şükela:  tümü | bugün
  • bilkent iktisatin bölüm başkanı, ayrıca en güzel growth hocası, referansının değerini alınan burslarla ölçmek mümkündür. allah herkese böyle referans nasip etsin. amin.
  • syllabusında "i dont live in the actual world" yazan orjinal iktisatçı.
    geçtiğimiz yazın ortasında en iyi 1000 iktisatçı arasında 100küsürüncü olduğu yazılmıştı ama daha sonradan yaptığım araştırmada o listede olmadığını gördüm.
    çok üzülmüştüm.
    http://www.bilkent.edu.tr/~yeldane
  • genç yaşta profesör olan*, yazdığı makalelerin,akademik yayımların listesinin sayfalar doldurduğu, ülkenin belkide en üretken iktisat hocası.

son gittiği porto alegre sosyal forumunda yaptığı sunumu ve orada söylenenleri okumayı dört gözle bekliyoruz.
  • turk standartlarina gore gayet iyi bir hocadir amma velakin dunyada en iyi makroculardan biri hele hele growthculardan biri oldugunu soylemek ni$angahsiz, daglara ta$lara atmaktir. zira ne alani makro teoridir*, ne bu alan oyle turkiye'den gorundugu kadar bo$tur.
    haa, bu alanda en iyilerden biri kim midir?
    (bkz: sargent)
  • imf reçetelerini savunan neo-liberal bayraktarlara yazdığı makalelerle sık sık cevap veren bilkent başekonomisti.. bu konuda en önemli makalelerinden birisi "on the imf-directed disinflation program in turkey: a program for stabilization and austerity or a recipe for impoverishment and financial chaos, eylül 2001" dir.. ayrıca, asaf savaş akatda dahil olmak üzere pek çok neo-liberal doktrin muhafızına ayar vermeyi hobi olarak benimsemiştir.. deniz gökçeyle de önemli bir kapışmaları olmuş hatta deniz gökçe adlı televole ekonomisti uzunca bir süre gazetede köşesini buna ayırmıştır.. daha sonra, bilkent iktisat bölümü erinç yeldanın makale sayısı ile deniz gökçenin son 5 yıldır hiçbirşey yazmamış olmamamasından dem vurarak, "ehliyetsiz kişiler"i afişe eden bir resmi açıklama yapmıştır..
  • zamanında boğaziçi üniversitesinde deniz gökçenin öğrencisi olan ve boynuz kulağı aşar atasözünü doğrulayan insandır. iktisat bilimini deniz gökçe gibi popüler olmak amaçlı değil , ülkeye yeni değerler katmak amaçlı kullanır.
  • sahip olduğu sosyalizm anlayışının; genç üniversite sosyalistlerinden farklı olduğu derslerine girilince anlaşılan insan.. yeri geldiğinde liberal sistemin cesitli yanlarina olumlu atiflarda bulunur.. hatta kitabında, verimli sermaye piyasalarının endustrilesmis bir ülkeye muhtemel hizmetini uzun uzadıya anlatır.. türkiyeyi altyapısız global piyasalara açıldığı için eleştirir.. yoksa sadece açıldığı için değil.. ööle gaz yapmamak lazım "hobaa! sosyalizm yürü be!" diyerek.. işte budur zaten erinç hocanın güzelliği: herşeyi mantıklı ve üsturupluca tartışabiliyor..
  • derste bir an durup pencereye doğru bakarak disconnect vaziyette"biz neden bu teorilerle uğraşıyoruz ya? gidip boğazda çiçek toplayıp bir soğuk rakı içsek daha iyi olmaz mı?" demiş beni benden almıştır.. hafta içi okunacak makaleleri "giyin pijama terlikleri, açın bi bira, bi de müzik yandan, okuyun çerez olur" şeklinde ödev olarak verir..
    gönül adamı bu insanla en kısa zamanda bir rakı-balık yapmak hülyasındayız sınıftaki rakıcılarla.. ayrıca kendisi eylül 2003 itibariyle bölüm başkanlığını fatma taşkına devretmiştir.. artık daha relax olduğunu görmekteyiz..
    ayrıca kendisi öğrendiğimiz kadarıyla sosyalist ekonomistler grubu urpe(union of radical political economists) üyesidir.. sllyabusunda her zaman marksizanlığı görülebilir.. beni "rate of explotation" tanıştırmış insan..
  • geçen sene kastım o kadar bütün ders programını değiştirdim. gene de ayarlayamadım, bu adamın verdiği macro dersini alamadım denk gelmedi bi türlü... kesinlikle ders alınması gereken bir hocaymış bunu duydum, bunu söyler, bunu da buraya yazarım işte...
  • porto alegre sosyal forumuna ford sponsorluğunda giden jip sahibi küreselleşme karşıtı.