şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ne kadar gerçektir, değildir, bilinmez tabii ama, kapsamında bugün dahil şu son yapılanlara bakıldığında, nazi almanyası'nda muhalif düşünürlerin, osuruktan ve yalan sebeplerle baskı altına alınmasından farkını göremediğim; mevcut iktidarın, tüm entellektüel sivil muhalefeti sindirmek, ortadan kaldırmak için bahane olarak kullandığı dava.

  ayrıca ne yapıp edip ucunu, aydın doğan'a da dokunduracaklarından şüphelendiğim dava. zira yıllardır, muhalefet eden tüm basın organları için "çıkarları var, kızdırmasınlar hepsini açıklarım!" diye tehditler savurup gösterecek hiçbirşey bulamadıktan sonra, bu fırsatı kaçırmaları pek akla yatkın olmaz.
 • ergenekon operasyonu tamamlanıp savcı iddianamesini hazırlayıp mahkemeye baş vurduğunda açılacak olan dava. uzun sürmesi konusunda ciddi şüphelerimi de içerisinde barındırmaktadır.çünkü savın istanbul başsavcı'sı "soruşturmanın kapsamı, elde edilen deliller, bilgi ve belgelerin yüz binlerce sayfa oluşturması, bunların incelenmesi, analizi ve tasnifinin uzun süreyi gerektirmesi, bu belgelere istinaden ek operasyonlar yapılması gibi zorunlu sebeplerle soruşturmanın bugüne kadar uzadığı," şeklinde bir açıklama yapmıştır.

  http://www.hurriyet.com.tr/…06.asp?gid=229&sz=20937

  elde edilen deliller, bilgi ve belgelerin yüz binlerce sayfa olması iddianamenin bunların süzgeçinden geçmiş olmasının yanısıra yargılamayı yapacak hakim heyetinin de en az bunları okuyacağı, yorumluyacağı ve dahası sanık olarak oraya çıkartılan insanların bunlar hakkında söyleyecek ileri sürecek şeylerinin de olması ile bahsi geçen yüzbinlerce sayfa bilgi belgenin 2 belki 3 ile çarpılması sonucunu doğuracaktır.

  ergenokon davası daha açılmadan diyebiliriz ki dev yol davasına ait olan yargılama rekoru kırılacaktır. çünkü bu davanın birde temyiz aşaması vardır.

  yahut soruşturma sonucu sayın savcılar dava açmaya gerek yoktur deyip dosyayı kapatacaklardır. o zaman ortada bir ergenekon davası da olmaz böylece.
 • an itibarı ile iddianamesi 2500 sayfa olarak hazırlanmış dava.
  uyap (ulusal yargı ağı projesi) kuruldukdan sonra bu kadar büyük kapsamlı dava ile ilk defa karşılaşıldığı için program hata vermiş (bkz: buffer overflow)
  sanık avukatlarına cd ile verilecekmiş bu kadar sayfa. malum fotokopi ağır masraf.
 • çok tuhaf soruşturma.

  elde ne var? geçmişte devlete sirayet etmiş/etmeye çalışmış, çetecilikleri maruf hattâ hükümlü, bal gibi türiye'deki gladyo'nun deşifre olmuş adamı mahiyetinde 2-3 susurluk artığı... başka? 20 küsur el bombası.. daha? "ne şeriat ne darbe?" diye bağıran aydınlar, gazeteciler.

  peki ordu göreve çığırtkanı darbe tellalı provokatörler? maalesef yoklar! "hep beraber darbeyi şöyle yapacaktık, 1 şişe viskiyi çekipböyle kararlar aldık" diye sayfa sayfa günlük tutup sözümona soruşturmayı başlatan/ne tarafın terpitçisi oldukları belli olmasa da tertipçiliği vesikalı bazı generaller? mevcut değil..

  ne gizli eylem krokisi (!) ne soruşturma detayı yardıran kimlerden istihbarat aldığı belli soruşturmanın "sivil" görevlisi gazeteciler? hoşşt, onlar mesleklerini icra edip halkı bilgilendiriyorlar!

