şükela:  tümü | bugün
 • hindenburg'un yeğeni. fransa seferinin başarılı operasyon planını hitlere kabul ettirdi. stalingrad yenilgisinden sonra güney kanadının çökmesini önlemiş ama sonra hitler ile anlaşmazlığa düşerek 1944 martında görevinden alınmıştır. 1945'te ingilizler tarafından gözaltına alındı. bir ingiliz mahkemesi tarafından 1950'de 18 yıl hapse mahkum edildi ama 1953 mayısında serbest bırakıldı. 10 haziran 1973'te öldü.
 • 1887-1973. alman mareşali. 1906 yılında orduya katıldı ve birinci dünya savaşında görev aldı. özellikle verdun ve somme muharebelerinde çok başarılı oldu. 1937 yılında tümgeneralliğe yükseltildi ve kara kuvvetleri kurmay başkan yardımcısı oldu. fransaya düzenlenecek saldırının ardenneslerden geçerek yapılabileceğini ilk kez öneren kişi olması ve planın başarıyla uygulanarak fransanın 7 hafta içinde ele geçirilmesi ona hitlerin gözünde büyük nüfuz kazandırdı. fakat en büyük başarısı olarak rusyanın işgalinde 1942'de rusların kırım ve sivastopolde gösterdikleri çetin direnişi kırması ve 1943'de 6. ordunun stalingradda teslim olmasından sonra alman cephesini toparlaması ve bir kanat harekatıyla harkovu ele geçirmesi gösterilir. stalingraddan geri çekilmeyi savunduğu için mart 1944'de görevinden alındı. 1950 yılında ingiliz savaş suçları mahkemesi tarafından 18 yıl hapse mahkum edildi, fakat 6 mayıs 1953'de serbest bırakıldı.
 • birçok tarihçi manstein'ın ikinci dünya savaşı'nın en iyi cephe komutanı olduğunu söylemektedirler. birinci dünya savaşı'nda hindenburg'un eski birliği olan 3.muhafız ordusunda piyade subayı olarak görev yapmıştı. 1939'da yarbay rütbesine yükseltildi, polonya seferi sırasında güney ordular grubu komutanı gerd von rundstedt'in kurmay subaylığını yaptı. genelkurmayın hazırladığı fransa'ya saldırı planı "schlieffen planı"nın düşman eline geçmesi üzerine hazırladığı "operation sichelschnitt" planını bizzat hitler'e sunma şansı buldu. genelkurmay geleneksel muhafazar havasıyla bu plana karşı çıktı, ancak yenilikçileri ve orjinal fikirleri her zaman desteklemiş olan hitler manstein'ın planını dahice buldu ve uygulamaya konulmasını emretti. bu planıyla manstein müttefiklerin beklemediği bir yer olan ardenler ormanlarından taaruzu başlatmayı düşünmüştü. 1 şubat 1940'ta generalliğe terfi ederek fransa savaşları sırasında 38. piyade kolordusu'nu başarıyla yönetti. başarısından ötürü "ritterkreuz - şövalye haçı" ile ödüllendirildi. şubat 1941'de von leeb'in kuzey ordular grubuna bağlı olan höpner'in 4.panzer ordusunda 56.panzer kolordusunun komutanlığına getirildi. bu kolorduyla 22-26 haziran 1941 arasında 320 km ilerleyip leningrad önlerine geldi. eylül 1941'de 11.ordu komutanı oldu ve kırım'ı aldı. kasım 1942'de don ordular grubu manstein'ın komutasına verildi. bu tarihten sonra manstein taktiksel dehasını konuşturacaktı. zorlu rus karşı-taaruzlarına göğüs gerdi. stalingrad'da sıkışan 6.ordu'ya 50km kadar yaklaştı. bu harekat sırasında elindeki en iyi tankın az sayıdaki panzer iv d olduğunu, karşısında ise kışı arkasına alan rusların t-34'leri olduğunu belirtelim. mantsein 6.ordu'yu kurtarmak için başladığı harekatta çir nehrine kadar geldi ancak inanılmaz kalabalık olan ruslar yüzünden karşıya geçemedi. oysa ki paulus'un talihsiz 6.ordusu ile arasında sadece 50 km kalmıştı. bu noktadan sonra bir savunma savaşına girişmek zorunda kaldı. şubat 1943'te almanların en başarılı karşı-taaruzunu yönetti ve harkov'u geri aldı. mart 1944'e kadar don ordular grubu komutanlığında kaldı ancak bu tarihte görevinden alındı. hitler'in statik ve son adamına kadar savunma prensibini benimsemiyor, bunun almanları kesin yenilgiye götüreceğini biliyordu. manstein sayıca çok üstün ruslar karşısında en uygun savunmanın almanların üstün yönü olan "hareket kabiliyeti"ni ön plana çıkaran "esnek savunma" ilkesini savunuyordu. fakat hitler için esnek savunma savaşmadan toprak bırakmak demekti. manstein gibi parlak bir generalin görevinden alınması almanlardan ziyade rusların işine yaramıştır.

  azicik olsa da ilgili olarak:
  (bkz: türkenübung)
 • (bkz: feldmareşal)
 • prusyalı aristokrat bir aileden gelen bu komutanın asıl adı asıl adı fritz erich von lewinski dir.
 • verlorene siege (lost victories) adlı kitabında hitler ile kara kuvvetleri komutanlığı(oberkommando des heeres - okh) arasındaki farklara değinir, polonya taarruzundan itibaren okh'nın genel kurmayın (oberkommando der wehrmacht - okw) etkisine girerek ordu yönetimini hitler'in eline bıraktığını anlatır.
 • "a war is not lost until you consider it lost."
  field marshal erich von manstein

  edit: bu laf wikiquote'de unsourced ("kaynak belirtilmedi" tadında) geçiyor. yani manstein'a yamanmış bi söz olabilir ama öyle bile olsa tamda adamına yakıştırılmış laftır.
 • hem düşmana göre hem de kendi kurmay kadrosuna göre almanların yetiştirdiği en iyi generallerdendir. hitler'in paranoyası yüzünden yetkileri azaltılmasaydı doğu cephesinde savaşın kaderi değişirdi.
 • heinz guderian tarafından ikinci dünya savaşı'nın operatif konulardaki en zeki generali olarak tanımlanan general.
 • zirhli birliklerin niteliksel onemine haiz bir sekilde hazirladigi polonya* ve fransanin* isgal planlari bizzat kendisinindir, barbarossa harekatinin da hazirlanmasinda calismistir. sivastapolu dusurmustur ve tarihin en buyuk zirhli savasini* yonetmistir. yonettigi olcekte birlikler acisindan hucum ve kusatma savasinda ikinci dunya savasinda muadili yoktur. savunma savasi mevzuunda ise (orospu evladi) walther model ile karsilastirilacak bir aksiyona girmemistir.

  buyuk oglu gero dogu cephesinde olmustur.

  helmuth von motlke ile birlikte gecmis iki yuzyilin en buyuk askeri stratejistidir ancak, fransa prusya savasinda parisi bombalatmamak konusunda otto von bismarcki hice sayan onculunun* aksine "preussische feldmarschalle meutern nicht"*** diyerek malesef(yetistigi kultur ve birinci dunya savasi deneyimiyle anlasilabilir) asker gelip asker gitmeyi garantilemistir..

  *http://en.wikipedia.org/wiki/fall_weiss_(1939)

  **http://en.wikipedia.org/wiki/manstein_plan

  ***http://www.youtube.com/…atch?v=duegnewpbfq&t=29m17s
hesabın var mı? giriş yap