• oyunda türkiyenin marmara bölgesini romanya almış . oynu genel oynayan kitlenin milli duyguları aşırı hassas olduğu için genel düşmanlar yunanistan falan oluyor. onlarla da hep bir savaş hali var , acayip bi oyun vesselam
    etürkiye devlet başkanının romanya istilası üzerine yazısı

marmara bölgesini kaybettik. yaklaşık 800k hasarı son yarım saatte romen kuvvetleri lehine çevirdi. son 5 dakika da ise sadece 6-7 turk tankı savaştı. (50 civarı maresalimiz olduğu düşünüldüğünde ayıp). ve çabamız yeterli olmadı göz göre göre bölgeyi verdik. teknik 562 arkadaşımız c.tesi gününden beri toplaö 10 saat uyumuş mudur bilmiyorum. bu çocuğa da yazık. biraz daha fedakarlık lütfen. ahmet sana minnettarız. yani demek istediğim şu; uyumak çözümse hep beraber uyuyalım. bilin ki bu bölgeyi pisi pisine kaybettik.

cin zekalı yunan arkadaşlarımız da dün marmara'ya saldırmıştı. bölge romanya'ya geçince yunanistan'ın saldırısı düştü. ve fırsatı değerlendirip ege adalarına saldırdık. turk-yunan muhaberelerinde insiyatif kaybedene yada bloklanana kadar bize geçmiştir. umuyorum ki uykudan biraz fedakarlık edilerek yunan iç bölgelerine ilerleyeceğiz.

ayrıca israil tarafından gelebilecek bir saldırı ile bloklanmamak için de haifa'ya da saldırdık.

yunan ve israil devlet başkanları uyumasaydı şu anda belki de bizden daha avantajlı bir konumda olurlardı. bizim mareşaller uyumasaydı da marmara'yı vermezdik. uyursan ölürsün.

olan oldu bundan ders alıp yolumuza devam etmeliyiz. savaşların son 45 dakikasında mutlaka ama mutlaka mareşallerinmiz savaş alanında olmalıdırlar.

bilgilerinize sunarım

ertugrul han
    devlet başkanı

(bkz: devlet başkanı uyuduğu için kaybedilen topraklar)
    (bkz: oha)
  • gercek bir turkiye profili cizmesi takdire sayan. "deneme gida sanayii", "xx medikal" gibi birbirinden umit vaadeden girisimleri barindiriyor. baskanlarin yaptiklari aciklamalar meclis tutanaklarindan farksiz. siyasi partiler arasindaki favorim ise "bekarliga veda partisi".
  • kurtlar vadisi ırak izlerken nasıl gaza geliniyor, filmin sonunda da tatmin olunuyorsa aynı olay bu oyunda da geçerlidir. sanal bir ortamda, o ülkeyi alalım, bu ülkeyi alalım mantığına sahip olduğu için oyun gaza getiriyor, o ülke alınınca da tatmin olunuyor. ha zamanında ben ve arkadaşlarım bu oyunu oynadık, 3 kişi 3 ile vali olduk, şehirdeki vergilerle toplanmış paraları kendi hesaplarımıza geçirip şirket kurduk. oyun bizim milliyetçiliğimizi değil de üçkağıtçılımızı tetikledi. yani çok yönlü bir oyun.
  • bir şirket, hergün 1 birim (lira/dolar/euro artık neyse) maaş ödeyip, geri kalan kısmını bağış olarak hesaba atıyorsa,
    bilin ki, o şirketin yöneticisi türktür.. oyunda bile vergi kaçırıyoruz..
  • 2 ay dışarıdan takip edip, 1 gün oynayıp bıraktığım oyun... izlenim ve gerekçelerim şu şekilde:

1. oyunda değişimi engelleyen gizli bir yapı var. bu kadar zamandır var olan, her gününde onlarca savaş olan bir oyun için dünya haritasını açıp baktığında anlıyorsun bunu. ulan o kadar savaş oldu, alliance'lar var, yüz binlerce insan oyunla yatıp oyunla kalkıyor... ama %90 ülkenin sınırları gerçek sınırlarıyla %90 örtüşüyor. bulgaristan haritadan silileli 2 gün oldu, aldı bugün topraklarını. ispanya, polonya avrupanın amına koymuşlardı bugün neredeyse tamamen eski sınırında ispanya.. portekiz olması gerektiği yeri almış. amerika keza...

