• tv'de sevişme öpüşme sahnesi.

gerçi hala aileden biri varsa hala etrafa falan bakıyorum :/
  • ergen bünyenin ayıpmış gibi algıladığı, aslında ayıp olmayan şeylerdir bunlar. çocuklukta da yaşanır benzerleri.

sebebi, hayat tecrübesinin azlığıdır. bir yetişkin için gayet sıradan olan şeyler, ergenlikte utanç kaynağıdır.

kendimden örnekler:
    annemle alışverişe çıkmaktan ölesiye utanırdım.
    hele ki pazara gitmek, elde domates poşetiyle dolaşmak ölüm demekti.
    amcamın arabası kötüydü, binmeye utanırdım.
    misafirlerin yanına girmeye utanırdım.
    insanların yanında yemek yemeye utanırdım.
  • ayakkabı ve çorapla ilgili takıntılardı bunlar benim için. sebebini bilmeme rağmen aşamamıştım yıllarca. ilkokul yıllarında memur çocuğu olmaktan kaynaklı bir yokluk vardı hayatımızda. uzun bir dönem okula yırtık spor ayakkabı ve zaman zaman da dizi delik pantalonla gitmişliğim vardı.

okulu bilgi yarışmasında temsil edeceklerin tespiti için yapılan sınavda birinci olunca müdür sabah sırasında anonsunu yapmış ve beni o halimle taktim etmişti. öğretmenime çıkmak istemediğimi yalvarırcasına söylememe rağmen tüm okulun önüne yüksekçe bir yere çıktım kıpkırmızı, baş öne eğik. bu sebepten sanırım ayakkabı ve çorabımı, bir sorun olmamasına rağmen, insanların görmesi meselesi lise sonuna kadar hayatımda utançla takıntı arası bir sorun olmuştur.
  • ablam bizden utanırdı.baya dışarda görse yolda selam vermezdi.hala aklıma geldikçe sinirlenirim.
  • (bkz: güneş gözlüğü)

ulan şimdi bile kullanırken hafiften işkilleniyorum aslında. o dönemler güneş gözlüğü takarken (aslında takamazken) sanki herkes bana bakıyormuş, yakışmamış ya da havalı bir şeymiş de laf yapacaklarmış gibi geldiğinden kullanamıyordum. sen herkesin gözünün içine bakabilirken, onlar seninkileri göremiyor diye mi acaba bir tedirginliğim vardı yoksa başka bir şey mi emin değilim.

şimdilerde ise yuvarlak, parlak, aynalı ne bulursam kullanabiliyorum. galiba küçük yerde büyümüş olmanın yarattığı bir handikaptı ergenlik dönemi için.
  • (bkz: aile)

ergenlik sonrası da pişman ettirir, niye utanmışım lan dedirtir.
  • düğünde oynamak
  • valla biz utandık bize kaldı.. çoğu zaman hayatımızda bir daha görmeyeceğimiz insanlar nereden hatırlayacak.. hatırlayacak insanlar olsa ve hala görüşüyor olsak güler geçeriz de.. şu anki ergenler ve yeni ergenlikten çıkanlar düşünsün. elde kamera ifşa ediyorlar sonradan utanacakları vaziyetlerini. ki zaten öyle bir utanma da kalmadı ki kimse de pehhh ben kime yazıyorum.

peşin not: geri kafalı değilim.
  • (bkz: burun)
    (bkz: sivilce)
    (bkz: ses çatlaması)
    (bkz: saç)
    (bkz: diş)
    (bkz: boy)
    (bkz: aşık olmak)
    (bkz: böyle gider)

ergendik işte lan. varoluşa dair her şeyden utanırdık.
  • arabamız. 1964 model (bkz: peugeot 404) idi kendileri. ben orta ikiye giderken almıştı peder. ilk alındığında çok sevinmiştim 3,5 yıllık arabasızlıktan sonra gerçekten bir mucize gibi gelmişti. o yıllar kabus gibiydi, eve gelen hacizler, yemek yapacak malzemeyi sitenin bahçesinde (güya) hobi olarak yetiştirilen sebzelerden elde etmek, kahvaltıda kahvaltılık olmadığı için akşamdan kalan yemeği yemek.. o sene işi gücü düzelten pedere galerici olan karşı komşumuz bulmuştu bu arabayı. senin gibi adama otobüse dolmuşa binmek yakışmıyor abi, al bu arabayı ayağını yerden bi kes diyerek aracı olmuştu.

ilk bir iki ay çok güzeldi artık araba sahibi olmak, mesela hep özendiğim babamı arayıp "baba gel beni şuradan al" diyebilmek (gerçi desem de fark etmezdi zira kendisi benim için götünü kıpırdatmayı gayet boş bir eylem olarak görürdü).

fakat sonra fark ettim ki sınıf arkadaşlarımın babalarının arabaları en az doğan slx (o zaman bildiğin lüks arabaydı, orta sınıf mercedesiydi) seviyesinde idi. tempralar, corollalar, bmwler...

geri zekalı bir ergen olarak tabi hemen komplekse geri girdim. babam hasbel kader beni okula bırakacak olsa okula kadar girmesine izin vermez, ana caddede iner öyle giderdim okula.

bu arabanın üzerine gelen 91 model serçenin yaşattıkları da farklı değildi gerçi. hikayesi için (bkz: #58121325)
hesabın var mı? giriş yap