şükela:  tümü | bugün soru sor
 • "paranın nasıl harcanacağını bilme" 'nin rolü kadar fazla değildir bence.

  en lüks semtten ev alıp içini cart çingene pembesine boyatanlara selam olsun...
 • bir hayli fazladır. kadınlarda güce tapma, iktidar tutkusu falan. e malum para da çağımızın en önemli güç unsurlarından biri. günümüzde artık kadınlar da paranın açtığı kapılardan geçmeye her geçen gün daha fazla rağbet ediyorlar. bu bağıntı da bizi kadınların parayı sevdiği sonucuna götürüyor tabii. ama kendilerinde para olmadığından değil. kendilerinde para olduğunda, ayakları üstünde durabildiklerinde bile erkeğin paralı olmasını, maddiyatta güçlü olmasını istiyorlar.
  öyle üniversite döneminde sevgili olunan, seni sadece sen olduğun için seven kadınlarla karşılaşmak da artık nostaljik birer anı.
  tabii bahsi geçen de on küsur yıl öncesinin üniversite yılları. internetin daha okullara bile girmediği, araştırma için kütüphanenin, ansiklopedinin kullanıldığı, en yaygın iletişim aracının ev telefonu olduğu. yoksa, eski sınav sorularının messenger'da telekonferansla tartışıldığı, ders sırasında sms'le flört edilen günümüz şartları değil.
 • sevgili bulmanın ortamlarına girmek, kadına hediye yağdırmak, gerektiğinde kahramanlık yapmak mesela olmadık bir anda ortaya çıkıp bi ihtiyacını karşılamak, hayatı boyunca çalışmasına gerek kalmadan yaşayabileceği yanılsamasını yaratmak elbette parayla mümkün... ama sadece romantik orta düzey filmlerdeki bir yaşamı hayal edenler için. hayattan beklentisi sadece kendi ve ailesi etrafında dönen bir dünyadan oluşan kadın ve erkekler, tüketebilecekleri kadar hayal gücüne sahip olanlar ve genellikle sorgulamayanlar onlar. para onların birbirlerini bulmasının en önemli aracı. ama her erkek aynı düzeyde beklentilere sahip olmayabilir, kadınlar gibi. beklenti yükselirse, farklılaşırsa, dünyalar panoramik olmaktan çıkarsa, para anlamsızlaşabilir, yetersizleşir, hatta komikleşir.
 • önemlidir ama hiçbir kadın için başrol değildir eğer sevgiye dayanan bir ilişkiden bahsediliyorsa. para ancak ilişkiyi rahatlatabilir. bi çiçek almak bile oldukça fahiş şu zamanda tek güle 20 milyon istenirken erkekler naapsın:)
 • kim ne derse desin çok önemlidir. para kabul etseniz de etmeseniz de erkekleri kadınların gözünde oluğundan daha saygın daha karizmatik daha daha daha bilmem ne gösterir. tabiki bu ah işte parası var aman çok şöyle böyle şeklinde olmaz ama parası olduğundan kadın kendi bile farketmeden o gözle bakar. hemcinsler bile parası olanı daha güçlü, kaliteli cart curt görür. kişi katıksız öküz olmadıkça bu genel bir kuraldır aslında. inkar edilmesi mümkün değildir. yerseniz.
 • parasından başka bir şeyi olmayan erkekler için, para sevgili edinmede başrolü oynar...
  bu tür adamlar, paralarının ve bu paraların satın alabildiklerinin vasıtası ile günümüzde manken,top model, üvertür şarkıcı, assolist,figüran oyuncu, film yıldızı, dizi yıldızı gibi ülkemizde çok da fazla bir altyapı gerektirmeyen etiketler altında, sık sık magazin dergilerde her taraflarını evimizin duvarlarını bildiğimiz gibi bilebileceğimiz bir nevi "hayat kadınlığı" mesleği icraa eden hatunları teker teker, hatta ikişer üçer ipe dizer gibi hayatına (!) dahil edebilmektedirler...
  bu, erkeğin fırsatçılığı mıdır, yoksa kadınların erkeklerdeki açlığı kullanmayı meslek edinmelerinden midir, ayrı konu ama, ülkemizideki bugünün şartları ile, parası olan erkekler, paralarının satın alabildiği ve görsel açıdan hiç de kötü olmayan kadınlarla çatır çatır birlikte olabilmektedirler... ve fakat bu adamların elinden tüm maddi imkanlarını lacak olsanız az önce koynundan çıkan bu hatun kişiler aynı adamın parasız haline bir bardak su bile vermeyeceklerdir...

  ye kürküm ye durumu derler buna da...
 • oldukça büyüktür ve sadece hediye almak, iyi bir kültüre sahip olmak gibi gözlemlenebilen avantajlarla da sınırlı değildir.

