şükela:  tümü | bugün
 • guney afrika cumhuriyeti menseili ozel askeri sirket.

  economist'in 2004 raporuna gore irak'ta amerikanin kazdigi kuyulari 14,000 silahli askerle koruyan ozel "guvenlik sirketi".

  angola gibi petrol ve mineral yonunden zengin fakat politik istikrar yonunden zayif afrika ulkelerinde de guvenlik faaliyetleri cok yaygin sirketimizin. aralarinda apartheid doneminde kolluk kuvvetligi yapmis, afrikali kolu bacagi kesip mangalda kizartmak gibi zevkleri olan, affiniza siginarak, orospu cocuklari barindiran bir sirkettir.

  hani derler ya politik istikrar, demokrasi, akp -pardon lan sonuncusu araya karisti- yabanci sermaye cekip kalkinmak icin on kosullardir diye... yok boyle bisii. afrikanin dogrudan yabanci sermaye ceken top 5 ulkesi, biri angola, ic savas, yolsuzluk, ve guvensizlik icinde kivranmakta. ama yabanci sermaye geliyor. mineral yogun bolgelerde sermaye yogun altin, gumus, petrol cikarimi yapan yabanci sermayemiz, baska bir yabanci sermaye at kosturma alani olan erinys gibi ozel askeri sirketleri kiralayip kendi guveligini sinirli alanda kendi sagliyor.

  caktin kofteyi? yani hem yabanci sermaye girmis oluyor, hem de yabanci sermaye girmis oluyor...kime girmis oluyor? soylemezsem enrty gotume girmemis oluyor...yolla!
 • bu da websitesi. hani binlerce asker kiralamak filan isteyen olursa diye...

  http://www.erinysinternational.com/
 • "gradiva bir kurtuluş, bir mutlu çıkış, bir eumenides, bir iyiliksever kadın betisidir. ama, eumenides'lerin eski erinya'lardan, hırpalama tanrıçalarından başka bir şey olmamaları gibi, aşk alanında da kötü bir gradiva vardır." roland barthes - fragments d'un discours amoureux**

  "burada klasik örneği "pontos euxeinos" olan antikçağ'ın örtücü sözleriyle eşdeğerli doğruluk savunucusu apotropeik bir görüş açısıyla karşı karşıya bulunuyoruz. intikam tanrıçaları erynnie'lere*, kötülükten sakınmak için, iyi dilekli eumenide'ler* adı verilirdi; modern bilinç de, aynı biçimde, bütün düzen bozukluğu etmenlerini kendi öz etkinliklerinden sıyırarak tasarlıyor, kısacası onlarla tekbeden oluyor." carl gustav jung - insan ruhuna yöneliş

  (bkz: erinyes)
  (bkz: erinyeler)
  (bkz: eriny)
 • yunan ve roma mitolojisinde öç alma tanriçalari.
 • “intikam tanrıçaları erinya’ların, jüpiter de dahil olmak üzere bütün tanrılardan önce var olduklarına inanılırdı. intikamın tanrısallık’tan önce gelmesi! antik mitolojinin en büyük sezgisi bu olmuştur.”

  (bkz: histoire et utopie)
 • öç almakla birlikte vicdan’ı da simgeleyen tanrıça(lar).
  bazen burada olduğu gibi suçlunun başının etini yiyen kadınlar gibi tasvir edilirlerken bazen de kişinin peşinden sonsuza kadar koşan köpekler olarak anlatılırlar.
 • mitoloji'de bazan bir, bazan üç, bazansa çokça oldukları söylencelerde geçen öç alıcı/intikam/öc alma tanrıça(lar _ sı)ıdır erinys('ler).

  (bkz: erinysler)
  (bkz: erinyeler)
  (bkz: erinyes)