*

şükela:  tümü | bugün
 • 80'lerin meshur hip hop gruplarindan. rakim hala gelmis gecmis en iyi mc lerden biri olarak kabul ediliyor. 1987 tarihli paid in full albumleri gerek sozler, gerek beat'ler acisindan muhtemelen klasiklesmis ilk hip hop albumu. ayni adli sarkiya ingiliz dj ikilisi coldcut'in yaptigi remix, bugun anladigimiz anlamda yapilan ilk remix. remix de, israilli sarkici ofra haza'nin im nin alu sarkisindaki vokalleri kullanilmis, ve bu remix 90 larda cikan pek cok grubun muhtemelen kurulus nedeni olmustur nacizane kanaatimce.

  (bkz: transglobal underground)
  (bkz: fun da mental)
  (bkz: asian dub foundation)
  (bkz: zohar)
 • rap tarihinin en çok saygı gören ve en beğenilen duo'larından birisi. tam da golden age diye tabir edilen zamanlarda yani 80'lerin sonunda dikkat çekmişlerdir. en bilinen ve dikkat edilmesi gereken işleri ise 1987 tarihli debut albümleri olan paid in full.

  aslında bu başarının formülü basittir. iyi bir dj, yani eric b. iyi de bir mc, yani hala gelmiş geçmiş en iyilerden birisi olarak gösterilen rakim. belirgin funk ve soul sample'ları, biraz scratch ve düzgün söz yazımı.

  çıkardıkları albümler sırası ile paid in full (1987), follow the leader (1988), let the rhythm hit em (1990) ve don't sweat the technique (1992).

  paid in full albümü, pek çok hip-hop dergisinde ya da internet sitesinde genelde "gelmiş geçmiş en iyi rap albümü" olarak gösterilmektedir. bu, günün 25 saati rap dinleyen bir insan olan bana göre bile biraz abartılı bir tanım olsa da albüm gerçekten sağlamdır. hele ki albüme adını veren "paid in full" eşsiz bir şarkıdır. o şarkıdaki sampling başarısı, rakim'ın eşsiz storytelling yeteneği ile birleşinde gerçekten hip-hop tarihinin en dikkat çeken eserlerinden biri ortaya çıkar. rakim baştan sona hikaye anlatır gibi bir çok şeyi kafanızda canlandırır, eric b de dj'liğini konuşturur..

  bence bu adamların kendi hallerinde, büyük çabalarla başlattıkları kariyer gerçekten de saygıyı hak ediyor. ikili dağıldıktan sonra eric b de bir solo albüm çıkarmıştır ama rakim'ın solo kariyeri daha başarılı gitmiştir. ilerleyen yaşına rağmen rakim, hala harika line'lar yazabilmekte ve hangi otoriteye sorsanız en iyi mc'lerden biri olarak gösteriliyor.

  rap'in rap olduğu günlerden bize kalan en güzel şeylerden biridir bu ikili. respect.
 • paid in full adlı albümleri resmen evladiyelik olan, herkesin saygı göstermesi gerektiğini düşündüğüm bir hip-hop duosu.
 • muzikal birliktelikleri sahane ama arkadasliklari bir o kadar sahane olmayan ikili. don't sweat the technique 'ten sonra zaten ayrilmislar, gelir paylasimi konusunda kavgalar yasamislardir. bugun de hala gorustukleri, birbirlerinden haberdar olduklari soylenemez. yine yasanan hukuki sorunlardan dolayi gelmis gecmis en iyi mc olarak kabul edilen rakim'in solo albumlerinin cikisi gecikmis olsa da rakim doksanli yillarin sonunda iki solo album cikartmis, gitgide popularitesi artan hatta pop muzigine donusen rap'in yeni nesil muzisyenleriyle ortakliga girmis, ismini yeni nesillere ogretmistir. 20 yil sonra 2009'da yeni albumunu cikartmistir. eric b de herhalde o kadar buyuk ego ile baskanlik yarisinda olsa gerek.