şükela:  tümü | bugün
 • sinop'un küçük ve şirin ilçesi erfelek'e yaklaşık 20 km uzaklıktaki takım şelaleleridir. 28 adet olup, yaklaşık 2,5 / 3 saatlik zorlu ama son derece keyifli bir tırmanma parkuru sonucunda ilk şelaleye dönüp manzaraya karşı karadeniz pidesi ve leziz ızgaralar yiyebileceğiniz bir köy restoranı bulur ki işletmecilerinin güler yüzlüğü de cabasıdır.
 • literatürde tatlıca takım şelaleleri adıyla geçer. gidilip görülmesi, görülüp yetinilmeyip tırmanılması farzdır. velakin inat edip pantolon ve ayakkabı ile tırmanmak yerine şort sandalet ikilisi tercih edilmelidir. zira bacakların buz gibi suyla buluştuğu saniyeler tadından yenmez.
  (bkz: erfelek)
 • kayalardan dokulen kucuk sulardir. selale demeye bin sahit lazimdir. antalya duden selalesi eline verir bunlarin 28'ine birden...
 • eğer ki kışa yakın sonbahar günlerinden birinde buralara gidilirse, ayağa giyilen bot, çizme ya da bunlara geçirilen poşetler de fayda etmeyecek, ilk şelaleye giden yol üstünde akan coşkun suda ayaklar diz altından itibaren ıslanacaktır. ancak ilk şelalenin görülmesiyle ayaktan gelen şıpıdık şıpıdık su sesleri ve soğuğun etkileri unutulur. başlanır tırmanılmaya. yan taraftan gürül gürül akan suyun yanındaki kayalara, halatlarla tırmanmak çok da zor değildir, zira taşlar kaymamaktadır ve ayaklar rahatca taşların arasına geçirilebilmektedir. görülesi bir mekandır.
 • selalelerin toplam yirmi sekiz adet olmasi biraz abartidir. ancak goruntusu gayet guzel olan on kadar selale vardir. azmedilip suyun ciktigi yere kadar cikilirsa (bkz: suyun gozu) kesin yayik ayrani icilmelidir. selalere tirmanacagim diye yanina para almamis olanlar bile ayran icebilmektedir nitekim asagida atla yuruyus yaptiran insanla ayran satan amca ayni koydendir. asagiya inildiginde, bes ayran icmenize ragmen ben uc ayran ictim buyrun parasi diyeceginiz adamcagizin aklina bile gelmez.
 • son beş yıldaki tanıtım faliyetleriyle sinoptan bile haberi olmayan bir çok kişiden adını duyduğum bir erfelekli olarak gururlandığım `sanki ben yaptım` güzel bir takım şelale.
 • şöyle gürül gürül akan şelaleler görmek istiyorum diyenleri hayal kırıklığına uğratabilir ama güzel bir doğa yürüyüşü yapayım, ruhum dinlensin, temiz havasıyla ciğerlerim bayram etsin, yanında değişiklik olarak irili ufaklı bir çok şelalenin içinden geçeyim derseniz burası ideal mekanlardan biridir.

  bu arada su yazın ortasında bile gerçekten çok soğuktur, yüzmek istiyorsanız dikkali olun.
 • erfelek barajı'na giden yol izlenerek şelalelerin bulunduğu vadiye ulaşılıyor. vadide kamp kurabilirsiniz! maceralarınızı bize yazın.
 • o eğlenceli ve yorucu yolları aşıp en tepeye ulaştığınızda, orada bir dede görürsünüz. (şirin baba gibi değil, bildiğin gerçek dede.) kendisi, yayık ayran ve demli çayıyla beklemektedir. orada içilen çayın tadı unutulmazdır. sırf o çay ve ayran için bile çıkılabilir.
 • artık eskisi gibi tepesinde pide yenilmeyen yayık ayran içilmeyen takım şelaleleri. işletmelerin hepsi kapatılmış tamamen bakımsızlık hüküm sürüyor erfelek şelalerinde ama tüm bunlara rağmen yinede mükemmel, herkesin görmesi gereken, 2 3 saat zorlu ve keyifli yolculukla ilk şelaleye çıkması gereken yerdir.