şükela:  tümü | bugün
  • var böyle bir şey. memleketimdeyken gittiğim berberim olsun, istanbul'da gittiğim berberim olsun gerçekten var böyle bir problem. arada arkadaşlarım saç tıraşı olmaya giderken beni de yanlarında götürdükleri zaman bahsettiğim problemi bu berberlerde de görüyorum.

genellikle dükkan dışarısında olan en ufak sese tepkili olur bu arkadaşlar. direkt dışarıya odaklanırlar, saç tıraşını bırakırlar, sert ve delici bakışlar ile dışarıda olan olayı anlamaya çalışırlar. berber dükkanında tıraş yapılan yerin hemen yanında eğer bir televizyon varsa özellikle bu odaklanma problemi iyice tetikleniyor. burada genellikle berberlerin n kere izlediği diziler döner ve n kere gördüğü sahneyi ilk defa görüyormuşcasına tıraşı bırakıp izlemeye başlar. tek amacı saçını kestirmek olan bizlerin ise melun melun ekrana bakmaktan başka bir çaresi kalmaz.
  • doğru tespit.
    akşama kadar ayakta bir çok traş sonrası sıkılıyorlar sonra geyik muhabbetine kaymaya başlıyorlar. müşterinin rahatsızlığını farketmiyorlar bile. birde bunu yıllara vurunca aynı şeyi yapmaktan ilgi ve odaklanma problemi yaşıyorlar. disiplini bozmayanlar semtinde en iyi işi yapıp en çok parayı kazananlar oluyor. ama boşverci berberlerin önce işleri düşer, belli bir zaman sonra ya kapatır ya da başka sektörlere yönelir. dükkanı kapatıp kaynakçı, şöför vb. olanları biliyorum. bu tür işlerde ilgi alaka ve disiplini korumak gerekiyor.
  • tosunu koltukta oturana yaslamasından iyidir.