şükela:  tümü | bugün
 • bir yıllığına meslekten men edilen ihd avukatı
 • fatih altaylı'nın yıllardır uğraştığı, bilerek ya da bilmeyerek hedef gösterdiği insan hakları eylemcisi. biraz bakımlı olması ve makyajına filan dikkat etmesi de "solcu kadın bakımsız olur" koşullanmasındaki şahısları rahatsız etmiştir.
 • yeni harman'da okuduğum röportajı ile beni dumurun şahikasına çıkaran şahıs. şahsen ne bir derinlik ne de bir düzey görebildim. demokrasi bağlamında benzer düşünceleri savunan biri olarak onun adına utandım açıkçası.

  hanımefendi ateist olmasını küçükken gittiği camideki hocanın göğüslerini elleyip cinsel tacizde bulunması ile açıklıyor. ya bu işler o kadar basit mi? nasıl yani? atesit olmana ilişkin olarak tek geçerli argümanın bu mudur? peki materyalist biri cinsel tacizde bulunsa idi imanlı hatta şeriatçı mı olacaktın?

  yok efendim komunistlik oynadığı gençlik yıllarında örgüt lideri aşıkmış da hanım kızımıza birgün allık sürdü diye bir odaya çekip özeleştiri vermesini istemiş bundan. o da reddetmiş özeleştiri vermeyi. zaten sevmezmiş elemanı. demek sevse verecekti özeleştiriyi. (bkz: özeleştiri vermek)

  evet çok severmiş makyaj yapmayı. rüyalarına bile giriyormuş. rüyasında ölmüş bu. ama ölü halde yatarken bile makyajlıymış. morga yakınları gelip görecekmiş. ölü halde düşünüyormuş "şimdi leman gelir makyajımı siler. silmesin, silmesin"

  bahsettiğim kısımları okuduğum arkadaşım mizah sandı orada yazanları ama valla ciddi ciddi röportaj vermiş muhterem.
 • makyajli yuzuyle, yillardir alanlarda, bir seylerin daha iyi olmasi icin calisan, polisin soyleyecek bir sey bulamayinca makyajina laf attigi, cumartesi anneleri ile birlikte iki yil boyunca haftalarca galatasaray meydaninda oturanlar arasindan olan, fatih altayli gibi masalar sayesinde meslekten men cezasi alan, cesur kadin
 • (bkz: suna keskin)
 • yıllarca ihd istanbul şube başkanlığı görevini yürütmüş kadın avukat.
 • hakkında kartal 3. asliye ceza mahkemesi'nde açılan dava sonucu türk ceza kanunu'nun 301. maddesi uyarınca 10 ay hapse mahkum edilmiş ihd istanbul şube başkanı. 14 mart 2006 sonuçlanan mahkeme hapis cezasını 6 bin ytl para cezasına çevirmiştir.

  mahkeme aynı zamanda kararında söyle de bir yorum yapmıştır:
  "kurumlara yapılan aşağılama, saldırılar sonucu avrupa'da dağıtılan ödüllere aday olmayı hedefleyenlerin, eleştiri sınırlarını aştıklarını kendileri de bilmek zorunda olup, bu açıdan eylemin neticesi olarak da cezaya katlanmaları gerekir."

  keskin hakkında, 18 mart 2002'de almanya'nın köln kentinde düzenlenen kadınlarla ilgili bir panelde, askerlerin kadınlara cinsel taciz ve saldırı uyguladığı, ordunun ticarete girdiği yönündeki sözleri nedeniyle, eski tck'nın 159. maddesine göre 'tsk'nın manevi şahsiyetine hakaret' suçundan dava açılmıştı.
 • diyarbakır hakkında bilmek istemediklerimiz kampanyası çerçevesinde 12 nisan günü boğaziçi üniversitesi'nde düzenlenen panelde çok güzel, çok anlamlı bir konuşma yapmış insan hakları savunucusu avukat.
 • "...hatta kürt milliyetçisi bile sayabilirim kendimi. işte benim böyle bir kürtlük duyarlılığım var. zaten anne tarafım çerkez. kesinlikle turk degilim o konuda icim rahat..."

