şükela:  tümü | bugün
 • kızlarda 11-12, erkeklerde ise 13-14 yaşından başlayarak 20-21 yaşa kadar devam eden dönemlerde görülen davranışlardır. ergenlik döneminin kendisi gibi problemli ve başa bela davranışlardır. kafaları karışık olan ergenler kadar, davranışlarda karışıktır. mantıksız buldukları her kurala tepki gösterirler. mutsuz olmayı bir yaşam stili haline getirirler. aileden nefret etmek, aileden uzak kalmak gibi garip triplere girerler. ergenlik sivilceleri yüzünden bunalıma girerler. hızlı bir şekilde geçirilen fiziksel değişikliklerden dolayı çevrelerindeki hemen her kesin kendilerini incelediğini sanırlar. bazıları çevreden kabul görmek için akranları arasında popüler olan modellere benzemeye çalışırlar. çocuk olmadığını herkese kanıtlamak için büyüklere özgü davranışlara yönelirler. erkeklerde bıyık bırakma, kızlarda aşırı makyaj merakı başlar. her cümlelerini argo sözlerle kurmaya bayılırlar. duygulardaki iniş çıkışlar yüzünden dengesiz davranırlar..

  yaz yaz bitmez bu davranışlar.. pis bir dönem ve çocuğun her şeyine etki ediyor. bu etki tutum ve davranışlarını da değiştiriyor. ( ukte )

  (bkz: ergenlik dönemi)
  (bkz: ergenlik dönemi ritüelleri)
  (bkz: ergenlik dönemi karizmaları)
  (bkz: ergenlik dönemi aşkları)
  (bkz: ergenlik dönemi sanrıları)
 • elinde telefonu, sesi son limitine kadar acılmıs cankan, mc yakısıklı, yaralı stayla ya da ismail yk'nın herhangi bir "dön bebeyim, kulun kölen olam" aşk acısı tandanslı şarkısı, yahut "çektin gittin, beni yalnız bıraktın belam sikildi, amına torpil sokup patlatacam ama buna bile degmezsin yov yov" sevginin artık nefrete güdümlü şarkısı ile kendince cool havalarda sokaklarda gezmeleri bu davranış biçimine girer.
 • her şeyi ben bilirim havaları, bir bok olmadıkları hâlde oradan buradan öğrenilmiş yarım yamalak bilgilerle kendilerini dünyânın merkezi sanmaları, çok orijinâl sandıkları esprilerle "havalıyım, her şeyle ve herkesle dalga geçerim, bir de takmam." davranışları sergilemeleri, salak bir chat dili, sürü hâlinde gezmeleri, o ara popüler hangi şarkı, replik, dizi bilmem ne varsa bokunu çıkarmaları...

  kısacası sinir oluyorum kendilerine.
 • yaktığı sigara sonrasında içine çektiği dumanı oral yoldan dışarı üflerken, ağzı; içine zenci penisi girmiş bir vajina gibi kasları istem dışı çalışan dudak hareketleriyle dumanı yuvarlak, halka şeklinde üfleme çabasına girmektir..

  dumanı yuvarlak şekilde üflemeye çalıştığınızda ağzınız bu şekli alıyor amk..
 • ailesinden nefret etme süreçleri, tüm dünyanın kendisine karşı olduğunu sanacak kadar kendisini önemsemeleri vs. vs.
 • cep telefonunu hayati bir organ zannetmek.
 • anneye şişman, çirkin, yaşlı, güçsüz diyor, ahanda buraya yazıyorum...
  katlanacağım napayım, sonuçta benim doğurduğum, insan yavrusu! bu günlerde geçecek elbette tıpkı diğerleri gibi. önemli olan bu dönemi az hasarla atlatmak.
  amaaa, ellerini tuttuğum, koklamaya doyamadığım, sım sıkı sarıldığım hallerini özlüyorum hep. sanki de hep özleyeceğim gibi.
  -ne oldu evladım sana, sen çok iyi bir çocuktun aslında, no'oldu sana?? ah hormonlar ahhhh! hepsi sizin suçunuz.
 • evet kendimi bir ergen olarak görmesem bile şu kesin bir şey ki bende ergenim...
  hayat sıkıcı geliyor her an insanlarla hayal kuruyorsun, vücudunda değişiklikler olduğu için bazen depresyona giriyorsun, tembelleşiyorsun, dersleri takmıyorsun ,ego denilen o şey ortaya çıkıyor, özellikle kızlar güzelleşmek için o saçma sapan makyaj malzemelerini suratlarına sürüp daha bok yapıyorlar,...
  yazarken bazı yerlerde ergen gibi yazmış olabilirim ama yazının başında dediğim gibi bende şuan bir ergenim ne yazık ki!!!
 • sürekli yalnızım ayakları yalnızlık üstünden edebiyat yapmak boş boş konuşmak falan filan.