*

şükela:  tümü | bugün
 • türkiye yakın tarihi konusunda yıllardır araştırmalar yapan hollandalı bilim adamı. "milli mücadele'de ittihatçılık" kitabı tarafsız, ayrıntılı ve gayet iyi bir çalışmadır.
 • bir süre mete tunçayla birlikte çalışmıştır.
 • leiden universitesi'ndendir kendisi.
 • "modernleşen türkiye'nin tarihi" isimli kitabın yazarı..
 • tezlerini oluşturmada, hatıratlara 'belge' kıymeti biçmesiyle maruf tarihçi.
  kurtuluş savaşı mücadelesinin alt yapı ve organizasyonun gerisinde ittihat ve terakki'nin olduğuna inanir.
 • turkey a modern history isimli kitabı koç üniversitesi'nde zorunlu hist301 dersinde okutulan şahıs. bahsi geçen kitap modernleşen türkiyenin tarihi isminde türkçeye de çevrilmiştir.
 • 2004 yili sonu icin sabanci universitesi'ne bir konusma amaciyla davet edilmis, prensipte anlasilmis* kisi.
 • ntv radyo'da bbc türkçe servisi'nin hazırladığı programdaki röportajıyla beni kendime getiren tarihçi. türkiye üzerine yaptığı tahliller, burada aydın geçinen insanlara küfür etmemi sağladı. türkiye'nin cumhuriyet, laiklik, demokrasi - muhafazakarlık, islamcılık karşıtlığını çok iyi tespit etmiştir. 1980 sonrası dönüşümü çok iyi gözlemlemiş, yorumlamıştır. röportajda, kenan evren dönemini abdülmecid dönemine benzetti. milli birlik için dinin kullanılması, camilerin yayılması (özellikle alevi köylerinde) konularına değindi. günümüzde devletin çok karışık göründüğünü, gerçekte de öyle olduğunu söyledi. hayret, bir çoklarının yaptıkları gibi akp iktidarını övmedi kendisi..
 • kafasi adamakilli basan cok az sayidaki cumhuriyet tarihcisinden biri. tulp'nin baskani.

  milli mucadele'de ittihatcilik* adli calismasi gercekten oldukca basarili. basindan sonuna dek kemalist anlati ile hesaplasmasi kitabin en buyuk artisi. kitapta alternatif metinlere/anlatilara yapmis oldugu vurgu ve cumhuriyet tarihini sadece nutuk eksenli okumaya yaptigi itiraz gercekten basarili. ve bunu akademik bir üslupta yapabilmesi, ideolojik kaygilardan uzak olusu nedeniyle, oldukca anlamli.

  modernlesen turkiyenin tarihi* kitabi uzerinde cok fazla durulmasi gereken bir kitap degil. ama lewis'in modern turkiye'nin dogusu kitabina kiyasla mukemmel. en azindan bize ders veren bir uslubu yok, bize modernlik dersi vermiyor ki kitap aslinda bir ders kitabi. ama biraz bati universitelerinde okunmak uzere yazilmis gibi. zurcher'in tum tezlerinin nuvelerini burada gorebilmek mumkun.

  terakkiperver cumhuriyet firkasi* adli eseri de basarili bir monografi. ataturk'un muhalefeti gormek adina yapmis oldugu bu girisim ve akabinde yasanan olaylar kitapta basarili bir bicimde sunuluyor. bence konusundaki en iyi monografik eser.

  osmanlıdan cumhuriyet türkiyesine işçiler* donald quataert ile yapmis olduklari derleme bir eser. örgütlü ve örgütsüz isci sinifinin yuzyillik bir zaman dilimindeki serencami kitabin icerigini olusturuyor.

  zurcher'in bu mustakil eserlerinde baska turkce'de yayimlanmis oldukca fazla makalesi mevcut. bunlar ve daha fazlasi icin http://www.let.leidenuniv.nl/…imo/tulp/research.htm adresine bakmaniz yeterli olur.
 • türkiye tarihindeki hükümetlerin ozellikle basarisizliklarindan bahsederken cumleye "successful governments" diye baslayarak insani biraz rahatsiz eden yazar.