2. yani tamam bugün çin, iran'a kadar gelmiş evet. ama olay o değil ki? çin'in toprakları 1 ay sonra nerede olacak? sizin de cevabınız aynı, çin'de olacak. bir süre sonra iran'dan çekilecek ya da eline alacak. demek istediğim oyunun olayı ya da bir amacı mevcut değil. etr olarak bir gün dünyaya hükmetme ihtimalin yok, başka bir ülkenin de yok. savaşların amacı kullanıcıların savaştıkça güçleniyor olması da, savaşmak bir boka yaramıyorsa güçlenmek neye yarıyor ki?

3. bugün başlayan birinin oyunun güzelliklerini görebilmesi neredeyse imkânsız. çünkü adam bu oyunu 1-2 yıldır oynuyor 5k str'si şirketleri var, sen yiyeceği olmayan adamsın. tamam sen de 1-2 sene sonra oralara geleceksin ama o adam da iki katına çıkacak. her zaman savaşlarda senden önce başlayanlardan az vuracaksın, ekonomide bunlardan az kazanacaksın. başkanlık milletvekilliği falan süper de, olamayacaksın ki? senden önce oyuna başlayan 15 bin kişi var. dediğim o ki: bu oyunda bir yaş sınırı olmalı, insanlar doğup büyüyüp ölmeli ve tekrar doğmalı.

4. yapımcı siteye karşı antipati söz konusu. bazı ülkelere dönük türlü güvensizlikler, yapılan değişikliğin oynanabilirliğin artırılması yerine daha çok kredi kartı kullanımına bir şekilde bağlı olması, sitenin orasından burasından altın satın al bannerları fışkırması, altın satın alınma promosyonları yapılması, o kadar para sömürmelerine rağmen sitenin olmadık zamanlarda down olması gibi.

referrer falan da vermiyorum.
  • türkiye'nin yunanistan'a karşı kıbrıs'ı temelli olarak verdiği ve 3000g savaş tazminatı ödemesinin yanında karadeniz ve güneydoğu anadolunun aylarca işgal altında kalmasını esevr ile kabul ettiği oyun. (bkz: hasta adam)

bu anlaşmayla, boykot kararı ya da boykottan vazgeçmenin* ülkede bıraktığı hasar daha belirgin olmuş ve türk tanklarının bakkalgazi trendine girdiği fark edilmiştir. zira insan, zibilyon farklı vatandaşlığa dağılmış türk tanklarından vatanına geri dönecek olanların isimlerini de merak etmiyor değil.

bu arkadaşlara oyunun en eski üyelerinden, gerek exp. gerek strde rekorları patlatmış birinin sözlerini armağan ediyorum.

" remember, a tank's strength flows from the gold. but beware. anger, fear, aggression. the dark side are they. once you start down the dark path, forever will it dominate your destiny. "

ha son olarak bu oyundaki hiç kimse henüz incicilerin kafasına ulaşamamış ve gördüğüm kadarıyla onlar kadar şamatasına oynayamıyor. ulan ne içtiler de bu kafaya erdiler merak etmemek elde değil. herifler oyunda erotik dergi çıkarıyor, amerikan başkan adaylarından kadın capsi koyana oy atıyorlar*
  • bu oyuna 1 sene evvel başlamıştım. başlarda yapabileceğiniz tek şeyin sadece 4-5 tuşa tıklayıp; çalış*-ekmek ye-çalış*-ekmek ye olması canımı çok sıkmış, 2 günde kapatmıştım. geçenlerde girdim. durum aynı.

oyun yeni başlayanlar için hiçbir şey sunmuyor. yeni başlayanlar oyunda durmuyor diye herkes ağlanıyor.

bu tarz oyunlarla aram çok iyi değildir. zamanında bir tek ogame oynamıştım, ki sınırlı bilgimle mukayese yaptım.
    ogame'de bile belirli kaynakların level atlaması için süre kotası, birden çok seviye, farklı birimler, saatlerini harcayacağın özellikler vardı.
    o bile beni sürekli oyaladığından, günlük işlerimi "birazdan filo incek, hemen eve gideyim." yüzünden aksattığımdan bıraktığım bir oyun olmuştu.

gelelim erepublik'e:

şimdi genel olarak oyun, yeni başlayanlar için hiçbir şey ifade etmiyor. gerçek anlamda hiçbir şey.
    yukarıda ve çoğu sözlükte insanlar referrer vermiş, "gelin, her türlü yardımı yaparız" demiş.
    ben de insanların propagandasına uydum, girmiş bulundum. maksat boş geçen günlerde bir eğlence olsun.

