şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ülkemizde kanser vakalarının en çok görüldüğü yerler olan kocaeli dilovası ile ergene nehri havzasında yer alan edirne, kırklareli ve tekirdağ illerinde 2011-2016 yılları arasında sağlık bakanlığı kanalıyla yürütülen kapsamlı bir halk sağlığı araştırma projesidir ve tamamlandığı halde sonucu açıklanmamıştır. binlerce yerleşim yerinden toprak,su,hava,deniz suyu gibi örneklerin alındığı ve ergene çayı'nın başlangıcından denize ulaştığı noktaya kadar geçtiği yerlerde suya karışan kimyasalların incelendiği, bölgede yer alan binlerce hanedeki aile soy kütüğünde kanser vakalarının görülüp görülmediğinin anket yolu ile belirlendiği son derece kapsamlı bir araştırma bu. daha sonra hava, toprak, yeraltı ve yerüstü suları ve çeşitli gıda örneklerinde kanserojen etkili kimyasal maddelerin varlığı da araştırılıp bir haritalama tekniği ile raporlanmış. proje sağlık bakanlığı’na bağlı türkiye halk sağlığı kurumu tarafından çeşitli üniversitelerden bilim insanları ve bakanlık personelinin katkıları ile yürütülmüş.
  proje kapsamı:
  https://i.hizliresim.com/2j0abn.jpg

  fakat bu kadar emek verilmiş bir projeyle ilgili sonuçlardan kamu haberdar edilmiyor. projenin içinde uzun yıllar yer alıp daha sonra khk ile işine son verilen dr. bülent şık'ın projenin akıbeti ve kamunun bilgilendirilmemesiyle ilgili dikkatleri çekme çabasına ilişkin bilgilendirme yazısı:
  http://m.bianet.org/…i-sonuclari-neden-aciklanmiyor
 • dilovasından her sabah geçerken bile nefesim kesiliyor. orada yaşayanlara allah sabırlar versin.
 • geçen bir yerde okudum , belki de sözlükteydi..köleliğin tarihsel evrimleri ile alakalıydı..ilk zamanlar nasıldı , sonra nasıl çehre değiştirdi , resmide olmasa da küreselleşen dünyada aslında nasıl genişleyip toplumun çoğunluğuna hakim hale geldiğinden bahsediyordu.
  evet modern köleyiz çoğumuz , kimimiz ayda 10.000 tl maaş alan sahibi az biraz anlayışlı ayrıcalıklara sahip görünen durumu iyi köle , kimimiz vasfı ölçüsünde bazal hayat sürebilen - gaddar sahibini korkutmadan ödü kopan alt sınıf köle..
  yanarım yanarım , allah'ın en şerefli mahlukat diye yarattığı insanların ,diğer varlıklara olan eziyetini geç, kendi cinsine yaptığı bu acımasızlık..
  araba değişir gibi köle değişirler , ne olacak ki.
  nasılsa arkadan gelen bu koşullara mecbur güruhlar var.
  kanser olmuş , kalpten ölmüş , geni mutasyona uğramış..kime ne.