şükela:  tümü | bugün
  • türkiye ambalajlı su raporu'na göre her yerde satılan ve pazarlanması on numara olan erikli su'yun insan sağlığına zararlı onlarca element ve bileşen barındırmasıdır.

rapora göre şu elementleri içermektedir:

- alüminyum
    - akrilamid
    - antimon
    - arsenik
    - benzen
    - benzoapiren
    - bor
    - bromat
    - cıva
    - amonyum
    - kadmiyum
    - krom
    - kurşun
    - nikel
    - nitrat
    - nitrit
    - selenyum
    - siyanür

bunlara sahip olmayan su var mı? buzdağı ve abant gibi onlarca marka sahip değil. suları kalitelerine göre sıralamışlar ve erikli 163. sırada. şaka gibi. sorsan erikli su'dan başka su içemeyen bünyeler var.

ayrıntılı bilgi: http://www.gidahareketi.org/su/

edit1: dortatli adli yazarın bilgilendirmesiyle devlet zamanında raporu yayınlayan sivil örgütü eleştirmiş: http://www.haber7.com/…indan-damacana-su-aciklamasi
  • erikliyi bırakamamalarının nedeni içindeki kimyasalların bağımlılık yapması olabilir bence.
  • özellikle en sonlara kadar gittim ve erikli görünce şok olmadım desem yalan olur.
    işte bunların hepsi pazarlamadır.

erikli

(bkz: erikli su)
  • evvel zaman icinde annemin migros'tan aldigi 500ml'lik erikli su'dan zehirlenmemizi hatirlatmis durum. neyse ki suyu sadece annemle ben ictik, yegenim de (2 yasinda bebekti o aralar) icseydi o zaman neler olurdu dusunmek bile istemiyorum.

ha bunu adamlara bildirdigimde aldigim cevap "bazen oluyo oyle, siz iyisiniz di mi, aman bize dava acmayin" olmustu. hey gidi gunler.
  • (bkz: erikli su'nun zehirli olması)

bugün de düzelttik ya resulallah.
  • erikli cepler için de zehirlidir. her 2 ayda bir zam getirirler. yaptıkları pazarlama ile en iyi su olduğu düşünülür ama gerçekler yukarıda yazılmış. uzak durun.
  • ben de diyorum niye zam geldi, bu kadar zehiri bulup bir araya getirmek kolay olmasa gerek.
  • bahsedilen elementler her suyun içinde vardır. önemli olan, konsantrasyonlarının yasal sınırların üzerinde mi altında mı olduğudur. yasal limitlerin altında ise güvenle tüketebilirsiniz. zaten piyasadaki suları da bu şekilde tüketmektesiniz.

çevre mühendisliğinden anlamayanlar teknik konulara yorum yapmasın artık.

(bkz: çevre kriterleri)
    (bkz: çevre standartları)
  • seneler önce bir arkadaş, bakanlığın incelemelerine göre erikli ve benzeri su markalarının da içinde olduğu bir liste yayınladığını, bu suların istenilen yetkinlikte olmadığını, birkaç marka su dışında gereken standartları geçemediklerini söylemişti. içilebilir standartta olan sulardan biri olarak buzdağı'nı söylemişti, araştırmış. ben de senelerdir buzdağı su alıyorum genelde eve damacana ile. piyasa sularına göre bir iki lira daha pahalı olmasına rağmen bir erikli, korusu gibi kazık değiş fiyatı. şuan 8.50 tl damacanası, avcılar cihangir'de suyu getiren bayi de aradıktan 10-15 dakika sonra getiriyor hemen. bu arada nestle de erikli ile aynı, nestle satın almıştı erikliyi yanlış hatırlamıyorsam. tarım ve hayvancılık bakanlığı ile sağlık bakanlığı'nın gereken standartlara sahip olmayan markalara satış yaptırmaması gerekir ama muz cumhuriyeti olunca her şey serbest. bu arada her yerde satılan damla suya da güvenmiyorum.