şükela:  tümü | bugün
 • nasıl bir oluşum olduğu hakkında en ufak fikrim yok. yeni düzenlemeye göre internet ortamına kasediniz düşerse hemen tib'e başvuruyorsunuz. tib'de sikişli-sokuşlu kasedinizi izleyip lan bu hakkaten o diyor ve hemen erişim sağlayıcıları birliğine faks çekiyor. faksı alan birlik başkanı düğmeye basıyor ve o kaset internetten uçup gidiyor, sanki hiç yokmuşçasına.
 • tek işi site veya url engellemek olan kurum. gelirleri üyelerin aidatlarından ibaret, üyeleri de bizim erişim sağlayıcılarımız. url engelleme için yapacakları milyon dolarlık yatırımları da ceplerinden karşılamaları gerekiyor. yani biz daha yavaş ve sansürlü internet hizmeti alalım diye devlet zoruyla yatırım yapacaklar, parasını da haliyle bize yansıtacaklar. yani sadece daha yavaş ve sansürlü olmayacak, muhtemelen pahalı da olacak.

  işin acı tarafı, bir erişim sağlayıcı da çıkıp demedi ki, "bu nedir?" demeye cesaret edenin piyasadan silineceğine emin olduğumdan onlara da kızamıyorum.
 • delete tuşunun insani yansımalarını barındıracak olan birlik.
 • 5651 sayılı yasanın 9. maddesinde belirtilen hususlardan ötürü sulh ceza hakimliklerinden alacağınız engelleme kararları, kararın verilmesi ile birlikte hakimlik kalemi tarafından hemen faks ve en kısa zamanda tebligat yoluyla tebliğ edilir. faksın esb'ye ulaşımıyla beraber 24 saatlik bir süreç içerisinde siteye erişimi engellenir. bu bir tedbirdir. karar gereği uygunsuz içerik siteden çıkarılmadığı takdirde erişimin açılmayacağı belirtilir.

  edit: yargıyı vicdanlarda yargılayabilirsiniz. ancak kendi aldığım kararlara ve kararların esb tarafından uygulanma sürelerine bakıyorum da, gerçekten büyük bir eksiklik doldurulmuş durumda.
 • genel sekreteri için (bkz: bülent kent)
 • internet erişim sağlayıcılarla entegre sistem kuran, ülkenin dört bir yanından gelen mahkeme kararlarını bu entegre sistem üzerinden servis sağlayıcılara anında uygulatan, uygulatacak kurum. şu an bu entegre sisteme kasım 2015 itibariyle yalnız turkcell geçmiş durumda, ilerleyen dönemde türk telekom ve vodafone da eli mahkum dahil olacak.

  şimdi bu erişim engeliyle ilgili bizzat yaşadığım ve bundan sonraki süreçte örneklerine sıkça rastlayacağımız sakat durumu aktaracağım.

  şirketimize ait birkaç domain var ve bu domainlerin hepsi godaddy'den aldığımız basit bir hosting planına yönleniyor. bu domainler birkaç sayfadan oluşan, 40 yılın başında güncellenen, basit şirket web siteleri ve hepsi aynı içeriğe yönleniyor.

  2014 yılı sonunda digiturk, korsan yayın yapan veya ne bileyim izinsiz maç özetleri yayınlayan bir site için; ilgili siteye dns değiştirerek erişimin de önüne geçmek için, url adresinin yanında ip adresi için de erişim engeli kararı çıkartıyor. bu kararla beraber, aynı firmadan(bkz: godaddy) hosting hizmeti alan, şansa dosyaları aynı server üzerinde barındırılan bizimki gibi yüzlerce siteye de erişim engeli getirilmiş oluyor. şimdilik bir tek turkcell bu entegre sisteme geçmiş olduğu için; 4 ayın sonunda fark ettiğimiz bu durumun nedenini kavramamız, turkcell ile uzun yazışmalar sonucu oldu. türk telekom ve vodafone bu entegre sisteme henüz dahil değil ve ilgili kararı yalnız url engelleme olarak uygulamışlar, bu nedenle sitemize -şimdilik- türk telekom ve vodafone üzerinden erişilebiliyor.

  devlete karşı girişilecek hukuk mücadelesi için ne zamanımız, ne bütçemiz, ne de bu ülkedeki adalet sistemine inancımız var. bu nedenle biz bu işin çözümünü -hiç gerek olmamasına rağmen- yıllık 200tl'lik ek maliyetle, sabit ip kirama yoluna giderek bulacağız. (bkz: dedicated ip)

  sonuç olarak yeni türkiye’de bundan sonra bu tarz bir sürprizle karşılaşmak istemiyorsanız, bir web sitesi kurmayı yalnız domain+hosting değil, domain+hosting+dedicated ip olarak düşünmeniz lazım, bilginize.
 • kısaca amaç şudur. birileri istediği gibi site kapatabilsin kimsede buna karışamasın. bu oluşumun temel nedeni 17-25 aralık tarihlerinde ortaya çıkan kasetlerin hızlı bir şekilde engelememesiydi artık aşırı hızlı bir şekilde engelenebilecek. zamanında hoşa gitmeyen haberler yapıldığı için sputniknews gibi haber siteleri bile herhangi bir yazı bile olmadan kapatıldı ve kapatılmaya devam ediyor.
 • (bkz: #62118974)