şükela:  tümü | bugün
  • kaçtır tv'de döndüklerine denk geldiğim çeşitli markalara ait reklamlar bunlar. ben kadın ve aileden sorumlu bir bakan olsam aileyi sarsıcı etkileri olabileceği gerekçesiyle böyle içerikleri derhal yasaklardım.

sözkonusu reklamlarda, pırlantaların onlar için ne kadar önemli olduğunu ve bunun onlara mutlaka alınması gerektiğini kıvrak, sokulgan, işveli tavırlarla anlatan ve yılbaşı hediyesi olarak onlara pırlanta sipariş eden kadınlar var. kadınlar kendi aralarında konuşuyorlar ama mesajlar erkeklere tabi. hele bir tanesinde marjinal ve modern görünümlü kadınlar oynatılmış ve en istemeyecekleri düşünülen o kadınlar bile pırlanta istiyorlar ki zaten verilmek istenen mesaj da "ne kadar da modern, marjinal görünse de kadınlar mücevherden takıdan vazgeçmez. bakma sen ona buna" mesajı.

bunca maddi zorluğun yaşandığı, ailelerin zar zor kurulduğu bir zamanda kaç erkek eşine pırlanta alabilir? mesela bu "erkektir alacak tabi!" diktasıyla kendisinin bunu mutlaka yapması gerektiğine inandırılan ama alacak gücü olmayan bir erkeğin, bu reklamı izlerken eşiyle gözgöze geldiği an eşi hiç istemese dahi eziklik, mahcubiyet kendini yetersiz bulma hissi olmayacak mıdır?

bu bir gurur sömürüsü değil midir?

evlenmeyen erkeklerin önemli bir kısmı böyle masraflara girmekten ve eşlerine mahcup olmaktan korkuyorlar çünkü onlara "ağlama, güçlü ol, adam ol" diye dayatan toplum, maddi olarak da güçlü olması gerektiğini söylüyor ve sonuçta erkekten bekleniyor da bekleniyor. erkek de kadınlar gibi duygularını her zaman dışarı vurabilen bir canlı olmadığı için içine atıyor ve kendini ailesine heba etmekten çoğunlukla erken çöküyor. eş ve çocukları semirip kendisi kurumuş o kadar çok erkek var ki etrafta! erkekler mucize canlılar değiller, onların da limitleri var.

hayatım boyunca böyle altın, gümüş, yakut, zümrüt ıvır zıvır şeyleri kimin, nasıl, neden değerli bulduğunu idrak edemedim. tek taş yüzük görünce havalara uçan kadını hiç mi hiç anlamadım. cücük kadar şey ve ortasında bir taş var yani ee? yani ne olmuş oluyor takılınca? yalnızken bir çıkartıp yüze göze sürme, üzerinde yuvarlanma ayinleri filan mı yapılıyor yani nedir?

herkes bir anda bunlara değer vermeyi/değer yüklemeyi bıraksa sokaktaki taştan hiçbir farkı kalmaz ama işte akıl almaz bir şekilde olmuyor, olamıyor.
  • televziyondan, tüketim sektöründen o kadar fazla şey beklemek yerine; mücevher almadın diye sizinle kavga etmeyecek, reklamda gördüğü şeyler yüzünden huzurunuzu kaçırmayacak insanlarla paylaşın sevginizi, hayatınızı.
    her kadın öyle değil çünkü.
  • reklamda pırlanta görüp “bana bunu al” diyen kadının, çocuğunuz mu yoksa karınız mı olduğundan emin olun.

çünkü böyle bir kadınla evli olamazsınız.

dondurma değil ki yalayasın, çikolata değil ki yiyesin, hiçbir halta yaramayan, sırf gösteriş için üretilmiş, ne idüğü belirsiz sıkıştırılmış karbon. bu mu yani vizyon?
  • özellikle sinemalarda gösterildiğini gördüğüm reklamlardır. adama artık evlenme teklifi et çağrışımı yapıyor. bu beni rahatsız ediyor. üstelik kadınlar da reklamda pırlanta için resmen ölüyorlar.

yan gözle bakıyorum. yok bir şey. hatta soruyorum yine de ölmüyor pırlanta için. ekonomik bakıyor. ama reklamlarda dayatılan şey bu. kendimi bir garip hissediyorum. ve içten içe istediğine eminim. kadın pırlantayı alıp şarkıya başlıyor bir de reklamda. bu kadar önemli mi diye düşünüyorum. alacaksan da şöyle bir şey al'a dönüşüyor zaten zorladıkça. bir de diğer cepheden bakınca kadına da sen buna layıksın, bunu aldırman lazım diyor.

insanların içinde kalan nice istekleri hayalleri var. bu ekonomik krizde bir yenisini daha ekliyorlar işte. sadece olay bu. kadınlar için içinde ukde olarak kalıyor. adamın da gücü yoksa daha ayrı bir şeye dönüşüyor.
  • karşınızdaki insan sizi sadece bir pırlanta için seviyorsa orada bir sıkıntı var demektir zaten.
  • bi reklamda da slogan "tak sana yakışanı" olmuş.

geçen sene bi arkadaşıma o zamanki erkek arkadaşı trendyoldan sahte bi yüzükle evlenme teklifi etmiş, yüzüğü çok pahalıya aldığını söyleyip bir sürü başka harcamadan da kaçınmıştı beyefendi kişisi.

aklıma o geldi. *

gerçekten işiniz zor erkekler, tek taşı alacaksınız bi de size yakışan kadarını alacaksınız, küçük alsan bi dert büyük almaya kalksan başka dert.

kolay gelsin *
  • kadın değildir o golddigger'dır o barkodunu bir daha okut istersen*
  • tv reklamları değildir. kadının arkadaşları tarafından yapılan reklamdır.
  • paran varsa değer veriyorsan özel bir günse alırsın. neyin tatavası bu? zaten zor geçinen sıkışık olan bir erkekten kimse böyle bir şey beklemez. ayrıca mecbur reklam yapmak zorunda . mercedes reklamı da var onu da parası olan alıyor. hatta bazı futbolcular her yıl karısına ne arabalar alıyor. niye üzerinize alıyorsunuz reklam bu izle geç işte.
  • bir tv kanali sen istemezsen, seni nasil zorlayabilir.

şimdi o kumandayı yavaşça yere bırak ve uzaklaş.