şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 17. yüzyılda yaşamış osmanlı tarihçisi. fevkalade akıcı bir dili vardır. 17. yüzyılda istanbul tarihi (eren yayıncılık) adlı eserini okurken gerçek anlamda istanbul'un geçmişinde fantastik ve başdöndürücü bir yolculuk yaparız.
 • 'adeta kamerayla geziyor istanbul'u; kayikla yedikule'den basliyor, kiyi kiyi gezdiriyor. sehre bazen uzak cekim yapiyor, sonra gidip yakin planini veriyor. sonra yine denize cikiyor, galata'ya uzaktan bakiyor, dönüp yakin planini veriyor, pan yapiyor arada kayiktan. şehri seyrediyor ve seyrettiriyor.'

  (bkz: cemal kafadar)
 • istanbul tarihi adlı eserinin mütercimi hırand der andreasyan'ın kendisi hakkında yazdıkları şu şekildedir:

  --- spoiler ---

  eremya çelebi’nin cetleri, doğu ülkeleri’nden anadolu’ya hicret ederek uzun bir zaman, kemah’ın abuşta köyü’nde ikâmet etmişlerdir.
  xvi. yüzyılın sonlarına doğru kemah ermenileri celâli isyanları sebebiyle istanbul’a göçmüşler ve birçoğu tekirdağ ve havalisine yerleşmiştir.
  kömürciyanlar ise gelibolu’ya göçmüşler, aile reisleri sarkis takriben 1500’lerde vefat edince, mahdumu nahabed çelebi’nin babası olan, kendi mahdumu mardiros ile birlikte istanbul’a göçmüştür.
  payitaht’a yerleştikten sonra, eğin’in navreri köyü’nden ekmekçi amabgum’un yeğeni huğita (öl. 1663) ile mardiros evlenmiş ve bu evlilikten üç erkek çocuğu olmuş, bu çocukların büyüğü olan eremya çelebi kömürciyan, 13 mayıs 1637 tarihinde, aksaray vlânga semtinde dünyaya gelmiş.

  --- spoiler ---

  (bkz: istanboli badmutyun)
  (bkz: osmanlı ermenileri)
 • "istanbul tarihi: on yedinci asirda istanbul" isimli eserinin ilk baskisi istanbul universitesi edebiyat fakultesi yayinlari arasindan 1952 senesinde cikmistir. eserin mutercimi bir cok kiymetli eseri turkceye kazandirmis, i.ü. tarih bolumunun eski okutmanlarindan olan hrand d. andreasyan'dir.

  kitap daha sonra eren yayincilik tarafindan yayimlanmistir, zannimca su an tedavulde bulunmamaktadir.
 • en önemli iki özelliği var bence. biri; istanbul'u tee dutlukken anlatması. diğeri ise bir istanbullu olarak istanbul'u anlatması. o vakitlerin metinleri çoğunlukla seyyahların, geçiçi olarak şehirde bulunanların yazdıkları. şehre aşina, şehrin çocuğu olan çok az kalem istabul'u anlatmış.

  istanbul tarihi isimli kitabı türkçe'ye o kadargeç çevrilmiş ki.
  diğer kitaplarından türkeye çevrilmiş yok henüz.
 • daha sonra başka not da düşmek isterim kendisinin önemi hakkında ya şimdilik sadece şunu bırakayım: (bkz: ah gözel istanbul)
 • istanbul tarihi isimli yapıtının girişinde "boş yere yorulup bildiğimiz şeyleri bize anlatıyorsun, diyerek benimle alay ederler. bu ahmaklara cevap verecek değiliz." şeklinde hoş bir sitem bulunan seyyah.
 • sevdiğim tek ermeni.
  döneminin(17. yy) saçma, rivayetçi, abartılı ve kısmende uydurma osmanlı eserlerinin yanında bu adamınkini okumak; akit yazarlar sayfasını kapatıp, washington postta köşe yazısı açıp okumak gibi hissettiriyor.

  ikinci kuşak ermenilerdendir.
  doğu anadoludaki kaos yüzünden yabancı topraklara yani, ankaranın batısına mülteci olarak göçen ermenilerin ilk çocuklarındandır.