  1 yıl önce içeri gayet sağlıklı ve tedirgin girip ölüm döşeğinde bitkin çıkan bağ - kur borcunu ödeyemediğinden ilaç alamayan ve muhtemelen halen neyle suçlandığını bilemeyen zavallı bir adamcağız? elbette bu kafkaesk eserde o da burada... tayyip erdoğan'ın danışmanı ve özel kalem müdürü iken baş tacı olup lider sultasına baş kaldırınca afaroz edilip şimdi de çeteci/terörist ilan edilen eski milletvekili acar bir cerrrah? aranıyor..

  "darbeyi önledik, terör örgütü çökerttik" diye eziyetli, uzun, hukuk dışı izansız aramalar, tutuklamalar, 1 rivayete göre telefonu dinlenen 2 milyon yurttaş; lebbeyk onlar da mevcut..

  netice; o 3- 5 gladyocu bozuntusu bu traji komik süreç sonucu durumun irrasyonalitesine binaen"aklanacak", namuslu pek çok aydın ise öbür cenahın "hukukça" aklanacaklarıyla diyalektik bi süreçte duyarlı kitleler gözünde fiilen kirlenecek, yıpranacak, hevesleri itibarları kırılmış olacak, gem azıya alınırsa birilerinin tepesi atıp yabancı güdümünde sahiden bir müdahale söz konusu olacak, her halükarda uzun bir korku tünelinde milletçek kaygılardan kaygılara koşulacak, sinilecek tırsılacak; böylelikle bazı efendiler (görene küresel yarını düşünmeyene takunyalı lokal efendiler) güya güç göstermiş, insanları hizaya çekmiş birilerinden rövanş almış olacak...

  yok yok hukukileşiyoruz akp sayesinde..
 • ortaya cikiş nedenlerinden en önemlisi ve tek somut delil olan bombalarının imha edildigi, 13 ay boyunca şu saat itibariyle 56 kişinin tutuklandığı, bunlardan 1 tanesinin hücreye atilarak ölümün eşiğine getirildigi, ortada iddianamesi olmayan dava. öyle bir dava ki, sinan aygün'e terör örgütü üyesi olmakla suclaniyorsunuz diyip ifadesini alirken "ak partinin kapatılma davası hakkında ne düşünüyorsunuz?" şeklinde sorular soran bir savcısı var. tutuklamaların ve gözaltıların en büyük sebebi dinlenen telefon görüşmelerinde ona buna küfredilmesi falan. siz düşünün ne menem bir hukuk skandalı.
 • ergenekon operasyonu'undan daha çok konuşulmaya namzet dava. taraflar ellerini tamamen açmak durumunda kalacaklar. iddianame, duruşmalar, iddialar, savunmalar, duruşma tutanakları, deliller, tanıklar derken dopdolu bir gündem bekliyor aziz vatanmızı. bu bizi bir kaç sene idare eder. cümlemize şimdiden hayırlı olsun.
 • başsavcının 'haftasonunu bekleyin, iddianame hazır olacak' dediği, bugün itibariyle hazırlık aşaması yine rötar yapan, bir kaç rötar daha yaşama ihtimali yüksek iddianamenin mahkeme tarafından iade edilmemesi halinde açılacak olan davadır.
 • hakkında adam akıllı (=somut) bilgiye ulaşmanın kolay olmadığı vaka.

  iddianame'nin tam metni yayınlanmış, sağolsunlar. burada suçlananları bir listeleyin de binlerce sayfayı tek tek okumayalım değil mi? excel bu işi yapar. sonra mesleğine göre dizersin. vatandaş da kimlerin suçlanmakta olduğunu görür. sonra bir sütuna da zanlının "şimdiki durumu"nu yazarsın: salıverildi mi, tutuklu mu, nerede, ne yapıyor, gibi.. böylece ergenekon davasının gidişatını rakamlarla izlemek mümkün olur. çok mu zor allahaşkına? koca basındaki iki stajyer iki günde adam akıllı bilgi çıkartamaz mı o iddianameden ve gelişmelerden?
 • 2008/209 e sayılı dava dosyasıdır.
 • (bkz: 20 ekim 2008)