  kadın her ne kadar mantığı ile seçim yaptığını düşünürse düşünsün, bir sevgili edinmek biyolojik bir açıdan baktığımızda daha çok hayvansal bir güdüdür. üreme isteği ve genlerin gelecek nesillere aktarılması ile bağıntılıdır. dolayısı ile erkeği seçme kriterleri ister istemez üreme içgüdüsünün yönlendirmesi ile belirlenir.

  genlerin ve neslin sağlıklı biçimde gelecek neslillere aktarılması ise dişi bireye iki alanda inceleme yapma gereği getirir.

  birinci aşamada "genlerin kalitesi" dolayısı ile fiziksel üstünlükler ve diğer özelliklere bakılır. erkeğin uzun olup olmadığı, güçlü veya çelimsiz olması, yakışıklılığı, üreme kabiliyeti, hastalıklı olup olmadığı gibi özellikler bu alana girer. zira insanın fiziksel özelliklerini genleri belirler ve genlerin "iyi kalitede" olduğunu dişi birey ancak fiziksel özelliklerine bakarak gözlemleyebilir.

  ikinci aşamada ise "genlerin devamı" önemli bir sakınca olarak dikilir. dünyaya getirilecek bir çocuğun açlıktan ölüp ölmeyeceği iyi bir hayat sürüp sürdüremeyeceği de önemli bir çekincedir. iyi bir eğitim, sağlıklı bir yaşam gibi yeni bireyin hayatının önemli gereksinimlerinin hepsi belirli bir miktar para gerektirir. dolayısı ile "para sahibi olmak " burada erkeğe, dişi ile üremek isteyen diğer yüzlerce erkeğin bir adım öne geçmesini sağlar. kendisine dişi bireyin bilinçaltında "üremek için daha uygun bir aday" statüsünü kazandırır.

  (bkz: national geographic izleyip entry girmek)
 • kızın sevgili bulmasında güzelliğin rolü gibidir.

  - abi bayırgül senden hoşlanıyormuş.
  - hiç çaktırmadı? aman boşver... güzel değil zaten.
  - hı o da araban yok diye üstüne düşmemiş zaten.*
  - lan!
 • satin alma gucunun artik kadinlarida icine aldigini gosteren cumle. genellemede olsa bir bakima sevgilinin tanimi yapildiginda dogru olup olmadigi sonucuna ulasabiliriz bu genellemenin.

  ornek verirsek:

  sevgili icin yakin gelecekteki hayat arkadasi tanimlaniyorsa, para bu i$i cozemez yani bu tarz sevgili dolar sacmakla buluncak bir sevgili turu degildir.

  sevgili ustunde tepinilen 3 gunluk eglence ise, para bu tarz sevgililerden bolcana alir.
 • zengin bir kadın fakir bir erkeği seçerken maddi kriterler gözetme olasılığı daha düşük olur zira bu gereksinimleri yine kendisi sağlayabilecek güçtedir. dolayısı ile söz konusu kadının bir erkeği seçerken maddi kriterler dışındaki isteklerine göre bir seçim yapması da oldukça doğal olacaktır.

  senaryolar üzerinden gitmek gerekirse

  a: zengin ve yakışıklı erkek
  b: fakir ve yakışıklı erkek

  arasında bir seçim yapılacağı zaman a şahsı daha "avantajlı" olacaktır. bu elbette yüzde yüzlük bir partner edinme garantisi demek değildir fakat yine de istatistiksel olarak bir avantajdır.

  "kadınlar gücü seviyor" demek zaten bu süreç içerisinde sadece bir ara basamak olarak kalmaktadır.

  zaten "kadınlar gücü seviyor ama neden seviyorlar anlayamadım" sorusuna aranan bir cevaptır zaten bu da. kadının "gücü" ve "güçlü erkeği/partneri" sevmesinin ve tercih etmesinin sebebi belirli biyolojik güdülerden kaynaklanabilir ve bu oldukça normaldir. elbette istisnalar var olabilir. zaten hiç kimse paranın "tek kriter" olduğunu ve paraya sahip olan en iyisini alır gibi iddiayı savunamaz. bir insanı etkilemek üzerine yüzlerce değişik faktör vardır. karakter, zeka, kibarlık gibi. burada savunulan ise paranın oldukça büyük bir faktör olduğudur.

  eş seçimi sürecinde tek faktör olmaması eş seçimi sürecinde ne paranın önemini değersiz kılar, ne de onu "modası geçmiş bir tez" durumuna düşürür. bilim dediğimiz de "hayatta gözlemlenenleri" nasıl işlediğini açıklama çabasıdır biraz da.