şükela:  tümü | bugün
  • fringe'deki keltoş observer'lar gibi yaptığım gözlemlere dayanacak olursak, standart bir türk ailesinde çocuklarla babalarının geçirdiği kaliteli süre ortalama 1 saat 6 dakika 32 saniye iken, annelerinin aynı kategoride geçirdiği süre 4 saat 1 dakika 12 saniyeye kadar çıkabiliyor. velhasıl, anneler çocukları eğitme konusunda babaların çok daha önünde. kadın analara büyük iş düşüyor kısaca.

şimdi sözlükte şikayet edilen iki tip var:

1-prenses sendromuna yakalanmış kezban kadın
    2-maskülenlikle barzoluğu karıştıran ayı erkek

bilmem, kabul eder misiniz, fakat toplumumuzda ebeveynlerin sözü çok kıymetlidir. hatta biraz daha detaya inecek olursak, ailelerde erkek kısmı egemen diye bilinir ama aslında kadın analar aileyi çevirir, her kararda onların imzaları vardır. anneler her boka karışır türk ailelerinde. çocuklarını da çoğunlukla kendi misyon ve vizyonları dahilinde büyütürler.

anneler kızlarını toplumun şekillendirdiği biçimde yetiştirmeye çalışırlar. el âlem ne der hapishanesinde yıllardır vakit geçiren müebbetli mahkûmdan da bu beklenir. kendini koruma, zengin koca bulma, erkek her şeyi yapar sen bacaklarını açarsın, şu ayıp bu ayıp ve daha nice şeyi yavrucakların zihinlerine enjekte ederler. erkeksiliği ve kadınsılığı o kadar kalın çizgilerle çizerler ki, sanki ayıpmış gibi ufacık kız çocuklarını erkeksi şeylerden sürekli uzak tutarlar. daha iki yaşındayken kızına elbise giydirip, makyaj yapan, sonrasında fotoğraflarını instagram'a yükleyen anneler biliyorum. bu kızın büyüyünce kezban moduna girmemesi büyük bir azmin ve kendini geliştirmenin sonucu olabilir ancak.

anneler, erkek çocuklarına daha keskin yaklaşırlar. kızlar onun pipisini yesindir, tüm kızlar onun kölesi olsundur, kızlar şöyle olsundur, böyle olsundur, onun kıllı toparlak oğlu kraldır çünkü. bunu yaparak hemcinslerini daha da hor görürler. çünkü bir zamanlar o da genç kız olmuştur, gelin olmuştur, askerdeki devrecilik muhabbetine benziyor biraz. kız şöyle olmalı, böyle olmalı, şöyle olursa orospu, böyle olursa anne olmaz ondan, derler. çünkü annelik kutsaldır onlara göre ve herkese yakıştırmazlar. bir de kukularından fırlattıkları velede hep en iyisini yakıştırma durumu mevcut bittabi.

bugün on kasım. atatürk'ün kadın eğitimine neden bu kadar önem verdiğini anlayabiliyorum. kadın toplumun mimarı bana kalırsa. çalışan kadın sayısının artmasıyla durumlar biraz eşitlense bile, varoluşsal bir durum olarak anneler çocuklar üstünde daha egemen, o yüzden annelerin eğitme şekli çok kritik. bu yüzden atatürk, kadınların kendini geliştirmesine bu kadar değer verdi bana kalırsa. vizyon.