şükela:  tümü | bugün
 • tarihçi.
 • tarihçi kişilik.

  "sorularla osmanlı imparatorluğu " adlı bir kitap serisi vardır. en son 5. cildini de yayınladı.
 • tarihin arka odası'nın takriben 1 ay önceki bir programında cem sultan'dan bahsedilirken murat bardakçı cem sultan'ın torunlarının papalık nezaretinde italya'da yaşamaya devam ettiklerini ve yakın zamanlarda o torunlardan birinin papalıkta falan muhafaza edilmiş soyağaçlarının kopyalarını osman ertuğrul efendi'ye göndererek, bakın biz de aslında osmanoğlu'yuz, almanach de gotha'da biz de yer almalıyız kabilinden bir mesaj gönderdiğini anlattı, belgeler doğru görünüyor diye ekledi. osman ertuğrul efendi'yse buna karşılık, gönderdiğiniz kayıtlar doğru gibi görünüyor ama siz osmanoğlu değil, başka bir şey olmuşsunuz demiş. osman ertuğrul hanedandan biri olarak ne düşündü, niye onları osmanoğlu saymadı bilmiyorum, zaten 100 yaşına gelmiş adam, ama erhan afyoncu'nun muzafferane bir "çok güzel söylemiş" tepkisini nasıl anlamlandırabiliriz onu hiç bilemiyorum. cem sultan'ın torunlarının olduğuna dair ciddi bir kanıt yok dese, papalığın kayıtlarını muteber saymıyor olsa belki, ama adamlar cem sultan'ın torunuysa sanıyorum ki çok kralından osmanoğlu olurlar. o soy denen mefhum "türk" olmayan bin tane kadının üzerinden geçip aktarılmışsa cem sultan'ın torunlarının eksiği nedir, başka bir yerlerde bilmemne prensi, arşidükü ünvanı alsalar osmanoğulluklarına ne halel gelir bir fikrim yok. gerçi erhan afyoncu'nun da bir fikri olduğunu sanmıyorum ama herhalde osmanlının "safkan"lığına gölge düşer diye korktu.

  tanzimat öncesi osmanlı tarihi araştırma rehberi falan bunlar güzel derlemeler ama tarihçilik bu değil be aga.
 • tarihin arka odası'nın bu geceki bölümünde pelin batu'nun murat bardakçı'ya bir dahaki programda tango da yapalım demesi üzerine başlayan muhabbette "ben türk kültürüne ait olmayan hiçbir şey yapmam" demiştir. "sizinle de halay çekeriz" muhabbeti esnasında yeterince rencide olduğunu düşünmekteyim.
 • haşhaşinler ve hasan sabbah ile ilgili programda seyircilerden birinin attığı haşhaş bildiğiniz gibi afyon oluyor, erhan beyin soyadı da afyoncu yani erhan bey haşhaşin (suikastçi) midir? maili ile yarılan adam.
 • bugünkü tarihin arka odası isimli programın ilk 10 dakikası itibariyle; "eşcinsellik hastalıktır", "hinduizm din değldir", "kedi küçükken beslenir", "çocuk yoksa kedi beslenir" gibi laflarla koltukta yarılmamı sağlamış bağnaz "tarihçi"...
 • sivri tezleri ile öne çıkan bir tarihçidir. bir olayı açıklarken, osmanlı kaynaklarından çok avrupa kaynaklarına önem vermesinden dolayı eleştirilere maruz kalmaktadır. kendisi ulubatlı hasan ve hezarfen ahmet çelebi diye birinin olmadığını, 1453'te gemilerin karadan yürütülmediğini, karada yapılıp denize indirildiğini iddaa eden bir tarihçidir. habertürk'te ''tarihin arka odası'' isimli program vesilesi ile murat bardakçı ile birlikte ekranlarda boy göstermektedir. ayrıca marmara üniversitesi'nde öğretim üyeliği görevini sürdürmektedir.
 • bilgi var. sadece deli gibi bilgi var. ama başka hiçbir şey yok. bana 19. yy'ın pozitivist tarihçilerini hatırlatıyor.
 • her ne kadar muhafazakar düşünce yapısına sahip olması ve at gözlüğü ile dünyaya bakmasına rağmen, gerek güler yüzlülüğü, gerek esprileri, gerekse de efendi tavırları ile yarattığı tezatlıkları ratinge çevirmesini çok iyi becerdiğinden izlenesini günden güne artıran bir kişidir..

  en çok sevdiğim ve güldüğüm hali ise, herhangi bir espri yaptığında ya da olay yaratacak bir laf ettiğine inandığında o faltaşı gözlerini stüdyodaki televizyona çevirip, şu anda acaba kamera beni mi çekiyor diye kendini misafirlikte ev sahibinin bir vazosunu kıran afacan bir çocuk gibi kontrol edişidir..
hesabın var mı? giriş yap