şükela:  tümü | bugün
  • yücel paşmakçı'nın derleyip notaya aldığı eğlenceli bir burdur türküsüdür.
  • geçenlerde bir yerde denk geldim şu yazıya: "erik dalı gevrek olur". bu cümle 15 yıldır unuttuğum ve aklıma hiç gelmeyen bir anımı tazeledi. bu zamana kadar hatırladığım şeyler genelde kısa zaman içinde başıma gelenlerdi. uzun zaman önce yaşadığım şeyler ise birçok kez aklıma gelmiş olduğundan hayret edilesi bir yanları kalmamışlardı.

şimdi sizin için oldukça değersiz olan ve bitirdiğinizde "bu muydu yahu?" diyeceğiniz veyahut demeyeceğiniz(haliyle bunu diyebilmeniz için okumanız gerekir.bu yazıyı yayınlarken bile yazının okunacağına olan inancım street fighter'da 35 tekmeye maruz kalmış zavallı karakterimin can bar'ı kadar.) anımı klavyeye alayım. ( "kaleme alayım" deyimini postmodern olarak uyarladım aklımca)

o mantık abidesi olarak gördüğüm dedemin, 11 ağustos 1999'daki tam güneş tutulmasında galeyana gelip havaya birkaç el ateş etmesine şaşırdığım zamanlardayız. güneş bile kendini motive etmek için "ha gayret yüzdük yüzdük kuyruğuna geldik" diyor ya işte öyle bir hava. ne sıcak ne serin tam arası. böyle son model dijital fotoğraf makinelerindeki canlılık var etrafta.

ancak böyle ölçebiliyoruz artık biliyorsunuz. eskiden sadece gerçek ve taklidi vardı. şimdi her şey aslına pek yakın seçemiyoruz pek. doğaya şekil verip duyularımıza yaklaştırırken kendimiz doğadan oldukça uzaklaştık. ormanlar bizim kaç piksel olduğumuzu söylerken zorlanmıyordur eminim.

her neyse devam edeyim. kocaman bir bahçesi vardı dedemlerin. gerçekten ama. tropikal meyveler hariç her türlü sebze ve meyvenin yetiştiği bir bahçeydi. otobüs şoförü olmak isteyen zatım, kardeşimi el arabasına atar koca bahçede kendi isimlendirdiğim dinlenme tesislerinde mola verir hayattan bu şekilde keyif alırdım. bilim çocuk, bilim ve teknik dergilerini yeni yeni biriktirmeye başladığım o zamanlarda bu bahçe ve birtakım el aletleri benim için ihtiyaç duyduğum her şeyi karşılıyordu.

bir keresinde fasulye sırıklarından çakmaktaş otomobillerini andıran bir araç yapmaya kalkmıştım da projeden pratiğe geçtiğim anda tarih olmuştu her şey. o ara motor denilen şeye yormuştum başarısızlığımı da sebepler kendi yetersizliklerimdi belki de kimbilir. sonrasında bahçenin kendi kendine sulanması için bir bahçede koca bir delik açıp etrafı kanala boğarak tatmin oldum denilebilir. buradan uzun adam'a saygılar. kanal istanbul benim projemdir anlayacağınız.

insanların ağaca çıkmak dedikleri şey gözümde pek büyürdü benim. ağaca çıkmak özeldi. hele benim gibi üç metre yüksekte bile bilincinizi kaybedecek derecede yüksekten korkuyorsanız. bahçenin mütevazı yükseklikteki ağacı olan erik ağacına tırmanmaya karar verişim benim açımdan bir self meydan okumaydı denilebilir bu manada. bunu da ilk defa itiraf etmiş olayım. hem erik ağacı samimiydi. yanındaki diğer üç elma ağacı gibi soğuk nevale olmaması müsebbibiyle beni kendine çekmişti. ben de durmadım tırmandım. sonra ceviz ağacına, sonra daha yükseğe daha yükseğe derken pilot oldum.

şaka. ağacın dalı kırıldı ve düştüm. o zaman demişti sanırım dedem, "erik dalı gevrek olur."

öyle...

büdüt: yazıya burada denk gelmişsem demek.
  • artık günümüzdeki yorumuyla ankara türküsü olarak da geçmektedir ki en çok ankaralı'ya yakışır bir havası vardır.
  • erik dalı gevrektir
    amanın basmaya gelmez
    elin oğlu naziktir
    amanın küsmeye gelmez

eller oynasın eller
    diller söylesin diller
    ne derlerse desinler
    o dilleri yesinler

erik dalı gevrektir
    amanın eğmeyegelmez
    elin oğlu naziktir
    amanın değmeye gelmez

eller oynasın eller
    diller söylesin diller
    ne derlerse desinler
    o dilleri yesinler
  • 23 nisanda çocukları bu türkü ile oynaticaz, ancak ömer faruk bostan yorumunun orijinal halini bir türlü bulamadık ya remix yapılmış ya da potpori.
  • son zamanlarda kına gecelerinin ve düğünlerin vazgecilmez oyun havası.
    dün gece son ses defalarca kına gecesinde beynimi sikti kısmetse yarın da düğünde.
  • erik dalı, tıpkı harmandalı gibi bir tarz oldu. tek farkı var: erik dalı bütün yörelerde oynanıyor. engel tanımıyor. anadolu erik dalı ile kıvırıyor.
  • ulan ne güzel birşey bu. oturdugun yerde, omuzdan omuzdan oynatıyor.
  • burdurlu, teke ve yörük müziği kültürüyle yetişmiş, itü tmdk mezunu, kıymetli mahalli sanatçı özgür kaya'dan yücel paşmakçı derlemiş ve notaya almış bu türküyü 2000'li yılların başında. yücel hoca otantik olmayan parçaları almaz notaya, yani has ve has burdur türküsüdür bu sözlü oyun havası. trt thm repertuvar no: 4243. bilen bilir, bu türkü burdur yöresindeki düğünlerin vazgeçilmez parçalarındandır yıllardır. yalvaç'ın ali canlı'nın derlediği erik dalı gevrek olur türküsünden (rept. no: 1486) farklı olarak biraz daha oyun havası niteliği ağır basar bu parçanın. ege ve teke yöresi türkülerinin istanbul radyosundaki değişmez ismi tülin berbergil'den, sipsiyle giriş mevcut:
    http://www.trtturku.net/…ergil-erik-dali-gevrektir/
    adile kurt karatepe'nin ve sazların enfes yorumuyla:
    http://www.trtturku.net/…epe-erik-dali-gevrektir-2/

sonuçta ankara havası falan değildir, gayet hoş bir teke oyun havasıdır. yukardaki icralardan dinleyiniz :)
  • ömer faruk bostan isimli arkadas tarafından düğün versiyonu yapılmış olan, yılların oyun havası. klibini aralık 2016'da koymuşlar, aradan geçen 6 ayda yaklaşık 15 milyon izlenmiş, demek ki bu yaz düğünler erik dalı ile coşacak kanısına vardım ben.
    budur