• "son istanbullu" kitabıyla tanıdığım yazardı. gençlik yıllarımda okuduğum o kitabının hatırına, sahaf festivallerindeki köşesine uzaktan hürmetle bakar fakat iflah olmaz çekingenliğim yüzünden yanına gidip de iki kelâm etmezdim. sonra 2018'de bir gün cesaretimi toplayıp mekânına uğramıştım. epey yaşlanmıştı ve hastaydı, yine de kedileriyle ilgileniyordu. kendimi tanıtmış, yanımda olan "beni toprağıma gömün"ü imzalamasını rica etmiştim. dükkânının elektrikleri kesikti, bu durumdan üzüntüyle bahsetmiş, pasajın içine doğru çıkmış, elleri yorgunca titreyerek imzalamıştı kitabı. son istanbullu'yu çok sevdiğimi söylediğim için "...'e, istanbul sevgisi ile" diye yazmıştı ithafı. anısı olanların vefatı ayrı bir üzücü oluyor. allah rahmet eylesin.
  • yazarlığı yanında beyoğlu aynalı han adlı pasajda plak ve koleksiyonerlere hitap eden nostaljik nesneler satan şahıstır kendileri.
  • fenerbahceli olmasina ragmen buyuk bir tevazu ve alcakgonullulukle buyuk ataturk'un besiktas'li oldugunu kabul eden ve aciklayan insan...
  • avrupa pasajı'na girişte hemen sağda dükkanı olan sahaf,yazar, koleksiyoner, gönül adamı. dükkanının önünde eski siyah beyaz resimler, kartpostalların olduğu kutuda her daim bir kaç kedi uyuklar. içeride ise heybetli bir esas oğlan kedisi vardır. o da kitapların plakların üzerinde gezinir. karşı duvarda 50'li yıllardan kalan revü, gazino posterleri, zeki müren resimleri vardır ama satılık değildir onlar. gene sahafının ön tarafında kapağında sezen aksu'nun yağlıboya çizim bir tablosu yapıştırılmış taş plağı vardır, sürekli çalar durur.

"başverenler başkaldıranlar" isimli kitabında ipsiz recep gibi, deli halit paşa gibi kurtuluş savaşının tarihi ama unutulmuş, hatta karalanmış şahsiyetlerini anlatır. fenerbahçe fanatiğidir.
  • şu an beyoglu sahaf festivalindeki yerinde yaninda sigarasu ile musterileriyle konusan yazar. fenerbahce yonetimini elestriyor baya.
  • fi tarihinde basılıp tükenmiş olan eski istanbul hayatı yosmalar kabadayılar nam kitabı racon adıyla karakarga yayınları'ndan yeniden yayınlanmış olan yazar. külhanbeylerine ve hamam mevzularına değindiği külhan nam kitabı da hemen akabinde yine aynı yayınevinden çıkmıştır.
  • bi gs'li olarak fenerbahçeli'liğini takdir ettiğim, rakipliği yakıştırdığım ender ve engin, fenerbahçelilerden biridir, (bkz: can bartu) da aynı kategoridedir.
  • dune kadar, tv'den edindigim mesnetsiz ve meymenetsiz bilgilerden biri de bu abi hakkinda idi. zannederdim ki kendisi bir hayli nemrut, cekilmez bir ki$ilik. ortacagdan gelme bir hapishane bekcisi, bir insafsiz kral. (bir de erkin koray'da vardir bu tandans. onu sonra anlatirim fakat.)
    dun avrupa pasaji'ndaki dukkanina girip 10 dakika sohbet ettikten sonra farkettim ki kendisiyle gonul telimiz ayni notada. i$ini ve kedilerini cok seviyor, gozlerinde guclu bir ya$am i$iltisi var. o an dedim ki ke$ke butun antikacilar ergun abi gibi olsa, mesela yine beyoglu turnacibasi caddesindeki nalet antikaci.
  • kanal t'de ramazan vesilesiyle (umarım) çiğdem tunç'a eşlik etmekteymiş. bilmiyordum.
hesabın var mı? giriş yap