26 nisan tarihli başlangıcımdan beri tek yaptığım; bahsettiğim tuşlara 2 dakika tıklayıp ardından haberleri okumak, erepublik haritasına bakmak...
    yeni oyunculara ihtiyacımız var, yeni oyuncular gelmeden olmaz, bu kadar gold yakmamızın sebebi yeni oyuncuların olmaması, babyboom falan filan...
    her haberde yukarıdaki satırları görüyoruz.

oyunda savaşabilmek için 1000 str* olun, daha evvel savaşırsanız gelişiminiz engellenir deniliyor. haklılar.
    zaten gelişmeyen karakterinizin 10.000'lerde str'si olan kişiler tarafından harcanıp, paso sağlık kaybedeceği ve can kaybınızı karşılayacak ekonominiz ve ekmeğiniz olmadığından mal gibi yardım bekleyeceğinizi herkes belirtmiş. çok güzel videolar var.

yeni girenler savaşamıyor da... ne kaldı?

26 nisan'da girmiştim, her gün train yaptım. sadece 1 gün kaçırdım. 130 str'yim.
    1000 str olmak için kaç ay bu mal ritüeli gerçekleştireyim ki?

oyun beni cezbetmişti, çok heveslenmiştim. siteye girip birkaç kişiyle mesajlaştım, ee şimdi ne olacak diye.
    yanıt net: bekleyeceksin...

gold gold gold gold gold... oyun kendi yolunu bulmuş, gold almadan bir halt edilmiyor. oyuncuların illa ki kredi kartlarına değdirecek elini. yeni oyuncuların gelmesiyle gold ihtiyacı azalacak deniyor. hangi yeni oyuncu beklesin ki 2 ay? gold alıp boost kullanmasını bekliyor yeni oyuncunun bile plato.

güzel bir düşünce, güzel bir oyun, ama bu kadar kötü olacağını bilmiyordum içine girene kadar.
    içerdekiler kendini kaptırmış, bir sürü emekleri var. ama oyuncuları söğüşlemeyi amaç edinen bir oluşumda ne kadar zaman geçiririm belli değil.
    1-2 kişiye sözüm var. onların hatrına biraz daha sabrederim. ama kıçıkırık bir oyun için o kadar para vermek akıl karı değil.
    gider ps3 oyunu alır, tatlı tatlı oynarım.

özet geçeyim; yeni oyunculara hiçbir şey sunmayan, yeni oyuncular gelmezse mevcut oyuncuları daha da bunaltacak amacı belirsiz bir strateji oyunu.
    bunun sabırla, saygıyla ilgisi yok. oyuncusunu sallamayan, adaleti olmayan bir oyun.

bakalım biraz daha sabredeyim. bu kadar insan yanılmıyordur, vardır güzel bir tarafı.
  • adam dövdüm, level neyin atladım, yedim, canım doldu, daha çok adam dövdüm falan neyse, sonra dedi ki bu bana: "iş bul!" ya amına koyim arkadaş şu oyunda bile iş bulamadım bir saattir nası şey lan bu. hemen yan tabda kariyer.net açık yemin ediyorum talihime sokim. gülsem mi ağlasam mı ne bok yesem bilmiyorum. oyun da iyi gibi işte, ben kabızım biraz o ayrı.
  • oyunu hiç bilmiyorum, hiç oynamadım hatta ilk kez şimdi duydum ama gurur yaptım lan! şşş nasıl siliniriz oğlum haritadan. bildiğin üzüldüm. isyan falan demiş biri, nasıl olcak o? ben varım!
  • türkçeleştirme işlemini her kim yapmışsa ellerinden öpmek lazım.

http://img690.imageshack.us/…90/9508/erepublikv.jpg

iki saattir bakıp bakıp "ne lan bu?" diyip duruyordum, az önce çözdüm olayı. resimdeki bölümde ingilizce sitede "or" yazıyor. demek istiyor ki, bu gördüğün level'ı olan bir oyuncu değil, bir organizasyon, kısaca or. ama türkçeleştirme işlemine girişmiş benim güzel vatandaşım bu or'a bakıyor bakıyor ne olduğunu bir türlü çözemiyor. böylelikle organizasyon'un türkçe'de yeni bir karşılığı bulunmuş oluyor: veya.
hesabın var mı? giriş yap