• akne vulgaris tedavisinde kullanılan bir tür jel. tretin ile karıştırmamak gerek.
  • soyucu, deri yenileyici bir krem. ince ve azar azar sürülmelidir. aksi takdirde yenilenicem diye bi anda eskiyebilirsiniz. keselenmiş tene sürüldüğünde minik bir yanma hissi yaratır. saydam rengi sebebiyle kimyasal silah sanılıp korkulur. kullanımdan sonra ellerin yıkanması gereklidir.
  • yaş 35 yolun yarısı derken, ergenlikte bile oluşmayan aknelerle tanıştım. dermatologun verdiği ilaçlardan biri bu. gece yatarken temiz cilde sürülüyor. çok keskin ve alkollü bir kokusu var. gözleri yaşartabiliyor. ince bir tabaka halinde tüm yüz cildine uygulanıyor ve saniyeler içinde kuruyup ağzı burnu oynatamayacak kadar gergin bir tabaka oluşturuyor. eğer kazara esnerseniz kurumuş tabaka patır patır çatlıyor. sabah yüz yıkanırken de zor temizleniyor.
  • fiyatı 17,20 tl'den 70 küsur liraya çıkmış ilaç.

edit: imla

edit2: ilacı ssk karşılıyor olmasına rağmen eczacı tarafından dolandırılmışım. ayrıca doktor tarafından 3 kutu yazılan azitro'dan eczacı 1 kutu vermiş. fiş miş de vermedi, bunları tabi 3 hafta sonra doktora bir daha gidince öğrendim. neyse sağlık olsun
  • sözlükte ve diğer sitelerde gördüğüm yorumların aksine, bana mucize gibi gelmiş jeldir.
    bundan 2,5 sene önce ağzımdaki aft illeti yüzünden cerrahpaşa tıp fakültesinde bir dermatoloğa gittim. behçet şüphesiyle sorular sormakta olan genç bir doktordu. derken içeri yaşlı tontiş bir doktor amca girdi, şikayetlerimin ne olduğu konusunda bilgi aldı. çıkmadan da şöyle bir beni süzüp "kızıma bi eritretin yaz" dedi, saçlarıma bakıp "bi de hp-biotin" yaz dedi. ikisi de o sırada piyasada bulunmamaktaydı, eczane eczane gezdim rafta kalan bi eritretin buldum. o günden birkaç ay sonra, beni o süre içerisinde hiç görmemiş insanlar hayretler içerisinde kaldı. tarla gibi yüz bebek poposuna dönmüştü. bunda illa ki uykumu yemeğimi düzene sokmuş olmamın da etkisi vardır. yine de eritretin candır, o tontiş amcaya minnettarım.*

edit: yıllaaar yıllar sonra o sivilceler tekrarladı mı, evet. ben bin türlü şey denedim de fayda etti mi, hayır. eritretin var mı piyasada, yok. tam muadili var mı, ı ıhh o da yok. muadili denen zerzevatlar da bi b.ka yaramadı. ama şu an etrexin (isotrexin'in muadili o da) ve sivex combosu yaptı doktor bana, bir gün biri bir gün öbürü. bu işe yarayacak inanıyorum. etrexin'in etken maddeleri eritretin'e daha yakın. niye yazdım, eritretin bulamayanlar boşuna isotrexin aramasın, etrexin'i dayasınlar. acnemix falan uğraşmasınlar hiç. ha acnelyse denemedim ona da iyi diyyolla.

son edit: artık bulunabiliyor ve artık bana iyi gelmiyor. zaten çenemde sürekli çıkan bir iki kistik akne dışında sivilce sorunum yok sayılır. onları da kendi haline bıraktım.
    yani artık bulunabiliyor demenize veya sivilcelerin ne durumda fayda gördün mü diye sorulmasına gerek yok. yaş oldu 29 bi zahmet kendiliğinden azaldı artık yani. durum budur.
  • stres ve düzensiz beslenme sonucu çene ve alın bölgemde çıkan çok ağrılı ve oldukça büyük akneler yüzünden zor günler geçiren şahsımın acılarına bir nebze de olsa derman olmuş olan jeldir. cildim oldukça hassas, soyucu etkisinden dolayı ince bir tabaka halinde ve yalnızca sorunlu bölgeye temas edecek şekilde uygulamam önerildi, bir haftalık uygulama sonucu memnun olduğunu söyleyebilirim. sivilce izlerine de iyi geldiğini söyledi eczacı bakalım, umarım faydasını görürüm.
  • sivilce tedavimde şuan kendisi her gece benimledir. tedavimin daha 2. ayındayım ve evet işini bilmeyenler tarafından uygulanan malzemeler sonucunda bu haldeyim. güncelleme yapacağım ki benim gibi cevapsız kalmayın

güncelleme: bir cacığa yaramadı, roaccutane ile çözüm buldum ancak
  • sivilce ve mukabilinde oluşan lekeler için doktora gittiğimde doktorun kullanmamı söylediği kremdir.

