şükela:  tümü | bugün
  • üniversitelerin 4 yıllık ergoterapi bölümünü bitirmiş lisans mezunlarına verilen ünvandır.

ergoterapistler; genel olarak engelli bireylerin kendi kendine yetebilmesi ve bağımsız yaşam sürebilmesi için uygun tedavi ve rehabilitasyon modalitelerini seçerek uygularlar.

şu an için ülkemizde "ne iş yaptığı bilinmeyen meslekler" grubundadır. bayram ziyaretlerinde eşe dosta açıklama zahmetine sokar ama insanlara yardım etmeyi seviyorsanız sizden iyisi yoktur.
  • fiziksel ve mental problemleri olan hastalarin cevresel ve bireysel engellerini kaldirarak onlari bagimsizlastiran ve toplumsal hayatin icine katan cok ozel bir meslek grubudur. ancak yeni olmanin pek cok dezavantajini hem egitim hem is yasaminda yasadiklarini/yasayacaklarini dusunuyorum.

fizyoterapi icinden ozellesen bir dal oldugundan ve henuz yeni mezun vermekte olan bir bolumleri oldugundan halen fizyoterapistlere ergoterapi alaninda ayrintili bir egitim verilmekte. is verenler tek bir elemanla pek cok isi yurutmeye odakli oldugundan ergoterapistcilik oynayan fizyoterapistlerin, onlerini kapayacagini dusunmekteyim.

ancak yaptiklari isin insanlar icin ne kadar degerli oldugunun farkinda olduklarini ve bundan buyuk keyif aldiklarini umuyorum.
  • trsm' de çalışan ergoterapist tanımı: kronik ruhsal rahatsızlıkları olan hastalarla monopoly, jenga oynayarak; bu bireylerin kendi kendine yetebilmesini ve ve bağımsız yaşam sürebilmesini sağlayan meslek elemanı (!)
    trsm: toplum ruh sağlığı merkezi