şükela:  tümü | bugün soru sor
 • nobel ödülü kazandıktan sonra bile, cumartesileri columbia kütüphanesinde kucağında ciltlerle görülmüş bir bilim adamıdır. uzmanlık alanı, hafıza ve öğrenmedir ve alphysia gibi güdük bir canlıda bile öğremenin temel olarak memelilerle aynı yolları izleyerek gerçekleştirdiği gösteren çalışmaları temel ders kitaplarına kadar girmiştir.
 • bugün dünya gözüyle görüp, dinlediğim, konşmasından sonra sohbet etme şansına eriştiğim, in search of memory isimli, otobiyografik romanını imzalattığım, kafamı okşayıp, bana sarılan harika insan.
  for h2o,
  i hope you like neural science as much as i do...

  hayat ne güzel, sinirbilim falan....
 • 2000 yılında nobel tıp ödülünü alan üç kişiden birisi.
 • 2000 yılında "sinir sisteminde sinyal iletimi" hakkındaki buluşları nedeniyle arvid carlsson ve paul greengard ile birlikte nobel fizyoloji veya tıp ödülüne layık görülmüş, avusturya doğumlu amerikan nöropsikiyatrist. ilk 1981 yılında basılan ve yanılmıyorsam en son 5. baskısı çıkan "principles of neural science" kitabı sinirbilimciler için bir nevi kutsal kitap sayılır. apylasia'daki gangliyon hücrelerini kullanarak uzun / kısa süreli hafıza, hafıza depolama ve öğrenmenin hücresel biyolojisi alanlarında sinirbilime katkıda bulunmuştur.
 • in search of memory adlı kitabı belleğin peşinde olarak türkiyeli okura kavuşturulmuş nihayet. gözümüz aydın.
 • beyin plastisitesi konusunda da önemli çalışmaları vardır. böyle almış eline bir deniz omurgasızını, bunun solungacını stimüle edip durmuş. omurgasız, başlarda solungacını geri çekerken, sonrasında tekrarlanma gereği stimülasyona alışmış. bu dokunmanın algılanmasını sağlayan sinaptik bağlantılar, hareketin tekrarlanmasıyla gitgide zayıflamış. böylece, plastisite'nin duyusal bir gerilemeye neden olabildiği de gösterilmiştir.