  kendisini milliyetçi olarak niteleyen birisinin insan hakları derneğine yönetici olması ve hatta yukarıdaki gibi ırkçı açıklamaları yapabilmesi sol şemsiyenin altına kimlerin girdiğini göstermektedir.

  bu lafın içersindeki kürt kelimelerini, türk kelimesi ile değiştirelim bakalım.

  "...hatta türk milliyetçisi bile sayabilirim kendimi. işte benim böyle bir türklük duyarlılığım var. zaten anne tarafım çerkez. kesinlikle kürt değilim. o konuda içim rahat..."

  şu lafı konuşan birisi bırak insan hakları derneği yöneticisi sıfatını almış birisi olmayı, mhp başkanı olsa, o bile tepki alırdı ! ama ben biliyorum ki, siz bunu da yutacaksınız.

  ayrıca yaptığı bu açıklamar ile adalet agaoglu'nun derneğe getiridiği eleştirilerin haklı olduğunu ispatlamıştır.
 • öncelikle;
  (bkz: kesinlikle türk değilim o konuda içim rahat/@asc)
  (bkz: kesinlikle türk değilim o konuda içim rahat/@red kite)

  edit: ayrıca, insan hakları derneği istanbul şubesinin eski başkanıdır. kendi kişiliğinde daha çok kürt sorununda insan hakları ihlâlleri ile ilgilenmesinin yanı sıra, eşcinsellerle ilgili de çalışmalar yapar.

  kimi zaman hakkındaki haberler üzerine medyanın gündemine düşer. bunun en bilinen örneği 2002 yılında almanya'daki bir sempozyumda davetli olarak yaptığı bir konuşmadır. aynı sempozyumdaki davetli olan necla arat kendisi hakkında suç duyurusunda bile bulunmadan önce genelkurmay'a şikayet etmiştir. bir de ayrıca fatih altaylı, kendisi hakkında ipe sapa gelmez şeyler söylemiştir.

  sol bir tavra sahip olmakla birlikte, siyasi kimliği bence pek sağlam temellere oturmuyor, kimi zaman patavatsız açıklamalar yapıyor. örneğin 1995 yılında medya güneşi isimli mecmuadaki bir söyleşisinden kırpılmış bir yukarıdaki cümle * sözlükte tartışıldı, tartışılıyor. bence beyana yerinde tepkiler verilmesi gerekirken oldukça sığ tepkiler verildi, ayakları yere basmayan "ırkçılık" ithamı rahatlıkla edildi. eren keskin'in kendi düşünsel yaşamında hiçbir şekilde ırkçılık olmadığı gibi, söyleşide "kürt milliyetçiliği bile sayabilirim kendimi" dese bile, gelinen noktada milliyetçilik de yapmamıştır (beyanın oturduğu bağlamı yani siyasal tavrı daha sağlam değerlendirebilmek için aşağıda güncel bir örnek veriyorum).

  eren keskin, bir avukat olarak türkiye'de insan hakları alanında takdir edilesi çalışmalar yapmıştır amma velakin kimi söylemleri üzerinden de eleştirilmesi doğrudur, yerindedir. yeter ki bağlam içerisinde değinelim, sağlam olmayan argümanlarımızla "itham "etmeyelim, konuyla doğrudan alâkalı olmayan araçları olayın içine karıştırıp cambazlık yapmayalım.

  bkz:
  - celal başlangıç, "al sana hak ihlali!", radikal, 25 kasım 2002
  http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=57741
  - "keskin 'metin kadın örgütlerinden çıkmadı'", bianet, 7 haziran 2006
  http://www.bianet.org/2006/06/07/80093.htm