemde medyada ismi geçmişti aratarak rahatça bulabilirsiniz.

  şimdi tekrar açıklamalara geri dönersek, dekontlar yalanlanmadı ve işleyişin bu noktada olduğu bir gerçekken, vergi cenneti yerlerde aklanan paralar, ülkenin döviz rezervine yaptığı zarardan dolayı (benzeri ise reza zarrap) hangi millilikten hangi yerlilikten söz edilebilir.

  son olarak kendi düşüncelerimle, kemal kılıçtaroğlu'nun belgeleri neden zamanında açıklamadı yada kaynak neydi gibi sorulara yanıt demeyelim onun sözcülüğünü ben yapacak değilim ancak ihtimal olarak değerlendirebilirim. medyada, erdoğan ailesi ile ilgili bu yönde haberler ilkbahardan beri oldukça yoğun gündemde. ancak malumunuz ülkemiz medyasında maalesef yansıtılmamaktadır. bu açıdan kaynak noktasından ve haberdar olma şeklinde kılıçtaroğlu ve ekibinin zorlandığını sanmıyorum. ancak bu haberlerin kesinliği üzerinde esaslı bir çalışma yürütüldüğüne inanmaktayım. kayıtların su götürmez gerçekliğini sağlamak adına bir çaba sarf edildiğini düşünmekteyim. bu süreçte de rahatça tahmin edilebilir ki bu bilgiler çok az kişiyle paylaşılmıştır. benim görüşüme göre neden medyaya yansıtılmadı ya da kaynak neydi gibi bu sorular gerçekten samimiyetten uzak konuyu çarpıtmaya yönelik hareketler.