şükela:  tümü | bugün
 • çemberlitaş'ta nargile ve çeşitli çayları içebileceğiniz yer...
 • gayrettepede bulunan güzel güzel kebaplar yapan ama bunları aynı güzellikte getirmekten noksan yer.*
 • bir çorba ismi.
 • ömrün şu biten neşvesi tâm olsun erenler,
  son meclisi câm üstüne câm olsun erenler.
  şükrânla vedâ ettiğimiz cân-ı fenâya;
  son pendimiz ah-lâfa devâm olsun erenler.

  câizse harâbât-ı ilâhî'de de herşey,
  yârân yine rindân-ı kirâm olsun erenler.
  tekrar mülâkî oluruz bezm-i ezelde;
  evvel giden ahbâba selâm olsun erenler.
 • (bkz: cerenler)
 • ünlem olarak, tekil anlamda kullanılır.
 • cem karaca gibi beni hiç etkilememiş, ruhumu hiç bir yerden yakalayamamış bir insanın beni bu kadar alabora edeceğini tahmin etmezdim..
  bu parçası önünde saygıyla eğiliyor ve asırlar boyu eskimeyecek böyle bir şarkıyı seslendirdiği için ona ne kadar güzel titreşimler yollasamda azdır diyorum..
  hayatımda bu kadar yüce, bu kadar takdire şayan yerli bir parça dinlemedim...
  ne kadar ağlasam , ne kadar çoşsamda azdır......
 • oturduğumuzda ateşçi abi tarafından, "gençler siz yenisiniz sanırım, daha önce hiç gelmediniz buraya" tarzı bir replikle karşılandığımız, eski ve müşterileri pek değişmeyen köklü bir nargile mekanı. aromalı tütünler yaygınlaşmadan önce, her mekan gibi burasıda sadece tömbeki servisi vermekteydi. yılların tömbeki tadı ve kokusu, elmalı istediğinizde gelen şişe ve marpucta kendini belli eder. nargile içmesenizde çay içmeye gidin. bulunduğu muhit ve mekanın kendisi büyüleyici gelmişti bana. mekan 10/10 aromalı tütün tadı 7/10 ambians 10/10 genel 9/10. gidin.
 • hava güzel olunca bahçesinde oturup nargile içmeye çalışan turistleri izleyebileceğiniz çay bahçesi kıvamında tarihi mekan. kış aylarında çok rağbet edilmese de havalar biraz güzelleşip dışarıda oturmaya imkan verince dolmaya başlar avludaki masaları.
  dışardaki simitçiden simit ya da çatal alıp anthony hopkins'e olan benzerliğiyle bizi şaşırtmış olan garson amcaya çaylarınızı * *ve nargilenizi ** *söyleyip başlarsınız arkadaşlarınızla muhabbette..
  nargililer fokurdarken ve etrafa güzel rayihalar saçarken, siz nargilenin çakırkeyifliği ve sevdiklerinizle beraber olmanın neşesiyle kendinizi havada hissedersiniz adeta..

  fazla kalabalık olmadığınızda ve bahçe de dolu olmadığında ise ayrı bir sakinlik katar size orası. hafif hafif çalan müziğe takılırsınız, turistlerin heyecanını, merakını izlersiniz veya arkadaşınıza kahve falı baktırırsınız.

  bilmeyen birine ise erenlere gidiyoruz dendiğinde şu ana kadar değişmeyen tepki: "eren kim?" oluyor genellikle*, gidildiğinde ise ya sıradan bir çay bahçesi ya da müdavimi olunucak bir mekan olarak hafızalarda yer ediyor...