şükela:  tümü | bugün
 • orly havaalanindaki patlamada cok ciddi yaralanmis kisi. sonra duzeldi, ama ellerinde yanik izleri durur hala.
 • 15 ocak 1937 izmir doğumlu fotoğraf sanatçısı. robert kolej'den mezun olduktan sonra üç yıl istanbul üniversitesi hukuk fakültesi'ne devam etti. 1964'te bir reklam ajansında metin yazarı olarak çalışmaya başlayan çağatay, 1965'te hürriyet haber ajansı, 1966'da associated press ile çalıştı. bağımsız fotoğrafçı olarak çalışmaya başladıktan sonra 1974'te avrupalı dev haber ajansı gamma'ya geçti. 15 temmuz 1983'te orly'deki sabotaj olayında yaralandı ve uzun süre tedavi gördü.

  uluslararası düzeyde en çok tanınan fotoğrafçılardan biri olan ergun çağatay'ın eserleri, stern, life, paris-match, l'illustré, bunte illustrierte, fortune, le figaro gibi dergi ve gazetelerde yayınlandı. the topkapı collection adını verdiği eseri özellikle ünlüdür.
 • 1937'de izmir'de doğmuş foto muhabiri. eşinin hediye ettiği bir nikonla başlayan fotoğrafçılık hayatında 52 yılı geride bırakmıştır. hayatı ve bazı fotoğrafları
 • türkiye fotoğrafının saygın ismi ergun çağatay açık kalp ameliyatı için yatırıldığı marmara üniversitesi hastanesi’nde hayatını kaybetti. 79 yaşında aramızdan ayrılan çağatay 4 yıl önce 50. sanat yılını kutlamıştı.
 • geçtiğimiz cuma aramızdan ayrılan, benimse maalesef öğrencisi olan hocamınızın bahsi üzerine tandığım değerli insan. çalışmalarını hayranlıkla dinledim.

  (bkz: the turkic speaking peoples)
 • 15 ocak 1937'de izmir'de doğdu. izmir’de ilkokulu bitirdikten sonra 1947-48 yılında orta öğrenimi için istanbul'a robert kolej'e geldi ve bu eğitim kurumundan 1958 yılında mezun oldu. yüksek öğrenimine istanbul üniversitesi hukuk fakültesi'nde devam etti, ancak askerlik için ara verdiği hukuk tahsilini üçüncü sınıftan sonra tamamlamadan bıraktı.

  askerliğinden sonra bir reklam ajansında metin yazarı olarak başladığı iş hayatında bir gazetenin “yetiştirilmek üzere gazeteci aranıyor” ilanına cevap verdikten sonra gazeteciliğe başladı. fotoğraf çekmeye ise 1968 yılında, 31 yaşında eşinin hediye ettiği bir makinayla başladı. bir tesadüf sonucu 1974 yılında paris'te gamma fotoğraf ajansına girdi ve yaşantısının bundan sonrasında bir fotomuhabir olarak dünyanın değişik yörelerinde koşturdu. 1980 yılında kısa bir süre için gittiği abd'de new york'ta time/life grubunda çalıştı. 1982’de lıfe dergisi için yaptığı karaciğer nakli ile ilgili kapak konusu olan röportajı, lıfe’ın tarihindeki önemli röportajlardan biri olarak kabul edildi.

  1983 yılının temmuz ayında, bir iş seyahatinden sonra türkiye'ye dönerken, paris /orly havaalanı’nda ermeni terör örgütü asala'nın türk hava yolları bilet kontuarına koyduğu bomba 9 kişinin ölümüne 50'ye yakın insanın yaralanmasına neden oldu. ergun çağatay patlamanın sonucunda çok ağır yaralandı. günlerce komada kaldıktan sonra, beş yıla yakın bir süre yanık tedavisi gördü. beş yılın sonunda yeniden çalışmaya başlayarak topkapı sarayı kütüphanesi ve buradaki el yazması nadir kitaplar üzerine yaptığı çalışma japonya'dan brezilya'ya kadar dünyanın çeşitli yayın organlarında basıldı.

  yeniden çalışmaya başladıktan bir süre sonra avrupa'daki ikinci kuşak üzerine çalışmalar yaptı. avrupa'ya gelen türk, cezayirli, pakistanlı ailelerin avrupa'da büyüyen ikinci kuşak çocukları üzerine araştırmalar yaptıktan sonra, paris/fransa'da nathan yayınevi için türkiye kitabını hazırladı.

  en kapsamlı projesi “turkic speaking peoples - türkçe konuşanlar” en çok ses getiren çalışmalarından biri oldu. 14 yılda tamamladığı kitap için 110 bin kilometre yol kat ederek 35 bin kare fotoğraf çekti. kitabın türkçe çevirisi ise 2008’de istanbul’da yayınlandı. yayınlanmış diğer kitabı ise ‘bir zamanlar orta asya’. kitabı ile ilgili çeşitli sergiler açıldı.

  ergun çağatay’ın türkiye’de açtığı son sergilerden biri de “merceğimdeki 50 yıl” adını taşıyordu. şubat ayında yitirdiğimiz sanatçı, 50 yıllık fotoğraf macerası sonunda ortaya çıkan fotoğraflardan seçtiklerine bu sergide yer vermişti.
 • bugün elime eczacıbaşı sposorluğunda kuşe kağıda basılmış 100 sayfalık bi kağıt parçası geldi(kitap demeye dilim varmıyor). kendini fotoğrafçı sanan bu adamın adı yazılı üzerinde ve içinde telefonunuzun hafızasında yer açmak için sileceğiniz fotoğraflardan daha kötü fotoğraflarla dolu.

  kendisine daha fazla kağıt israfı yapmamasını öneriyorum.

  eğer bu entryden sonra araştırıp bakarsanız, biraz kendinizi toplarlayabilmeniz adına daha sonra şu portfolyoya bakmanızı öneririm.

  (bkz: alexandra boulat)
  http://viiphoto.com/…thors/estate-alexandra-boulat/

  tanım: kuşe kağıt müsrifçisi.