şükela:  tümü | bugün
 • hakkında hiçbir bilgi göremeyince üzüldüğüm genç yeteneğimiz. nice popüler ve gereksiz konular- şahsiyetler hakkında yüzlerce entry giriyoruz ama gerçek yeteneklerimizi, değerlerimizi hiç tanımıyoruz bile. böyle konuşunca yıllardır tanıyorum sanmayın. adını ilk defa tweeter'da jordan rudess'in paylaştığı bir tweet'deki konser afişinde gördüm. gurbetçi bir kardeşimiz mi acaba diye hakkında bilgi almak için ilk ekşiye danıştım ama bomboş. akabinde google'a sordum. tek bir güncel bilgi dışında 2004 yılından kalma haber arşivlerinde bulunan bikaç bilgi çıktı. başlıklar şöyle:

  12 yaşındaki 'seçkin' piyanist
  eren başbuğ'a italya'dan ödül...

  ve en başta söylediğim hayıflanmayı kendi kendime yaşadım. varolan değerlerimizi dahi ne kadar kolay harcadığımız apaçık ortadayken, bir yerlerde çabalayan yeteneklerimize nasıl bu kadar duyarsız ve vefasız olduğumuzu çok da düşünmeye gerek kalmıyo zannımca. kendisine yine google sonuçlarından, hollanda'lı bir youtube kullanıcısının beğendiği vidyosuyla ulaşabildim ve şahsım adına özür diledim.. umarım gelecekte biraz da olsa hakettiği ilgi ve değer gösterilebilir kendisine... başarılar diliyorum ve yolun açık olsun diyorum.

  1992 yılında ankara'da doğdu. beş yaşında fügen serbest ile ilk piyano çalışmalarına başladı. 1998'de bilkent üniversitesi müzik ve sahne sanatları fakültesi müzik hazırlık ilköğretim okulu piyano sanat dalı'na kabul edildi. aylin özuğur ile çalışmalarına devam ederken, 2004 yılında trakya üniversitesi piyano yarışması'nda “teşvik ödülü” kazandı. aynı yıl italya'da ibla grand prize'da “doğal yetenek ödülü” ve “seçkin müzisyen” ödüllerini kazandı. 2005'de ilköğretimden birincilikle mezun oldu. piyano çalışmalarını emre şen, esra kalkanoğlu ve deren eryılmaz pöğün ile sürdüren başbuğ, prof. ilhan baran ile 20. yüzyıl kompozisyon teknikleri ve analiz, uğraş durmuş ile elektronik müzik, mert karabey ile müziksel yaratma, yrd. doç. işın metin, bujor hoinic ve orhun orhon ile şeflik çalışmalarına devam etti. gülsin onay, idil biret, aquiles delle vigne, micheal roll ve edna golandsky gibi piyanistlerin ustalık sınıflarına aktif olarak katıldı. 2007'de viyana'da “vienna young pianists” adlı ustalık sınıfına aktif olarak katıldı ve sonucunda yapılan yarışmada “jüri özel ödülü”nü kazandı. 2008'de belçika’da gerçekleştirilen “musica mundi” adlı oda müziği ustalık sınıfının seçmelerini kazandı ve burslu olarak katıldı. 2008-2010 arası teori kompozisyon ana sanat dalı'nın ankara'da düzenlediği
  konserlerde ve istanbul'daki “sesin yolculuğu” adlı çağdaş müzik festivalinde hem piyanist hem şef olarak kendi ve bir çok genç bestecinin eserlerini ilk defa seslendirdi. lise eğitimini de okul birinciliği ile tamamladı ve 2009'da dream theater'ın “six degrees of inner turbulence” adlı eserini orkestraya uyarlayarak, çeşitli konservatuarlardaki arkadaşlarıyla birlikte kurduğu “çağdaş gençlik senfoni orkestrası” ile bilkent konser salonu’nda seslendirdi ve stüdyo kaydını yaptı. 2010 yaz döneminde jordan rudess’in “explorations” adlı klavye ve orkestra için bestelemiş olduğu eserin orkestrasyonunu üstlendi ve tamamladı. kasım ayında,
  jordan rudess solistliğinde bu iki eseri, yöneteceği orquesta sinfonica juvenil chacao ile venezuella’nın başkenti caracas’ta seslendirecektir.

