• kendisi, hiç de sanıldığı kadar süper bir hoca değildir. evet süper politiktir, her durumdan öyle ya da böyle, bir üçkağıt bulup kurtarır kendini ama kesinlikle süper bir hoca değildir. bu sene üniversite'ye girerken, vaadettiği hiç bir şeyi okulun bitmesine 2 hafta kala hala gerçekleştirmemiş , dahası bu kendisine sorulduğunda, ya konuyu değiştirir ya da öğrenciyi herkesin ortasında rezil edecek cevaplar verir. öğrenci de haliyle rektör olduğu için cevap veremez. özetle, öyle aşmış maşmış biri değildir. zorla girişimci yapmaya çalışır. girişimci olmak istemeyenler için ''bu okulda ne işiniz var abi'' dediği görülmüştür. sene başında kayıt esnasında demiyodun ama böyle?
  • odtü genç girişimciler topluluğu ödül töreninde ödül alırken yaptığı konuşmasında hakkında ekşi sözlük'te yazılan olumsuz girişler hakkında tatlı bir espri yapmıştı. bu açıdan akademisyenler arasında eleştiriye ve fikir ifade özgürlüğüne saygı gösteren azınlıktan olduğunu göstermişti, takdir etmiştim.
  • az önce kurduğu cümle ile özyeğin üniversitesinin vizyonunu belirtmiştir.

--- spoiler ---

"- ben boğaziçi'den mezun oldum, florida'da doktoramı yaptım, bilkent'de rektör oldum, bunun altına inmem. burası vakıf üniversitesi diye yan gelip yatacağını sanan varsa bizim okulumuza gelmesin."

--- spoiler ---
  • henüz istifa sebebi net olarak belli değil ama açıklansa da malumun ilanı olacak gibi duruyor. ben yine de yazayım.

türk üniversitelerine fazla olan rektör. diğer devlet üniversitesi rektörleri gibi yök'ten gelen emirleri uygulasa yeterdi, başka da bir şeyi yapmaya gerek yoktu. abicim bizim neyimize vizyoner rektör, bizim neyimize girişimcilik fabrikası, bizim neyimize sanayii-üniversite işbirliği... otur aşağı işte gelmişsin ne güzel bi makama, düşünme, fikir belirtme, hiç bir şeye müdahale etme, padişahın ne tebliğ ettiyse onu uygula geç. bir düşünce yeri olan üniversitede düşünmeyi teşvik etmenin manası nedir? hiiç gerek yok. burası türkiye yahu.

vicdanlı bir insan olarak yaşanan güncel olaylara sessiz kalması imkansızdı zaten. iyi kötü hepimiz bir şeyler söyledik, göz göre göre yapılan karalama kampanyalarına, dezenformasyonlara karşı geldik, yalan söylüyorlar dedik, e o da dedi, e doğal olarak sivrildi. sonucun da böyle olmasına şaşırmadım.

bir devlet üniversitesi öğrencisi olarak söylüyorum: bizim rektör gibi, suya sabuna dokunmayan, elle tutulur hiç bir şey yapmayan, dalga geçer gibi üniversitenin türkiye'nin en iyi yirmi küsürüncü üniversitesi olmasıyla övünen bir rektör olsaydı şimdi görevinin başında olacaktı. burası türkiye. hiç bir başarı cezasız kalmıyor, üstüne onlardan değilsen oyundan atılıyorsun.

twitter'dan çok uzun süredir imrenerek takip ettiğim rektör. sadece özyeğin için değil, türkiye üniversiteleri için örnek bir rektördü, ciddi bir değerdi -bence-. güzel bir şeyler yapan herkesin böyle cezalandırıldığı bir ülkede sessiz kalıp öylecene yaşamayı kendime yediremiyorum... erhan erkut bu ülke için bir şeyler yapmaya çalışırken önü kesilen insanlar listesine eklenmiş bir isim daha...

http://yabenlanneysebirseydemiyorum.blogspot.com/…1
  • az önce, yurtta kalan ve kampüse kendisinin yanına giden öğrencilerine "düşüncelerimi açıkça söyleyebilecek bir konumda olmak istiyorum. rektorluk buna uygun değil" diyen ve bundan sonra akademisyen olarak özyeğin üniversitesi'nde görevine devam edecek olan güzel insan.

edit: imla
  • kızı mef üniversitesinde değil kanada'da üniversite okumaktadır.
  • kendisi başarılı bir akademisyendir ancak özellikle son yıllarda yaptığı çalışmaları iki kelimeyle özetleyebilirim; show business.

yahu karanlığa küfredenlere küfrediyorsun, öğrencilere aklınızı başınıza alın deyip tavsiyeler veriyorsun. ama yanına yaklaşılmıyor kibirden.

kusura bakma hocam bu gençliğe onun dilinden anlayan akademisyen lazım.

öyle televizyona çıkıp iki üç proje anlatıp insanların seni methetmesiyle tatmin olan adamdan ne bu ülkeye, ne üniversitesine, ne de eğitim sistemine yarar gelmez.

elini taşın altına koymalı altına!
  • tweetlerini hayretle takip ettiğim rektördür. ard arda okuduğunuzda mef üniversitesinin türkiye’nin en iyi okulu olduğunu düşünebilirsiniz. bu aralar itü nün yetersizliğinden bahsediyor ve ilginç olan bunu mef üniversitesi rektörü olarak yapıyor. merak edip mef üniversitesi yerleşkesine baktım fiziksel olarak neresi kütüphane neresi araştırma merkezi neresi yurt anlayamadım. özel üniversite mantığı yayın hedefli çalıştığı belli olan okul. koç gibi prestijli diye düşündüm puanlara baktım. işletme için taban puan 2018 yılında %50 burslu 208 puan, tam burslu 370 puan. sonra allah herkese özel okul özgüveni versin dedim.
  • zamanında kendisi için "kral insan" yazmıştım. hoca hakikaten kral insan.

üniversitede ve ülkede özgür ortam oluşması için elinden geleni yapıyor. gerçek bir akademisyen gibi etrafına duyarsız kalmıyor, bolca okuyor ve yön gösteriyor. pozisyonu gereği iktidarla "iyi" geçinmesi gerekmesine rağmen eğriyi doğruyu çatır çatır söylüyor ve yazıyor.

gezi parkı direnişi olarak başlayan eylemlerde öğrencisi, hocası seferber oldu özyeğin üniversitesi'nin ve erhan hoca durdurmak yerine destek oldu, göz altına alınan öğrencisinin peşine düştü. hukuk fakültesi hocaları hemen harekete geçtiler.

bazı dangalaklar üniversite nedir, nasıl olmalıdır konularında tahta kadar düşünebildikleri için üniversitesinin ismiyle dalga geçe dursun. mesela ben itü mezunuyum ama biber gazı yüzünden ölen itü öğrencisi hakkında üniversiteden bir kınama görmedim. benim diyen devlet üniversitesini dürer cebine koyar erhan hoca'nın üniversitesi. bu da böyle biline.
  • bilkent universitesi isletme fakultesi dekani. fakulte ile ilgili super planlari olan, ne soylese dinlemekten keyif alinan, fakulteye bisikletle gelen, dunya tatlisi 2 kiz cocuga sahip, ogrencileri ile barda hoplayip ziplayabilen asmis insan. *
hesabın var mı? giriş yap