şükela:  tümü | bugün
 • yakında çok sıkı atraksiyonlar bekliyorum kendisinden. kendini istikrar için harcamayacak kadar zeki olduğunu düşünüyorum. serdar bilgilinin istifası aklıma geliyor ama gidişatta bizim bildiğimiz bir sakatlık da yok ki imajı koruyup kaçmayı gerektirecek. her ne kadar erkan mumcunun başka planları olduğundan emin olsam da üzülüyorum. en azından karzimatik, zeki, yakışıklı sayılabilecek bir bakanımız vardı. ters, asabi ve biraz tahammülsüz de olsa konuşmayı biliyordu, örneğin bedelli askerlik gibi bir bomba patlatmıyordu durup dururken. üstelik modern sayılabilecek bir eşe de sahipti. gelişmeleri merakla bekliyorum çünkü erkan mumcunun her hareketi başka bir harekete zemin hazırlamak içindir. ve uzun zamandır gözleri çok yükseklerde.
 • kurt pusuya yatmadan avını belirler cümlesini akla getiren istifadır..
 • kendini değerli biri sanıp şişinip duran, türkiye'de politika için tüysüz denilebilecek yaştaki bir adamın, malum u-dönüşünü müteakiben vardığı noktada beklediği itibarı göremeyip bozum olması ve "oynamıyorum işte" tadında bir beyanatla istifa etmesi olayıdır. anadolu'da benzer durumlarda "anca gidersin" derler.
 • sanatçılar tarafından belki de ilk kez bir bakandan takdir edilesi samimiyette söylem duyulmasına yol açmış kişinin düştüğü durum.. kendisi bir toplantıda "sanatçılar bu toplumu ileriye götürecek kişilerdir." demiştir. sözün bu tarafı bir yenilik taşımıyor. ancak devamında; sanatçılara ve onların telif haklarına değer vermemiz gerektiğini açıklarken, "yaşam tarzları bize ters gelse bile" demiştir. bir şekilde bu söylemi çok samimi bir ifadeyle ve başarılı bir şekilde aktarması ortamda taktirle karşılanmıştı. sektörde beğenilen ve benimsenen bir bakan olduğu için istifası kültür alanında memnunluk verici bir politikacının kaybıdır. tahminen aynı derece değerli kimi deneyimli bürokratların kaybına da yol açacaktır. umarız telif hakları ve sinema müdürlüğünün başına kendisinin getirdiği abdurrahman çelik kalıcı olur ve daha da verimli olma yolunda ilerlemeyi sürdürür...

  edit : abdurrahman çelik te onunla birlikte ayrılmıştır. tahminen anap'ta birlikte icraat yapacaklar...
 • chp'nin de kongresinde "rustunu" ispatlamasiyla, duzenin hareretle ihtiyac duydugu sistem ici bir muhalefet partisinin olusturulmasina on ayak olacagini dusundugum bir hamle. muthis bir siyasi bosluga denk gelmesi bakimindan son derece zamanli ve akilcidir. zira ab surecinin yarattigi sahte iyimserlik havasinin yavas yavas dagilmaya basladigi, akp icindeki muhafazakar dinci ogelerin kiliclari bilevleme sinyalleri verdigi bir doneme girilmekte. erkan mumcu, turkiye'deki buyuk burjuvazinin arzu ettigi siyasetci modeline tipatip uyan bir karakter. desteklenmesi, pohpohlanmasi, kriz aninda, cem uzan, mehmet agar, mustafa sarigul gibi felaketleri onlemek icin one cikarilmasi cok muhtemel. tabii mumcu'nun "basarili" olabilmesi icin, birazcik populist soyleme ve simgelere vakif olmasi lazim. hirsli ve akilli bir burjuva siyasetcisi olarak bunu becerbilecek kapasitede.

  akp ise vitrinindeki en onemli ismi kayip etmistir. erkan mumcu gibi isimler akp'nin sistem nezdindeki mesruiyet kaynagi, akp icindeki radikal-muhafazakar unsurlari dengeleyen otokontrol mekanizmalarinin onemli unsurlaridir. akp'nin halk nezdindeki prestijine kisa ve orta vadede halel getirmeyecek olsa da akp'yi "islamcilik" ithamlarina daha acik hale getirmistir.
 • hakikaten daha secimlerden beri beklenen olay.
  kaduk anap'in basina gecmesinden cok agar'in dyp'sine girme ihtimali korkutuyor beni...hayir,hayir...(bkz: bunu yapan insan olamaz)
 • halkın yükselişi partisi'nin resmi kuruluşundan 1 gün önce cereyan etmesi sonucu kulislerde çok daha haraketli söylentilere yol açan hadise.
 • daha once degisik versiyonlarini duydugumuz, icinde bulundugumuz politik yozlasma goz onune alindiginda, gelecekte de duymaya devam edecegimiz kopruyu gectikten sonra atilan "amanin, bu benim dayim degilmis" feryadi.
  milli egitim, kultur ve turizm gibi cabuk ve etkili karar verebilme, somut cozum uretebilme, yaraticilik gerektiren bakanliklarda yaptiklari, olur da imkan ve yetki verilirse ileride yapacaklarinin bir gostergesidir.
  etkileyici konusma tarzi, akillica sectigi kelimelerle gelistirdigi hitabet sanati, bunca zaman icerisinde yetkili ve sorumlu oldugu konularda bir arpa boyu yol katedemedigini daha ne kadar sakliyabilecek, onu merak ediyorum.

  beklenildigi gibi, kendisini istifaya surukleyen surec hakkinda duzenledigi basin toplantisinda da, guzel kelamlar etmistir beyefendi. ancak, o ozenle secilmis suslu kelimelerin, dinleyen herkesin kafasindaki sorulara cevap vermekten cok, cevaplarin etrafinda zerafetle dans eden "pembe dizi" kivaminda bir laf salatasi olmaktan oteye gidememis olmasi uzucudur.
5 entry daha