şükela:  tümü | bugün soru sor
 • eger bir mahalle berberinin kapiisindan iceri girip elinizdeki dergiyi uzatarak;
  - lütfen sacimi resimdeki gibi kesebilir misiniz acaba?
  diye sordugunuzda alacaginiz muhtemen yanitin can alici noktasi.
  - yok kardesim biz erkek berberiyiz
 • dün evime doğru usul usul yürürken bir erkek berberi dükkanının önünden geçiyordum, camekan ve ışıklar açık olduğu için içerisi kabak gibi görünüyordu. bir de ne göreyim erkek berberi erkek müşterinin önünden adamın yanaklarıda ki kılları iple alıyordu, aynı kadın kuaförlerinde kaş almak gibi.

  şok oldum! koşarak evime sığındım... erkek kankilerime yazdım hemen "biliyooooor musunuz ben ne gördüm, erkek erkeğin yanağındaki kılları iple alıyordu" dedim...

  daha yanaktaki kılları iple alınmasının şokunu atlatamamışken "kulaktaki kılları çakmakla yaktığını görsen travma yaşarsın" dedi ordan biri.

  neeeeeeee aman allah'ım diye ufkum iki katına çıkacakken bir diğeri "isviçre çakısı gibidir berberler arada arkadan bile dayarlar" dedi.

  "naaaaapıyosunuz abi siz orda" diye haykırdım ve telefonumu çöpe attım.

  bu umulmadık anda gelen gereksiz bilgileri nasıl harmanlayıp hayatıma devam ederim bilmiyorum, bundan sonra yaşam bir tık daha zor benim için.
 • berber dedikten sonra erkek demeye gerek olmadığı için gereksiz oluşturulan tamlamadır. bayanların hiç berbere gidiyorum dediğini duymadım.
 • istanbul'da çok bozukturlar efendim, bir halt olamayan berber mi olmuş nedir!
  bakın ben hayatımda çok fazla şehirde yaşadım.. 10'un üzerinde şehirde yaşadım, gördüğüm en kalitesiz, en yeteneksiz, en lakayt, en öküz berberler bu memlekette çıktılar.
  5 dakikalık işe karşılık 35 tl isteyeni mi, enseyi almayı unutanını mı, saça elini sürmeye zorsunanını mı, yamuk yumuk kenar düzeltenini mi neyi sayayım...

  bu berberler olmamış, ciddi olarak söylüyorum, berber alımlarında ciddi elemeler yapılsın, adamlar zaten para kazanıyor, yeteneği olanlar alınsın, bu meslekle ilgili eğitim kurumları da düzeltilsin.

  en beleşten gelen paralardan biri berberlik oldu ne yazık ki!

  (iyi berberler, yani binde 1'ler alınmasın)

  ---

  göderimi tekrar okumama vesile olan bir mesaj üzerine ekleme:

  eskiden çocuk baktı okumayacak, ya da okuyup okumayacağı belli değil, çırak olarak belli yerlere verilirmiş, gerek okul bittikten sonra gitmesi için olsun, gerek yaz tatilinde olsun, berberler orada senelerce çıraklık yapmış, işi kapmış insanlardan çıkarmış -zaten haylaza ustası yol verirmiş, barınamazmış işi kotaramayacak olan-, şimdi berber olmak isteyene iki makas attırıp al bakam sertifikanı deyip yolluyorlar sanırım, berberlik parasız kaldım ne yapsam acep diyerek girilen bir meslek olmuş durumda ne yazık ki, emlakçılığın bir başka şekli...
 • kimisi berber olmadığını iddia etmektedir.
  izmir küçük park civarında mesleğini icra eden birkaç tanesine berber deyince sanki analarına sövmüşüm gibi gözleri dolu dolu olmuştur.

  ben- valla işini iyi yapan bir berber bulursam bırakmam hocam.
  berber- abi şimdi niye berber dedin ki, biz kuaförüz sanatçıyız biz falan filan.

  pezevenge sanki uyuşturucu satıcısı muamelesi yapmışım gibi aslında uyuşturucu satıcısı olmadığını metamfetamin ticareti yaptığını anlatıp durdu. sanki arada fark var amk.
 • 65 yaşında dayıya traş oluyorum. gayet iyi yakıştırıyor. beyaz önlük giyiyor.
 • bir de bunun sendrom hali vardır.
  yıllardır berberiniz bellidir. erkeklerin beberlerine sadakati göz yaşartıcıdır.
  lâkin şöyle bir durum var. berberim a kişisi ortağı b kişisi. doğal olarak yıllar içerisinde ikisi ile de muazzam samimiyet ve muhabbet kurmuş oluyorsun.
  gidiyorsun senin a yok. b var. e sen a’ya traş olmak istiyorsun. şimdi b’ye de öyle denmez ayıp olur.
  -bir baktım da hacı sıra var mı diye.
  -yok yok sakin bugün luckdown
  -ee şey benim bir yarım saat-bir saat işim var ardından geleyim.
  -olur olur sen hallet işini.
  -a nerede yok mu bugün?
  -buralarda gelir birazdan.
  -tamam o zaman.
  çıkıp gider saçmasapan şekilde tur atarsın vakit doldurmak için.zira berber tribi (bkz: bana niye traş olmuyon?) kadın tribinin küpüdür.
  böyle bir sendroma da sahip olduran ülkemizin güzide esnafıdır.
 • turkiye disinda ozletendir
 • saç sakal tıraşına mahalle berberinin bile 50 tl fiyat çektiği kişilerdir.arkadaş bu ne lan 50 tl nedir.ben bu kadar değerlenen bişey görmedim.

  daha iki ay önce 30 a oluyordum neredeyse.bir anda 50 tl olmuş amk.

  en sonunda kendim kesicem alıp makası bu nedir.yanlış anlaşılmasın mahalle berberlerini küçümsemiyorum ama herkesi aynı tip kesen adamlar lan bunlar.napıyorlar 20 tl 1-2 ayda zam mı olur.neyin fiyati uçtu bu kadar.

  kim bilir gerçekten istenilen modeli kesen berberler ne kadara kesiyordur artık..

  not:lokasyon bursa bir de istanbul da değil anasını satayım.