şükela:  tümü | bugün soru sor
  • cavdar mahmuzundan elde edilen kimyasal madde. zehirlidir halisunasyon felan yapabilir, migren tedavisinde felan kullaniliyormus(cafergot). ergotamin en cok bulunan seklidir, lisergamide lsd 25 felanda bundan yapilir. tipta ergotamin tartarat hemitartarat hodutartarat felan seklinde bulunur.
  • mutedil dozlarda, kanamayı kontrol altına alır, migren ağrılarına iyi gelir ve doğumlarda yardımcı olur. doz aşımında ise, sempatik sinir sisteminde sinir uçlarını felç ederek, tarihte, st. anthony’s fire olarak bilinen ergotizm’e yol açar. bu hastalık, yakalananlarda halüsinasyonlara ve ayrıca, el ve ayaklara giden kanı da engellemek suretiyle zaman içinde kangrene yol açar. tedavi görülmemesi halinde, hastaların el ve ayak parmakları, elleri ve kolları düşme safhasına kadar gelebilir. tarihte, hastalığın bulaştığı unla yapılan mamullerden yiyerek zehirlenenler, azımsanamayacak sayıdadır.
  • uterin atoni tedavisinde kullanılan kimyasal madde. hipertansif gebelerde kontrendikedir. bir dönem prinzmetal angina pectoris (varyant angina pectoris) tanısını koymak amacıyla anjiyografi esnasında verilip, hastada vasospazma neden oluyorsa tanı koydururmuş, günümüzde riskli olduğu için bu alanda kullanılmamakta.
  • (bkz: metiler)