şükela:  tümü | bugün
 • puslu dağların batı tarafında, ikinci çağ'da kurulan noldor krallığı. ost-in-edhil başkentidir. daha sonraları sauron ile yapılan savaşta yıkılmıştır.
 • madenci ve tas isleyen elflerin yasadigi 2.cag bolgesi.moria cuceleri ile olan ticari iliskileri sayesinde bol para kazandilar.sauron ile beraber yetenekleri doruk noktasina cikti.fakat guc yuzuklerinin yapimindan sonra sauron'un onlari kandirdigini anladilar ve celebrimbor onderliginde sauron'a savas acmalarina ragmen orklar tarafindan yok edildiler.guc yuzukleri ise saklandi.(bkz: tolkien)
 • nişanları çobanpüskülü idi. eregion halkı'ndan kalanlar, sauron'a yenildikten sonra elrond öncülüğünde rivendell'e yerleştiler. o zamandan sonra tamamiyle ıssız, terkedilmiş bir durumda kaldı bu diyar. bulunduğu coğrafyaya insanların verdiği isim için ise:

  (bkz: hollin)
 • --- spoiler ---

  gandalf: "hollin'in(eregion) tekin bir havası var. bir yerde vaktiyle elfler yaşamışsa, o toprak çok büyük kötülükler geçirmedikçe onları hepten unutmaz."

  legolas: "bu doğru. fakat buranın elfleri biz orman ahalisine yabancı bir soydu; ağaçlar ve otlar onları hatırlamıyor. sadece taşların onlara ağıt yaktığını duyuyorum: 'derin derin kazdılar bizi, ince ince işlediler, yüksek yüksek inşa ettiler; ama gittiler.' gitmişler. çok uzun zaman önce limanlar'ın yolunu tutmuşlar."

  --- spoiler ---

hesabın var mı? giriş yap