şükela:  tümü | bugün
 • hindenburg'un yeğeni. fransa seferinin başarılı operasyon planını hitlere kabul ettirdi. stalingrad yenilgisinden sonra güney kanadının çökmesini önlemiş ama sonra hitler ile anlaşmazlığa düşerek 1944 martında görevinden alınmıştır. 1945'te ingilizler tarafından gözaltına alındı. bir ingiliz mahkemesi tarafından 1950'de 18 yıl hapse mahkum edildi ama 1953 mayısında serbest bırakıldı. 10 haziran 1973'te öldü.
 • birinci dünya savaşında başarıya ulaşmasına ramak kalmış, fransa'yı ezici insan ve teknoloji gücü üstünlüğü olmadan yenmenin tek yolu olan schlieffen planı'nı modifiye ederek ikinci dünya savaşında hayata geçirmiş panzer general. panzerlerinin yakınında olmayı çok severdi. heinz guderian'ın mentoru sayılabilir bir yerde.
 • 1887-1973. alman mareşali. 1906 yılında orduya katıldı ve birinci dünya savaşında görev aldı. özellikle verdun ve somme muharebelerinde çok başarılı oldu. 1937 yılında tümgeneralliğe yükseltildi ve kara kuvvetleri kurmay başkan yardımcısı oldu. fransaya düzenlenecek saldırının ardenneslerden geçerek yapılabileceğini ilk kez öneren kişi olması ve planın başarıyla uygulanarak fransanın 7 hafta içinde ele geçirilmesi ona hitlerin gözünde büyük nüfuz kazandırdı. fakat en büyük başarısı olarak rusyanın işgalinde 1942'de rusların kırım ve sivastopolde gösterdikleri çetin direnişi kırması ve 1943'de 6. ordunun stalingradda teslim olmasından sonra alman cephesini toparlaması ve bir kanat harekatıyla harkovu ele geçirmesi gösterilir. stalingraddan geri çekilmeyi savunduğu için mart 1944'de görevinden alındı. 1950 yılında ingiliz savaş suçları mahkemesi tarafından 18 yıl hapse mahkum edildi, fakat 6 mayıs 1953'de serbest bırakıldı.
 • birçok tarihçi manstein'ın ikinci dünya savaşı'nın en iyi cephe komutanı olduğunu söylemektedirler. birinci dünya savaşı'nda hindenburg'un eski birliği olan 3.muhafız ordusunda piyade subayı olarak görev yapmıştı. 1939'da yarbay rütbesine yükseltildi, polonya seferi sırasında güney ordular grubu komutanı gerd von rundstedt'in kurmay subaylığını yaptı. genelkurmayın hazırladığı fransa'ya saldırı planı "schlieffen planı"nın düşman eline geçmesi üzerine hazırladığı "operation sichelschnitt" planını bizzat hitler'e sunma şansı buldu. genelkurmay geleneksel muhafazar havasıyla bu plana karşı çıktı, ancak yenilikçileri ve orjinal fikirleri her zaman desteklemiş olan hitler manstein'ın planını dahice buldu ve uygulamaya konulmasını emretti. bu planıyla manstein müttefiklerin beklemediği bir yer olan ardenler ormanlarından taaruzu başlatmayı düşünmüştü. 1 şubat 1940'ta generalliğe terfi ederek fransa savaşları sırasında 38. piyade kolordusu'nu başarıyla yönetti. başarısından ötürü "ritterkreuz - şövalye haçı" ile ödüllendirildi. şubat 1941'de von leeb'in kuzey ordular grubuna bağlı olan höpner'in 4.panzer ordusunda 56.panzer kolordusunun komutanlığına getirildi. bu kolorduyla 22-26 haziran 1941 arasında 320 km ilerleyip leningrad önlerine geldi. eylül 1941'de 11.ordu komutanı oldu ve kırım'ı aldı. kasım 1942'de don ordular grubu manstein'ın komutasına verildi. bu tarihten sonra manstein taktiksel dehasını konuşturacaktı. zorlu rus karşı-taaruzlarına göğüs gerdi. stalingrad'da sıkışan 6.ordu'ya 50km kadar yaklaştı. bu harekat sırasında elindeki en iyi tankın az sayıdaki panzer iv d olduğunu, karşısında ise kışı arkasına alan rusların t-34'leri olduğunu belirtelim. mantsein 6.ordu'yu kurtarmak için başladığı harekatta çir nehrine kadar geldi ancak inanılmaz kalabalık olan ruslar yüzünden karşıya geçemedi. oysa ki paulus'un talihsiz 6.ordusu ile arasında sadece 50 km kalmıştı. bu noktadan sonra bir savunma savaşına girişmek zorunda kaldı. şubat 1943'te almanların en başarılı karşı-taaruzunu yönetti ve harkov'u geri aldı. mart 1944'e kadar don ordular grubu komutanlığında kaldı ancak bu tarihte görevinden alındı. hitler'in statik ve son adamına kadar savunma prensibini benimsemiyor, bunun almanları kesin yenilgiye götüreceğini biliyordu. manstein sayıca çok üstün ruslar karşısında en uygun savunmanın almanların üstün yönü olan "hareket kabiliyeti"ni ön plana çıkaran "esnek savunma" ilkesini savunuyordu. fakat hitler için esnek savunma savaşmadan toprak bırakmak demekti. manstein gibi parlak bir generalin görevinden alınması almanlardan ziyade rusların işine yaramıştır.

