şükela:  tümü | bugün
  • "bir sabah uyansam eren kazım akay yeni bir albüm yapmış olsa;10 yıl önce kasedini teybe koyup aldığım zevki yaniden yaşasam..." yazmış sinan tuzcu twitterda geçenlerde. hislerimi bu kadar güzek ben bile tarif edemezdim.
  • turkuaz patlıcan adında albümü bulunan güzel insan... o bir heykeltraş
  • nerelerdesin ey eren kazım akay? dedirten, hakettigi yerde durmayan, müptela olunasi ses, ferah bir nefes..
  • müzik dinlemiyorum diyebilirim. neredeyse hiç. evim her zaman sessizdir bu yüzden. gelenler şaşırır.

müzikten anlamam da... makamdı, usuldü, notaydı, 9-8'lik, 4-4'lük bunlar benim için atom fiziği gibi bir şey. hatta fen lisesinde okuduğumu düşününce, atom fiziğini anlamak daha kolay benim için.

tabi ben de insanım, vücudumun büyük bir kısmı su. su ses ile titreşiyor. bu yüzden seviyorum bazı müzikleri. ama beni asıl vuran, genelde sözler oluyor. kelam insanıyım ben; bazı musa'lara uzak, bazı musa'lara yakın...

eren kazım akay'ı turkuaz patlıcanla tanıdım. hem içimin sularını titreştiren müzik, hem kalbimi yeşerten kelam vardı onda. uzunca bir süre eren kazım akay'ın gerçek bir isim olacağını bile düşünmedim. komik bir müstear isimdir dedim geçtim. albümünün adını turkuaz patlıcan koyan adamdan her şey beklenebilirdi. ama eren kazım akay gerçekti, turkuaz bir patlıcan kadar güzeldi.

turkuaz patlıcan benimle dünyanın dört bir yanını gezdi. buenos aires'te havaalanında beklerken, phuket'te et pazarlarından geçerken, hindistan'da kirli bir otobüs camının arkasından sokaktaki renklere bakarken gerçek olamayacağını düşündüğüm turkuaz patlıcan hep benimleydi. yolları kah kaybettim, kah buldum ama hep yolda oldum.

bu sabah da "gaip yol" diyerek uyandım ve fark ettim ki, zahmet edip sanal bir mecradan da olsa yolda elimden tutan bu adama hiç teşekkür etmemişim. ayıp bana!

teşekkürler, çok teşekkürler.
  • yeni kayıt veya kayıtlar ile karşımıza yeniden çıkacağını güven erkil erkan'ın muştuladığı özlenen.
  • yeni albüm yapsa diye uzun yıllardır beklenen. muhtemelen de yapmayacak olan. yapsa ne güzel olacak olan.
  • eski şarkıları dinlerken bağzı şeyler'e denk geldim 2015 yüklenmiş ama ben yeni dinledim. benim gibi gözden kaçırmış olanlar da dinler belki.
  • ekşi sözlük'te takibe alınmış başlığına her entry girilişinde "aha! yeni albüm geliyor!" heyecanı yaşatsa da bir türlü yeni çalışmalarına kavuşulamayan, vaktiyle orijinal işler çıkarıp, güzel şarkılar dinletmiş bir adam eren kazım akay. keşke...
  • on küsür yıldır hala ilk günkü tadı veren şarkılar yapmıştır bana göre. kalabalıkta bile tek bırakır, bulunduğun anın, çevrenin, etrafındakilerin görüntüsünü flulaştırır. paylaşılabilen değil sadece size ait olmasını istediğiniz bir dinleti sunar. bazen keşke yeni albüm yapsın diyorum da sonra ne gerek var ki diyorum. zaten her açtığımda yeni bir albüm gibi
  • eksikliğini hissettiğim müzisyenlerden, insan daha çok şarkısı olsun istiyor, dinleyelim duralım istiyor.