şükela:  tümü | bugün soru sor
  • "haklıymışsın hayatım, doktor hanım beni çok iyi anladı, yine gideceğim" denilerek bir daha tekrarlanmaması sağlanabilecek durumdur.

fakat ilerleyen günlerde "o doktora mı gittin yine", "doktora gidecek misin, çok beğendin herhande" şeklinde varyasyonları da oluşabilir.
  • psikolojik rahatsızlıklarda ilk doktora başvuran hasta değil, hastanın hasta ettikleridir.
  • erkeğini çıldırtıp (o anlamda değil), sonra git bir doktora görün, sinir hastasısın sen diyen kadındır.

son noktadır, insan artık katil oluverir ya da katil olup olmamak arasında gidip gelir.
  • kadınları çıldırtıp doktora görünen bir erkeğim. doktor senin sorunun yok dese de hayatıma giren bunca kadının sorunlu olduğu gerçeğini kabul etmek istemiyorum*

kadınları çıldırtan bazı davranışlar:
    -alçak gönüllü davranmak
    -kıskanmamak
    -açık sözlü olmak
    -kavga anında sinirlenmemek, tepkisizce dinlemek

özet olarak; dağın tepesindeki görmüş geçirmiş, okumuş etmiş bilge adamın genç bir vücutta karşılarına çıkmasını söyleyebiliriz. kadınların alışık olduğu ego cinsinden bir hayli uzaktır bu bahsettiğim. bambaşka bir egodur sevgili arkadaşlar, vurmaz kırmaz parçalamaz onun yerine dağlar ovalar platolar yaratır. *
  • doktora gidilmesiyle ayrılık kararı alma sürecini kolaylaştıran sevgilidir aynı zamanda kendsi.
    2. seansına gittiğimde psikolog bile şaşırdı duruma. 3. seansa gitmedim bile.

doktora gidin arkadaşlar.
  • şiddet sadece fiziksel darp değildir. sözel şiddetle başlar. hakaretler, yetersiz bulmalar, surat asmalar. bir de tavırlarda dengesizlik. arkadaşımın çocuğu var, boşanamıyor da. kadınlar bunu hep yapıyor. karşılığını alınca da zeytinyağı gibi üste çıkıyor. sonra doktora görün demeler, şikayetçi olmalar, falan filan
  • sanılanın aksine kadının aşık olması ya da olmaması ile ilgili olmayan, kadının varsayılan ayarlarında olan fakat ilişkinin seyrine göre* bir şekilde bu ayarın aktif olması ile alakalı durumdur.

bizzat hayatımdaki kadın ve onun çevresindeki kadınların ağzından duyduğum, efsanevi "hiç bir sebep yokken gelen kavga etme isteği"nin bir yan etkisi olduğunu düşünüyorum. bir de üstüne, tabii ki her kavganın başından bildiğimiz "erkek hep suçlu, kadın hep suçsuz" durumu eklenince, tüm veriler erkeğin kavganın ilerleyen vakitlerinde çıldırmasını ve sonrasında kadının "sen bir doktora görün, kafayı yedin sen!11" demesine sebebiyet verir.

bu yolda yeni olan erkek kardeşlerime verebileceğim tek öğüt, bundan kaçamayacaksınız, isterseniz rahibe teresa kadar iyi bir sevgiliniz ya da eşiniz olsun, size delicesine aşık olsun falan, ya-şa-ya-cak-sı-nız.

o yüzden bu laflara hazırlıklı olun, "tamam canım, tamam aşkım" demek sizi gram aşağı göstermeyecektir, bu tip ergen tavırlarınızı da bırakın, olayı sakinleştirmeye de - altını çiziyorum - çalışmayın - altı çiz kapa -, karşınızdakini haklı kabul edin, o zaten sakinleşir. sonrasında mevzuyu daha uygun bir zamanda kendisinin yüzüne laflarınızla vurarak gösterirsiniz. `
  • mantıklı kadındır verdiği hasarın farkındadır
    ve çözümün de bir parçası olmak istemektedir
  • eski karım.