şükela:  tümü | bugün
 • cinarcik'a bagli tesvikiye köyünden ulasilan sevimli bir yaylamiz, kamp icin ideal bir mekan, patika yoldan ortalama bir yürüyüs temposuyla tirmanis bir saat kadar surecektir. universita dagcilik kuluplerinin ugrak egitim mekani. selaleleri gorulmeye degerdir.
  burada bir saatlik tirmanisla daha yukardaki delmece yaylasina ulasilabilir.
 • çıkmak için araba yolu yerine dağ patikası kullanıldığında zevk veren hikelara (birde yağmur yağıyorsa) sahne olan mekan.
 • erikli yaylası yalova-çınarcık’ta teşvikiye köyü’nün 6 km. yukarısında eskiden yaylacıların yaz aylarında kaldığı, şu anda boş, denizden 600m. yükseklikte bir yayla. kestane, karaağaç, ıhlamur, göknar ve elma ağaçlarıyla dolu bu yürüyüş parkurunun en önemli özelliği, kenarından yürüdüğümüz erikli deresi üzerinde pek çok şelale olması. yürüyüşümüz erikli yaylası’nın 2 km. aşağısından başlıyor. yaylada verdiğimiz kısa moladan sonra şelalelere doğru hareket ediyoruz. yayladan sonra dere kenarındaki patikadan 30 dakikalık bir yürüyüşle ağaçların arasına gizlenmiş şelalelere varıyoruz. 10 m.lik şelalenin üzerine çıktığımızda bizi daha küçük bir şelale karşılıyor.
  http://www.ogzala.com/geziyerleri/erikli.htm
  http://www.geziciyak.com/erikli.html
  http://www.nestravel.com/…ik/yuruyusler/erikli.html
 • kamp yaparken yildirimlari en yakinimda hissettigim yer
 • son derece zevkli bir trekking parkuruna sahip olan mekan. yaylada mola verip, birseyler yiyip yalova kent ormanindaki (bkz: #9358238) dereyi takip edince muthis bir selale manzarasiyla karsilasiyorsunuz. isin ilginci aslinda selalelere arabayla asfalt yolu takip ederek, dolayisiyla hic islanmadan, camura bulanmadan da gelebilirsiniz ama parkuru takip etmek ve sonunda selalere ulasmak, hatta gaza gelip, yukariya cikmak icin etraftan dolasmak yerine selalenin yanindaki kayalardan tirmanmak cok keyifli. sonrasinda gunduzlerini bilgisayar basinda oturarak geciren benim gibi insanlar kendilerini 40 yillik dagci sanabiliyor.*
 • eskiden daha keyifli olduğunu duyduğum kamp mekanı.
  yukarıya arabayla çıkmayı tercih edenler yarım saat sonra kamp alanına ulaşır idi. ulaşılan alan şelalaleler arası, dere kenarı bir yer idi. oradan ister aşağıdakine, ister yukarıdakine bir saat kadar yürüyerek ve tırmanarak ve hoplayarak ulaşılırdı. ekmekler dışarıda kalırsa inekler huzur vermezdi. yukarı araba ile çıkılsa bile aşağıya patikadan yürüyerek inmek farz idi. köye varınca köy kahvesindeki demli çayın tadına da doyum olmazdı.

  artık kalabalıklaşmış diye duydum. eski tadı kalmamış.
  o yüzdendir ki artık (bkz: pürenli yaylası)
 • erikli şelalesinden hemen önce yer alan mekan. burası bahsi geçen çifte şelalelere oldukça yakındır. arabayla teşvikiye köyünden yaklaşık 6~7 km yeşil mavi yolu takip ederek varabilirsiniz. bunun yanında yine köy üzerinden yol ayrımıyla dere yatağından sapmadan bu yaylaya varmak mümkündür. araba yoluyla 15 dk, hafif bir yürüyüş ile yaklaşık 2 saat sonra varabilirsiniz. ancak bunun yanında açıkca söyleyebilirim, yalova'nın arap işgaline uğramasından sonra kesinlikle çok kalabalık ve sıkıntılıdır. alternatif olarak delmece yaylası kullanılabilir.
 • burayı gece vakti ararken girdiğimiz bir kahvehane bize yolu tarif ettikten sonra "ama orda artık ayılar var, silahınız olmadan gitmeyin bu vakitte" dedi. sözlükte yazılanlara bakınca palavra olduğunu düşünmeye başladım ama söylemekte fayda var.
  ayrıca şunu da eklemeli. ayılar uysalmış (!) şehirde ayı oynatan çingeneler dağıtılınca, jandarma ayıları buraya salmış. o yüzden insana alışık ayılarmış. çadırınıza uzaktan taş atarlarmış (!) nasıl ayı anlamadık, anlamaya da niyetlenmedik doğrusu...
 • yol yuzunden amina koyulmus yayladir,ozellikle selaleler recep ivedikten daha ivedik hayvanlar tarafindan isgal altindadir.ozellikle bu hayvanlar buraya iserler,coplerini atarlar sehirde yapamadiklarini bu guzel yerde eksiksiz yerine getirirler.
 • çifte şelale gürül gürül akarken yüze çarpan suyu hissetmesi, alt şelale yakınındaki taşlara oturup onlarca metre aşağıdan akan dereyi izlemesi, dipsiz göl'deki gözetleme kulesinden göl ve orman manzarasına dalıp gitmesi, yayladaki düzlükte koşturması, akşamında kent ormanında kamp kurup dibindeki derenin sesi ile uyuması ayrı güzel, teşvikiye köyüne bağlı yayla.

  ah bir de o yol keşke hiç asfalt olmasaydı da insan demeye bin şahit kendini bilmezler tarafından bu kadar hunharca kirletilmeseydi.

  gitmişken mutlaka 11 km. uzaklıktaki henüz tahrip edilmemiş delmece yaylası'na çıkıp en dipteki evde yaz kış yaşayan amcanın en azından bir çayını içmeden dönmemeli.