şükela:  tümü | bugün
 • türkiye ambalajlı su raporu'na göre her yerde satılan ve pazarlanması on numara olan erikli su'yun insan sağlığına zararlı onlarca element ve bileşen barındırmasıdır.

  rapora göre şu elementleri içermektedir:

  - alüminyum
  - akrilamid
  - antimon
  - arsenik
  - benzen
  - benzoapiren
  - bor
  - bromat
  - cıva
  - amonyum
  - kadmiyum
  - krom
  - kurşun
  - nikel
  - nitrat
  - nitrit
  - selenyum
  - siyanür

  bunlara sahip olmayan su var mı? buzdağı ve abant gibi onlarca marka sahip değil. suları kalitelerine göre sıralamışlar ve erikli 163. sırada. şaka gibi. sorsan erikli su'dan başka su içemeyen bünyeler var.

  ayrıntılı bilgi: http://www.gidahareketi.org/su/

  edit1: dortatli adli yazarın bilgilendirmesiyle devlet zamanında raporu yayınlayan sivil örgütü eleştirmiş: http://www.haber7.com/…indan-damacana-su-aciklamasi
 • evvel zaman icinde annemin migros'tan aldigi 500ml'lik erikli su'dan zehirlenmemizi hatirlatmis durum. neyse ki suyu sadece annemle ben ictik, yegenim de (2 yasinda bebekti o aralar) icseydi o zaman neler olurdu dusunmek bile istemiyorum.

  ha bunu adamlara bildirdigimde aldigim cevap "bazen oluyo oyle, siz iyisiniz di mi, aman bize dava acmayin" olmustu. hey gidi gunler.
 • (bkz: erikli su'nun zehirli olması)

  bugün de düzelttik ya resulallah.
 • erikli cepler için de zehirlidir. her 2 ayda bir zam getirirler. yaptıkları pazarlama ile en iyi su olduğu düşünülür ama gerçekler yukarıda yazılmış. uzak durun.
 • ben de diyorum niye zam geldi, bu kadar zehiri bulup bir araya getirmek kolay olmasa gerek.
 • bahsedilen elementler her suyun içinde vardır. önemli olan, konsantrasyonlarının yasal sınırların üzerinde mi altında mı olduğudur. yasal limitlerin altında ise güvenle tüketebilirsiniz. zaten piyasadaki suları da bu şekilde tüketmektesiniz.

  çevre mühendisliğinden anlamayanlar teknik konulara yorum yapmasın artık.

  (bkz: çevre kriterleri)
  (bkz: çevre standartları)
 • seneler önce bir arkadaş, bakanlığın incelemelerine göre erikli ve benzeri su markalarının da içinde olduğu bir liste yayınladığını, bu suların istenilen yetkinlikte olmadığını, birkaç marka su dışında gereken standartları geçemediklerini söylemişti. içilebilir standartta olan sulardan biri olarak buzdağı'nı söylemişti, araştırmış. ben de senelerdir buzdağı su alıyorum genelde eve damacana ile. piyasa sularına göre bir iki lira daha pahalı olmasına rağmen bir erikli, korusu gibi kazık değiş fiyatı. şuan 8.50 tl damacanası, avcılar cihangir'de suyu getiren bayi de aradıktan 10-15 dakika sonra getiriyor hemen. bu arada nestle de erikli ile aynı, nestle satın almıştı erikliyi yanlış hatırlamıyorsam. tarım ve hayvancılık bakanlığı ile sağlık bakanlığı'nın gereken standartlara sahip olmayan markalara satış yaptırmaması gerekir ama muz cumhuriyeti olunca her şey serbest. bu arada her yerde satılan damla suya da güvenmiyorum.
 • biraz daha açıklık getirelim.

  birincisi: ölçüm sonuçlarında 0 çıkanlar aslında ölçüm metodunun ölçemeyeceği kadar az içeriyor demektir. yani her metot her maddeyi aynı kesinlikte ölçemez. kullanılan metodun bir alt sınırı vardır. onun altında ise 0 değildir belki ama çok çok az olduğu söylenebilir.

  ikincisi: bir suyun içme-kullanma amacına uygun (temiz) olup olmadığı 2011 yılında yapılan 1 adet ölçüm sonucu ile belirlenmez. ölçümlerin sürekli yapılıyor olması gerekir örneğin ayda bir ya da daha sık. çünkü su kaynaklarının içerikleri zamanla değişiklik gösterir. bir mevsim çok yamur yağar, sel olur, içine başka sular karışır, bütün profil değişiverir. sudaki değişimlerin takip edilmesi gerekir. ama türkiye'de ne yapılıyor? ilk açılışta bir numune alınıp ölçülüyor. temizse temiz denilip ruhsat veriliyor. sürekli takip altında tutulması gerekir. o ilk numunenin doğru alınıp alınmadığı, adamın başka temiz bir suyu numune olarak gönderip göndermediği de soru işareti.

  tek bir numune sonuçları ile üretilen suların sürekli temiz olup olmadığı hakkında yorum yapılamaz. ancak ve ancak numunenin alındığı o an için durumu hakkında yorum yapılabilir.

  edit: bakanlık düzenli takip ettiklerini beyan etmiş. laboratuvarlarının yetkinliğini ve ölçüm sonuçlarını üçüncü tarafların kontrolüne açmalılar. kendi laboratuvarına kendi kurumun yetki verirse o iş olmaz. akreditasyon diye bir kavram vardı ama içine ettiler türkiye'de.