hassas ciltleri tahriş etme ihtimalinden dolayı önce üç gün arayla kullanılması gerektiğini, tahriş olmadığı durumda günlük kullanıma uygun olduğunu belirtmiştir. göz ve dudak çevresinde kullanılmaması gerektiğini, ince tabaka halinde uygulanması gereken bir krem olduğunu da eklemiştir.

doktor, kullanım sürecinde olumlu sonuç elde edildiğinde tekrar gelmemi istemiştir. fakat iyi veya kötü olarak yüzümde bir değişim olmadı. kremin normalde isteğe göre kullanıp isteğe göre bırakılan bir krem olmadığını öğrensem de bırakmam dahilinde de ekstra bir sorunla karşılaşmadım.
  • 1 aydır düzenli kullanıyorum. en ufak bi düzelme görsem inanacağım etkisine. gece gergin bir suratla uyuyorsunuz. sabah yıkaması oldukça zor çıkmıyor bir türlü yüzünüzden. yanında cleocin t ve dermoskin ac gun kullanıyorum. yağlı şeyler yemedikçe zaten sivilcem çıkmıyor. izler için vermişti doktor fakat ben bir etkisini göremedim.
  • cildiyeye gidip sadece sivilce izlerim için bir ilaç istediğimde bana verilen ilaçtır eritretin. ilacın prospektüsünde de yazdığı gibi, 6 hafta* boyunca hiçbir etkisini göremeden kullandım. sabırlı olup kullanmaya devam etmek gerekiyor.

altıncı haftadan sonra yüzümdeki lekelerde iyileşmeler görmeye başladım. cildim sürekli soyuldu, cilt yenilenmesi ile izler yavaş yavaş silindi. *
    tabii ki bu tedavinin güneşin bol olduğu cilt yakan aylarda uygulanmaması gerekiyor. güneşli aylara gelince bıraktım ben de. henüz tamamlanmamıştı ama yine de fondötensiz sokağa çıkabilmeye başladım en azından. tekrar ilaç almaya gittiğimde doktor ekim ayından önce kesinlikle başlamamamı söyledi. ekim'de başladığımda da sürekli güneşten korunmam gerekti ama neyse.*iz bırakabilirmiş güneş, bunu deneyerek öğrenmek istemedim.

çıkacak olan sivilceleri de çıkmadan, daha derinlerde pusuya yatmış ve sadece acıtıyorken kurutabiliyor ama asıl işlevi bu olmadığından bu konuda eritretine bel bağlamıyorum. roaccutane ve zoretanin kullanımını gerektiren sivilceleri zaten kesmez, çok daha basit bi ilaç bu.

kullanımla ilgili deneyimim: gece sürünce yüzü aşırı gerginleştirir. sabah kalkınca benim gibi yağlı cilt yapısına sahip olanlarda eritretinden eser kalmamış olabilir. *sabah sadece suyla yıkamak eritretini temizlemez, kaygan bir his bırakır. temizleyici bir ürün kullanmak gerekir. garnier'in bim dahil her yerde satılan 3ü 1 arada bir temizleyicisi var onu kullanıyorum ben, öneririm. bu arada gece eritretin'i kullanmadan önce de yıkamak gerekiyor yüzü. ıslak veya nemli yüze veya açık sivilce yaralarına kesinlikle uygulamıyorum, çok yakıyor sonra. bir de son olarak şunu söyleyeyim: ağda ile bıyık aldıracak olanlar o bölgede eritretin kullanmasın. ilaç kullanımı sırasında cilt çok hassas olduğundan bu işlem derinizi kaldırabilir.

hala bir tüp daha kullanmalıyım şu anda. ama bu aralar etrafımdaki birçok kişi yüzün bayağı iyileşmiş ne kullanıyorsun öyle gibilerden sorular soruyor. kısacası mucizem olmuş olan bi ilaçtır kendisi.
hesabın var mı? giriş yap