  2 yıldır başkent oda orkestrası'nın şefliğini yapan başbuğ, halen bilkent üniversitesi müzik ve sahne sanatları fakültesi lisans 2'de gülnara aziz ile piyano, yrd. doç. işın metin, bujor hoinic ve orhun orhon ile şeflik çalışmalarını sürdürmektedir.
 • henüz 18 yaşında bir şef olarak dakikalarca ayakta alkışlanan büyük yetenek. jorgan rudess ondaki yeteneği kıtalar ötesinden keşfedip birlikte çalışmaya davet ettiği için, bizler de burada eren'in adını öğrenmiş oluyoruz. ülke dışında alınmış onlarca ödül ve başarıyı bu kadar az seneye sığdırmış eren. arda'nın kız arkadaşı, sercan'ın arabası, mesut'un tercihi vs konuşmaya devam edelim biz.

  okan doğu'nun harika pinkfloydturk sitesindeki haber...

  http://www.pinkfloydturk.net/…le-sahnede-rn327.html
 • berklee müzik koleji'ne tam burslu olarak kabul edilmiştir gün itibariyle. hayırlı olsundur, başarılarının devamı gelsindir. ha bir de kim tutar senidir.
 • jethro tull klasiği olan thick as a bricki aranje edip, piyano ve flut ile coverlamış olan genç yetenektir.
  http://www.youtube.com/watch?v=lpe3zbra4z4
 • bilmediklerimin bildiklerimden fazla olduğunu bilsem de, bildiklerimin rehberliğinde hakkında bir şeyler sarf edeceğim insandır kendisi.

  bir müzik insanı olarak doğmuş, notaların arasında büyümüş ve müziğin farklı farklı türlerinin içinde yaşamıştır. sadece masallara konu olabilecek hayaller etmiş; ama o hayallerin gerçekleştiğini görmenin tatlı sevincini de yaşayabilmiştir ki bundaki en büyük etken boşa geçirmediği dakikalarıdır.

  eğlenceli bir müzik zevki vardır. "biraz ondan, biraz bundan" değil de, "bir sürü ondan, bir sürü bundan"dır. haliyle dream theater'ın six degrees of inner turbulence'ını senfoniye düzenlemesine, gentle giant'ın just the same'ini ya da jethro tull'ın thick as a brick'ini düzenlemesine ve ortaya çıkan müziklerin de en az asılları kadar özgün oluşlarına şaşılmamalıdır.

  bazı bazı kulağa tanıdık gelen melodileri çaldığı duyulur. keşke o anlar hiç bitmesedir. keşke anlık çalmayıp tamamını çalsa,daha çok çalsa, daha çok o uzak diyarlara götürsedir.

  dört bir yanda "genç yetenek", "maestro", "genç şef" olarak adlandırılır ki hiç kuşkusuz doğrudur. fazlası bile vardır ve o bunun farkındadır. bu farkındalık iyi midir kötü müdür bilinmez. kimi zaman "ben ukala mıyım neyim" diyormuşçasına davranır, bir parça mütevazılığa ihtiyacı olduğunu hissettirir.

  her şeye rağmen aslında o da insandır. düşüncelerinin onu şimdiden uzaklaştırmasına, onu yalnızlığa itmesine izin verir. kalabalıktan, gerçek olmayan kelimelerden uzaklaşmaya ihtiyacı vardır. belki de bu yüzden şöhretin acı donukluğunun ardına gizlenip olduğundan farklı davranıyordur, kim bilir..

  yine de geleceğe yönelik çalışmaları sabırsızlıkla beklenmektedir. belki biraz blind guardian, haggard, nightwish, queen, therion, the beatles diye gidebilecek listeden bir şeyler düzenlese hiç de fena olmayacaktır.
 • dream theater'ın octavarium isimli parçasını senfonik olarak orkestrası ile beraber coverlamıştır.

  video için: http://www.youtube.com/watch?v=453gmkbzszm
 • (bkz: reserved)

  yani takipteyiz. 25 dakikalık octavarium yorumlamasını da dream theater'la hiç alakam olmamasına rağmen birden fazla kez dinledim.

  ispiyon editi: mental retarde misin? bunun neyini ispiyonladın? ordaki kocaman reserved bakınız'ı görmüyor musun? adı üstünde, tanım, tanım devamı, alıntı, örnek, bkz. bak kocaman bkz var orda
 • orkestrası ile dream theater'dan octavarium'u yorumladığı videosunu ağzım açık oha, oha, oha nidalarıyla izledim. helal olsun lan. muhteşem olmuş, belli ki çok yetenekli bir adam, yolu açık olsun.
 • önce ilk olarak octavarium cover ını izlediğim ve ağzımın açık kalmasına sebebiyet veren genç müzisyen. halihazırda mükemmel olan şarkıyı mükemmel ötesine taşımayı başarmıştır. ardından dt ın klavyecisi jordan rudess ile birlikte olan videolarını görünce artık iyice yok artık moduna girdim.

  önümüzdeki yıllarda çok ses getireceğe benziyor; fakat öyle kral tv lerde power türklerde falan değil, yanlış anlaşılmasın.