şükela:  tümü | bugün
 • ankara devlet tiyatrosu sanatcisi. 1963 yilinda ankara devlet konservatuvari tiyatro bölümünü bitirdi. devlet tiyatrolarından ayrılarak bir süre özel tiyatrolarda görev aldı. 1972'de tekrar devlet tiyatrolarına döndü. trabzon devlet tiyatrosu kurucu müdür-sanat yönetmenliği, adana devlet tiyatrosu müdür-sanat yönetmenliği yaptı. develet tiaytroları ve özel tiyatrolarda 70'e yakın rol oynadı, 40'a yakın reji yaptı. aziz nesin'in "yaşar ne yaşar ne yaşamaz" ile "ibiş hazretleri oyunlarının müziklerini besteledi. 1980-84 yıllarında izmir devlet konservatuvarında sahne ve diksiyon-fonetik, ege üniversitesi b.y.y.o.'da konuşma eğitimi dersleri, 1996-97'de ankara devlet konservatuvarı tiyatro bölümünde sahne dersleri verdi. sanatçı halen devlet tiyatroları başrejisörlüğü görevini sürdürmektedir. sanatçının almış olduğu ödüllerden bazıları şunlardır: 1967 asaf çiğiltepe en iyi oyuncu ödülü, 1984 tobav oyun yazma yarışmasında birincili ödülü (ramazan'la cülide), 1985 tobav oyun yamz yarışması ikincilik ödülü (giordano bruno), salihli belediyesi oyun yazma yarışması ödülü ( iki kalas bir heves), 1992 sanat kurumu en iyi erkek oyuncu ödülü, 1995 bakırköy belediyesi özgün oyun yazımı yarışması ödülleri ( "memleketim memleketim" ve "duyarlılık üzerine vivace" ), 1996 yazarlık ve rejisörlük dallarında büyük ödüller-aziz nesin ödülleri ( devlet tiyatrolarında sahneye koyduğu giordano bruno ile), 1996 bakırköy oyun yazımı yarışmasında büyük ödül, 30 yıl sanata katkı ödülü (gerçek kurbanın acısı), 1998 kültür bakanlığı-tobav hasan ali yücel oyun yarışması büyük ödülü
 • su anda oyunlarından ramazan'la culide ankara dt'de gerçek kurbanın acısı ekin tiyatrosunda oynanan yazar yönetmen oyuncu.
 • tiyatrodan önce opera eğitimi almıştır. funda gökgücü ile evlidir.
 • hacettepe üniversitesi devlet konservatuvarı'nda son sınıf öğrencileri ile kafka'nın dava'sını sahneye koymuş rejisördür.
 • 4. türkiye tiyatrolar buluşması'nda yönetmenlik atölyesi vermiş ve 5. türkiye tiyatrolar buluşması'na da katılıp, atölye verecek olan ustadır: http://www.yenikapitiyatrosu.com/…iyatro-bulusmasi/
 • 11-14 ağustos 2011'de, dikili'de gerçekleşecek, 5. türkiye tiyatro buluşması'na katılacaktır:
  http://www.yenikapitiyatrosu.com/…unun-soylesileri/
 • türkiye tiyatrolar birliği adına kaleme aldığı 2012 dünya tiyatro günü bildirisi:
  http://www.yenikapitiyatrosu.com/…r-gunu-bildirisi/

  "oysa yaşamımızdaki her eylem ya politik bir amaç taşır ya da genelde sürdürülen bir politikadan herhangi bir şekilde etkilenir."
 • 11-16 temmuz 2012 tarihlerinde, dikili'deki 6. türkiye tiyatrolar buluşması'na katılıp, büyük birikimiyle, tiyatrocu oyuncuları için altın değerinde bir atölye verecek olan rejisör.

  http://www.yenikapitiyatrosu.com/…ulusmasi-program/
 • bugüne kadar beni kalbimden vuran tiyatro oyunlarının saygıdeğer rejisörü. tesadüf diye bir şey olmasa gerek. ghetto, üç kuruşluk opera ve giordano bruno'yu unutulmaz kılan isim. özellikle, 1600 yılında düşüncelerinden dolayı engizisyon mahkemesince yakılarak öldürülen bruno'nun yaşamını ve yargılama sürecini anlatan giordano bruno adlı eserine ayrı bir parantez açmak gerekir. oyun 1986 yılında, ülkemizde bruno üzerine henüz yeterli belge yokken derin araştırmalar sonucu yurtdışından edinilen belge ve biyografiler yardımıyla toplanan bilgiler ışığında oluşturulmuş ve ortaya muazzam bir eser çıkmıştır. öyle ki bugün giordano bruno'nun felsefesini anlatan kitapların bazılarının önsözünde erhan gökgücü'nün ismi geçer ve kendisine katkılarından dolayı teşekkür edilir. uzun sözün kısası çok önemli bir değerdir. kendisini tüsak * yasa tasarısı protestolarında görünce bir an umutlandım dersem yalan olmaz.