şükela:  tümü | bugün
 • yılancık.
 • genelde çocuklarda görülen ve aşırı bulaşıcı bir deri hastalığı.
  yüzde, kol ve bacaklarda kızarıklıklar, ateş ve gibi belirtilerle ortaya çıkar.
  hastalığa karşı alınabildiği kadar c vitamini ve çiğ sarmısakla zenginleştirilmiş bol sebze ve meyve tüketilmesi faydalı olacaktır.
 • streptokok türü mikropların yol açtığı akut bir deri enfeksiyonudur. yüz, kol ve bacaklarda kızarıklıklar, ateş ve genel durum bozukluğu gibi belirtilerle ortaya çıkan bir cilt hastalığıdır.
  erizipelin etkeni streptococcus pyogenestir. bu mikrop çıplak gözle görülemeyecek kadar küçük bir sıyrıktan ya da kaza sonucu oluşan bir yaradan vücuda girer.
  titremeyle birlikte ateş yükselmesi ilk belirtileri arasındadır. daha sonra baş ağrısı bulantı ve kusma gibi şikayetler görülür. birkaç saat ya da en fazla bir gün sonra belirgin ve kırmızı bir leke görülür. kesin sınırları olan canlı kırmızı renkteki bu lekeler ödemlidir üzerleri parlak ve düzdür. sağlam deriye göre daha kabarıktırlar. leke gergin ve sıcaktır. lekenin üzerine basılması ile orta şiddette bir ağrı oluşur. ayrıca yüksek ateşe bağlı olarak kalp atım hızında artış ve kan basıncında düşme görülebilir.
  tedavisinde ise yüksek dozda penisilin kullanılmakta ve tedavi en az 10 gün sürdürülmektedir.
 • boynumda ameliyat izini taşıdığım hastalık.
 • yılancık hastalığı olarak da bilinir. küçük yaralardan veya sıyrıklardan bulaşan mikropların neden olduğu bir hastalıktır. tıp dilinde "erizipel" olarak geçen bir çeşit deri hastalığıdır. erizipel aynı kişide birkaç kez görülebilir.

  bulaşıcı bir hastalık olan yılancık, titreme, yüksek ateş ve genel durum bozukluğu ile seyreder.

  mikrobun girdiği deri bölgesinde ağrı oluşur. deri mor-kırmızı renkte ödemli ve parlak bir hal alır.

  mikrobun deriye girmesinden birkaç saat sonra ateş ve titreme görülür. özellikle yüzde, burunda veya baldırlarda çevresi kabarık yaygın kızarıklıkla birlikte ağrı görülebilir.

  deriyle ilgili lenf bezinde ağrılı bir lenf bezi şişmesi oluşabilir. yüzde oluşan erizipeller daha sonradan menenjite yol açabilir. bu nedenle ihmal edilmemesi gerekir.

  yılancık belirtileri

  * ateş
  * ani üşüme ve titreme
  * vücudun yüz ve baldır çevresinde kızarıklık ve kızarıklığın çevresinde kabarma
  * kızarık bölgelerde ağrı
  * iştahsızlık
  * baş ağrısı

  yılancık tedavisi

  doktor kontrolünde yapılan antibiyotik tedavisi ve deriye kullanılacak antiseptik merhemler hastalığın kolayca tedavi edilmesini sağlar. tedavide kullanılan ilaçların başında penisilin gelir.

  tedavinin ilk şartı kesintisiz yatak istirahatidir. hastanın ayrıca bol bol sıvı gıda alması gerekir.
 • sık görülen cerrahi enfeksiyonlardandır.etken hemolitik streptokoklar. akut olarak ilerleyen lenfanjit ve selülit durumudur.
 • etkeni beta hemolitik streptokoklardır. genellikle yüzde görünür. sınırları belirgin ve ciltten kabarıktırlar.

  sellülitten farkı budur. çünkü sellülit kabarmaz ve sınırları belirsizdir. en sık alt ekstremitede (bacaklarda) görülür.

  ikisi de cilt ve ciltaltının enfeksiyonudur.