şükela:  tümü | bugün
  • üst edit: bu entry herhangi bir aşağılama ya da küçümseme amacı gütmemektedir.

malum her dönem ergenler kendilerini ifade etmek için geleneksel kurallara bağlı olmaksızın bambaşka bir dil kullanırlar. bu bizden önceki nesillerde de böyleydi, bizim zamanımızda da, şimdi de... bundan sonra da böyle olacak.
    bu dilin şekillenmesinde teknolojinin çok büyük etkisi var. neyse, olayın derinlemesine bir analizine girmek istemiyorum. amacım burada bir sözlük oluşturmak. artık ergenlikten epey bir uzaklaştığım ve gelişmeleri yeterince takip edemediğim için bu yeni nesil deyimler bana oldukça ilginç geliyor artık. onları öğrenmek için biraz araştırma yaptım ama tatmin edici bir yazılı kaynak bulamadım. etrafımdaki ergenlere sorarak üç beş şey öğrendim o kadar. ekşi sözlük'ün bu konuda eksik kalması da beni üzdü doğrusu. ya da buna benzer bir başlık vardı da ben mi bulamadım, bilemiyorum.
    neyse girizgah biraz uzun oldu. bu entry'de aklıma gelen birkaç sözcükle/deyimle başlamak istiyorum. devamını sizden bekliyorum. sonraki nesillere ışık olması dileğiyle.

adam: bir övgü sözcüğü. birini onore etmek için kullanılır. cinsiyetten bağımsızdır.
    efso: efsane.
    ezik: anlamını tahmin etmek çok zor değil.
    eziklemek: aşağılamak, alay etmek.
    kezbo: "kezban"ın kısaltması. bir kadını küçümsemek, aşağılamak (eziklemek) için kullanılıyor.
    keko: bir erkeği aşağılamak için kullanılır.
    atar gider yapmak: sanırım diklenmek ya da sataşmak anlamında.
    karşim: kardeşim.
    kanks: kanka (kan kardeş), yakın arkadaş.
    kanki: kanks.
    farkmak: fark etmek. örnek kullanım: bize çok farkmaz karşim. (bizim için çok fark etmez kardeşim)
    ... ayağı: örnek kullanım: okula gidiyorum ayağına, kafeye gitmiş. bize düsürt ayakları çekme.

şimdilik aklıma gelenler bunlar. siz de bir el atın dostlar.
  • ateşlemek: birçok fiil yerine kullanılabilir. şirinlemek gibi. ama genelde göndermek anlamına gelir.
  • hic konuşmasalar, hersey cok daha iyi olacak oysaki.
    edit: her sey
  • saddaaddaa : gülme, çok gülme anlamına geliyor
  • olay: iyi, güzel anlamlarına gelebildiği gibi, sorun anlamında da kullanılabilir.
  • "... ayağı" ifadesi yeni değil, eskiden beri kullanılagelen bir ifadedir.

ergenleri eleştirmeden önce sen öğreniver.
  • çormak: çalmak?
  • kral: bir övgü sözcüğü. a uzatılarak övgü pekiştirilebilir. kraaaaaal gibi.
  • fişek : hızlı deli dolu
  • ateş etmek: iltifat etmek için kullanılır. örnek: ayakkabılar ateş ediyor karşim.