şükela:  tümü | bugün soru sor
 • çok güzel bir haberdir. keşke veli saçılık ve erkan baş gibi nice muhalif solcu insanlar chp olsun hdp olsun aday olup mecliste hak mücadelesi verme şansına erişse. mesela cenk yiğiter, nuriye gülmen, semih özakça gibi khk mağdurları da milletvekili olabilise. çok az oy potansiyeli olan sosyalist, komünist partilerin temsilcileri bu şekilde mecliste varolabilme hakkını elde etse. bu iktidarın mağdur ettiği her kesimden birileri mecliste sesini yükseltebilse güzel olmaz mı?

  memleket doğrudan açık faşizme giderken, eğitim, sağlık, emeklilik paralı olmuşken. toplumun bütün ilerici dinamikleri çökerken ve toplum bu çöküşü destekleyen, göz yuman ya da sesini çıkarabilenler olarak bölünmüşken kürt milliyetçiliği tkp, sip, tip diye kavga edenlerden bıktık artık. bize herkesin duyabileceği yerde kral çıplak diye bağırabilecek adam lazım.

  edit: barış atay da hdp'den aday olmuş. o da olumlu
  edit2: ahmet şık da aday olmuş o daha olumlu
 • sıra bana da geldi
  (bkz: erkan baş kim amk)
 • katolik sosyalistleri çileden çıkaran harekettir. yaşasın hristiyan kardeşliği
 • marjinal sol oyların yerini bulması ve mecliste temsil edilmesi gerektiğine inanıyorum ve bu yüzden erkan başı destekliyorum. hdp ve selo az akıllı olsalardı oyumu alabilirlerdi fakat ama onlar basit kürt milliyetçisi bir parti olmayı seçtiler
 • sosyalizmi de, emeği de, sokağı da meclis'te en iyi temsil edecek adaydır. bir kere merttir, insandır. "erkan baş'ı sevmiyorum", "sosyalizm bu değil" filan diyenler; her kimleri seviyorsanız yanlış yoldasınız.
 • birgün gazetesi'nden melih pekdemir'in değindiği konu.

  “birinci dünya savaşı’nda almanya yenilince biz de yenilmiş sayılmıştık” derlerdi. şimdi savaş değil seçim var, lakin bazı sol çevreler “hdp veya chp başarınca biz de başarmış sayılalım” deyip başarının tanımını değiştiriyorlar! “solcuyum” dersin hdp’ye veya chp’ye üye olursun, bu anlaşılır bir şey. (mesela hdp adayı ahmet şık hiç yadırganmadı bu yüzden.) “hdp’li veya chp’li değilim” dersin, dayanışma için oy verirsin, bu da anlaşılır bir şey. (aynı şekilde hdp’ye oy çağrısı yapan emep de yadırganmadı.) ama “bağımsız sosyalist programım ve örgütüm var” dersin ve yine de hdp’li veya chp’li aday olursun, işte bu anlaşılmaz, bu dayanışma değil kendini var etmek için hdp’ye veya chp’ye dayanmak olur, siyasi bakımdan tavşandan şapka çıkarmak olur. hdp veya chp şemsiyesi altında seçime girmeyi içine sindiriyorsan, ya “bağımsız sosyalist siyaset güdüyorum” demeyeceksin ya da sahici bir chp’li veya hdp’li olarak ve programlarını onaylayarak seçimlere katılmış olacaksın! “öyle yaptık olmadı, böyle yaptık olmadı, hele şu meclis’e bir kapağı atalım” mı deniliyor? ama akp yapınca ‘takiyye’, sosyalist yapınca ‘seçim taktiği’ deyip işin içinden çıkmak olur mu? olmaz ki.”

  yazının tamamı için
 • şimdi gördüm de, tip'i daha kurmadan hizip çıkarıp dağıtmayı başarmış adaylık durumu. acıyarak gülüyorum bu bıyıklıya.

  haber için: https://www.toplumsal.com.tr/…p-catlagi-h24165.html
 • kendisi tkp'li gençlere yaşlı başlı tipli amcaları dövdürüp olayları en arkada eli cebinde izleyen birisiydi.

  şimdi kendisi tipli olmuş.

  savunmasız ve yaşlılara karşı şiddet kullanma/kullandırtmak,
  nazım hikmet kültüre iki tane kadın takipçisini dövdürtmek üzere gönderip provokasyon ve mağduriyet devşirmek,

  gibi hareketlerle dört dörtlük bir hdpli olduğunun sinyallerini çok önceden vermişti zaten.
 • tkp de cok yakisikliydin be abi :(