  azicik olsa da ilgili olarak:
  (bkz: türkenübung)
 • "he was not only the most brilliant strategist of all our generals, but he had a good political sense. a man of that quality was too difficult for hitler to swallow for long. at conferences manstein often differed from hitler, in front of others, and would go so far as to declare that some of the ideas which hitler put forward were nonsense"
  -sir basil liddel hart-

  ikinci dünya savaşının ve yakın askeri tarihin büyük askeri stratejisyeni. müttefiklerin ve nazilerin rommel propagandasının gölgesinde parlayan seçkin asker.

  soylu bir aileden gelen manstein, askeri tartışmalarda gerçeklerden çok kendi hayallerine inanmayı tercih eden hitler'e, gerçekleri söylemekten çekinmeyen bir subaydı. bu davranışı yüzünden hitler'le geçinemedi. yine de; soylu kanı taşıyan, prusya disiplin ve ekolünden yetişen büyük bir kumandan olduğunu iyi bildiğinden; hitler manstein'a büyük saygı duyuyordu. kötü ve umutsuz gidişat yüzünden 1944 yılında görevden alındı, dinlemeye çekildi. savaştan sonra, müttefiklerin savaş suçları mahkemesinden ceza aldı. sağlık nedenlerinden 3 yıl sonra serbest bırakıldı. ilerleyen zamanda alman ordusunu'nun nato bünyesinde yeniden teşkilatlandırılmasına yardım etti. huzur ve barış içerisinde öldü. naaşı berlin'de yakılmıştır.

  savaş anılarına dayanarak yazdığı "kaydedilen zaferler"* isimli bir kitabı vardır.

  bütün büyük askerlerde olduğu gibi, onun hatırasını da saygı ile anıyoruz.

  ekşi sözlük harp tarihi dairesi

  ileri okuma :

  http://www.spartacus.schoolnet.co.uk/…rmanstein.htm

  kitap şudur:

  http://www.amazon.com/…&qid=1281943498&sr=8-4-spell
 • (bkz: feldmareşal)
 • prusyalı aristokrat bir aileden gelen bu komutanın asıl adı asıl adı fritz erich von lewinski dir.
 • verlorene siege (lost victories) adlı kitabında hitler ile kara kuvvetleri komutanlığı(oberkommando des heeres - okh) arasındaki farklara değinir, polonya taarruzundan itibaren okh'nın genel kurmayın (oberkommando der wehrmacht - okw) etkisine girerek ordu yönetimini hitler'in eline bıraktığını anlatır.
 • "a war is not lost until you consider it lost."
  field marshal erich von manstein

  edit: bu laf wikiquote'de unsourced ("kaynak belirtilmedi" tadında) geçiyor. yani manstein'a yamanmış bi söz olabilir ama öyle bile olsa tamda adamına yakıştırılmış laftır.
 • hem düşmana göre hem de kendi kurmay kadrosuna göre almanların yetiştirdiği en iyi generallerdendir. hitler'in paranoyası yüzünden yetkileri azaltılmasaydı doğu cephesinde savaşın kaderi değişirdi.